Miasto na starej fotografii.

(fot. Pixabay)

Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne wraz z klubem seniora realizuje projekt „Mszczonów na starej fotografii”. Okazją do podzielenia się zdjęciami będzie spotkanie otwarte 22 stycznia, które odbędzie się w Izbie Pamięci Maklakiewiczów.

- Zdjęcia historycznego Mszczonowa zbieramy już od dłuższego czasu i mamy ich około dwóch tysięcy – mówi Piotr Dymecki z Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego. – Specyfika Mszczonowa jest taka, że tego miasta, które mamy na historycznych fotografiach już nie ma. Miasto po II wojnie światowej zostało w 80 procentach zniszczone, stary Mszczonów praktycznie zniknął. Miasto, które mamy dziś jest zupełnie inne – zwraca uwagę.

 

Zgromadzone zdjęcia złożą się w przyszłości na album o historycznym Mszczonowie.

Piotr Dymecki przyznaje, że wiele miast takie albumy wydaje, ale mszczonowska publikacja będzie wyjątkowo cenna.

– Wielu mieszkańców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak miasto dawniej wyglądało. Po wojnie wiele osób wyemigrowało stąd, a do Mszczonowa trafili warszawiacy ze zniszczonej stolicy

– przypomina Piotr Dymecki. – Gdy pokazuję współczesnym mieszkańcom fotografie, na których jest przedwojenny plac Piłsudskiego, to oni szukają odniesienia do dzisiejszego placu Piłsudskiego, a to absolutnie nie jest to miejsce. Takich miejsc w Mszczonowie jest całe mnóstwo – zwraca uwagę.

 

Okazja do podzielenia się zdjęciami będzie już w najbliższą niedzielę, 22 stycznia, podczas wieczoru wspomnień w Izbie Pamięci Maklakiewiczów. Początek spotkania o godz. 17.00.

Pokażemy stare fotografie i spróbujemy je opisać, rozpoznać przedstawione na nich miejsca. Mam nadzieję, że przy udziale mieszkańców uda nam się uzbierać na tyle pokaźny zbiór fotografii, że wydamy go w formie albumu.

Powrót Bohatera

W niedzielę, 22 stycznia o godz. 17.00 Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne wraz z Gminnym Centrum Informacji zapraszają na wieczornicę powstańczą, która będzie poprzedzona mszą świętą w intencji bohaterów stycznia 1863 roku. Dzień wcześniej, 21 stycznia w kościele pw. Jana Chrzciciela w Mszczonowie odbędą się uroczystości upamiętniające powstańców styczniowych w 160 rocznicę wybuchu powstania oraz symboliczny pochówek ks. proboszcza Władysława Polkowskiego, który zginął zesłany na Syberię. Wydarzenie organizowane pod nazwą Powrotu Bohatera, rozpocznie się o godz. 10.00 uroczystą mszą świętą. Następnie uroczystości kontynuowane będą pod nowo wybudowanym pomnikiem ku czci powstańców styczniowych na terenie parafii.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Mszczonów

Strażacy zbierają pieniądze na sprzęt

Mszczonowski finał WOŚP

Wielki powrót bohatera do Mszczonowa

Marzy, by nieść pomoc… zawodowo

Na fantomach uczyli się udzielania pierwszej...

Powstanie ścieżka historyczna

Powrót bohatera i wieczornica powstańcza

Harcerze szykują się do wielkiego grania

Pomnik odsłonięty