Miasto na starej fotografii.

(fot. Pixabay)

Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne wraz z klubem seniora realizuje projekt „Mszczonów na starej fotografii”. Okazją do podzielenia się zdjęciami będzie spotkanie otwarte 22 stycznia, które odbędzie się w Izbie Pamięci Maklakiewiczów.

- Zdjęcia historycznego Mszczonowa zbieramy już od dłuższego czasu i mamy ich około dwóch tysięcy – mówi Piotr Dymecki z Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego. – Specyfika Mszczonowa jest taka, że tego miasta, które mamy na historycznych fotografiach już nie ma. Miasto po II wojnie światowej zostało w 80 procentach zniszczone, stary Mszczonów praktycznie zniknął. Miasto, które mamy dziś jest zupełnie inne – zwraca uwagę.

 

Zgromadzone zdjęcia złożą się w przyszłości na album o historycznym Mszczonowie.

Piotr Dymecki przyznaje, że wiele miast takie albumy wydaje, ale mszczonowska publikacja będzie wyjątkowo cenna.

– Wielu mieszkańców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak miasto dawniej wyglądało. Po wojnie wiele osób wyemigrowało stąd, a do Mszczonowa trafili warszawiacy ze zniszczonej stolicy

– przypomina Piotr Dymecki. – Gdy pokazuję współczesnym mieszkańcom fotografie, na których jest przedwojenny plac Piłsudskiego, to oni szukają odniesienia do dzisiejszego placu Piłsudskiego, a to absolutnie nie jest to miejsce. Takich miejsc w Mszczonowie jest całe mnóstwo – zwraca uwagę.

 

Okazja do podzielenia się zdjęciami będzie już w najbliższą niedzielę, 22 stycznia, podczas wieczoru wspomnień w Izbie Pamięci Maklakiewiczów. Początek spotkania o godz. 17.00.

Pokażemy stare fotografie i spróbujemy je opisać, rozpoznać przedstawione na nich miejsca. Mam nadzieję, że przy udziale mieszkańców uda nam się uzbierać na tyle pokaźny zbiór fotografii, że wydamy go w formie albumu.

Powrót Bohatera

W niedzielę, 22 stycznia o godz. 17.00 Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne wraz z Gminnym Centrum Informacji zapraszają na wieczornicę powstańczą, która będzie poprzedzona mszą świętą w intencji bohaterów stycznia 1863 roku. Dzień wcześniej, 21 stycznia w kościele pw. Jana Chrzciciela w Mszczonowie odbędą się uroczystości upamiętniające powstańców styczniowych w 160 rocznicę wybuchu powstania oraz symboliczny pochówek ks. proboszcza Władysława Polkowskiego, który zginął zesłany na Syberię. Wydarzenie organizowane pod nazwą Powrotu Bohatera, rozpocznie się o godz. 10.00 uroczystą mszą świętą. Następnie uroczystości kontynuowane będą pod nowo wybudowanym pomnikiem ku czci powstańców styczniowych na terenie parafii.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Mszczonów

Seniorze, otrzymuj świadczenia na konto i bądź...

Gmina dorzuci więcej do remontu powiatowych dróg

Porządki w aglomeracji

Nowa jakość pomocy

Dodatkowa kasa na sprzęt dla OSP

Nie potrzeba wyborów do izby rolniczej

Rodzinny piknik z ekologią w tle

Dla inwestorów ważna jest nie tylko dobra...

Technikę jazdy oraz umiejętności podwyższają...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA