Dzień patrona w Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego

Liceum w Puszczy Mariańskiej 29 marca świętowało dzień patrona- Czesława Tańskiego.

To czas na przypomnienie osiągnięć człowieka wielu talentów: malarza, konstruktora lotniczego, pioniera i popularyzatora lotnictwa w Polsce.

Wydarzenie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej, odbyła się inscenizacja rozmowy Czesława Tańskiego ze stewardessą. W drugiej części goście zgromadzeni w liceum mogli podziwiać konkurs na sobowtóra Czesława Tańskiego oraz pokaz mody sprzed lat, z podziałem na lata dwudzieste i trzydzieste, pięćdziesiąte i sześćdziesiąte oraz siedemdziesiąte i osiemdziesiąte.

Przypomnijmy, że Czesław Tański urodził się 17 lipca 1862 roku, zmarł 24 lutego 1942 roku. Przyszedł na świat w majątku Pieczyska (pow. grójecki), w zubożałej rodzinie ziemiańskiej (rodzice: Adam i Celina z Żołdowiczów). Jego ojciec brał udział w powstaniu styczniowym; więziony i gnębiony kontrybucjami, podupadł materialnie.

Pasją życia Czesława Tańskiego stało się lotnictwo. Od 1893 zajmował się budową modeli latających o napędzie gumowym. Pod wpływem wiadomości o próbach z szybowcem Otto Lilienthala – w 1895 zbudował własny szybowiec nazwany „Lotnią”, który później udoskonalał. Gdy biegł z „Lotnią” pod wiatr, udawało mu się wykonywać krótkie skoki, jednak informacja, że udało mu się wykonać 30-metrowy lot, który miał być pierwszym w historii szybownictwa wzlotem z terenu płaskiego, jest prawdopodobnie przesadzona, gdyż z konstrukcji „Lotni” (wg Andrzeja Glassa) wynikały istotne ograniczenia.

W latach 1905-1907 Tański zainteresował się śmigłowcami. W 1909 roku Czesław Tański zaprojektował jednopłatowy samolot o nazwie „Łątka”, napędzany trzycylindrowym silnikiem o mocy 25 KM. Miał on elastyczne skrętne końcówki płatów i usterzenia poziomego, pełniące rolę powierzchni sterowych; w celu sterowania płaty były ponadto zamocowane obrotowo na dźwigarach. Płat miał konstrukcję naśladującą skrzydła owadów. Samolot był budowany w hangarach „Awiaty” i został ukończony w 1911, lecz podczas prób oblotu na Polu Mokotowskim nie wzniósł się nad ziemię z powodu zbyt dużej masy i słabego silnika.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kurczak 5 smaków z miodem

Truskawkowe smoothie

Idealny prezent na Dzień Dziecka

Adoptuj pszczołę !

Rowerem przez Mazowsze

Chłodnik litewski

Muffiny jajeczne

Są jeszcze wolne miejsca dla przedszkolaków

Curry z kurczakiem

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA