Świadek polskiej superprodukcji

Zdjęcia do pierwszej ekranizacji Pana Tadeusza z 1928 roku kręcono między innymi w Pałacu w Radziejowicach. Niedawno odbyła się Polska re-premiera odzyskanego filmu. Być może wkrótce specjalny pokaz odbędzie się też w radziejowickim pałacu.

W ostatnich dniach bardzo głośno zrobiło się w Polsce o pierwszej filmowej wersji Pana Tadeusza. Ekranizację sprzed 84 lat okrzyknięto mianem polskiej superprodukcji.
- Budżet filmu przekraczał pół miliona złotych - mówi Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej w rozmowie z Patrycją Wanat z radia TokFM. - Dla porównania samochód kosztował wtedy około 2,5 tysiąca złotych - dodaje.
Na ekranie pojawiła się plejada ówczesnych gwiazd polskiego kina niemego. Znani aktorzy obsadzeni zostali nawet w epizodycznych rolach. Premiera Pana Tadeusza odbyła się 9 listopada 1928 roku w Warszawie. Re premiera miała miejsce kilka dni temu (7.11). Po uroczystej premierze nowej kopii filmu w warszawskim kinie Iluzjon, obraz trafi do czterdziestu wybranych kin studyjnych w całej Polsce i na festiwale filmowe. Być może wkrótce będą mogli go zobaczyć również mieszkańcy gminy.

- Chcielibyśmy film pokazać między innymi naszym uczniom - mówi Krystyna Szymańska, dyrektor Gimnazjum w Radziejowicach.
Dlaczego? Niewiele osób wie, że część scen do dzieła w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego kręcono właśnie w Radziejowicach.
- Film kręcony był w części krużgankowej i tylnej pałacu oraz na dużym obszarze parku - informuje Agnieszka Rybarczyk, pracownik radziejowickiego Pałacu.
To doskonała okazja, by zobaczyć jak wyglądał fragment Radziejowic w okresie międzywojennym. Dla gminy jest to też świetna okazja do promocji. Wszystko wskazuje na to, że plany związane z emisją filmu w Radziejowicach również uda się zrealizować.
- Re-premiera odbyła się niedawno, wiec temat jest gorący. Robimy przygotowania by pokazać film także u nas. Gdy uda się ustalić terminy, na pewno będziemy informować o emisji - zapewniają pracownicy pałacu.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

kultura

Młodzi, zdolni, kreatywni

„Wianki” w Kamionie i integracja mieszkańców

Zaśpiewała utwór, który sama skomponowała

Noc Świętojańska w Kamionie- tam trzeba być!

Dzień Dziecka z otwarciem wystawy prac...

,,Bravissimo" Cyrku Safari w Skierniewicach !

Kolejny sukces młodej artystki

Filmowa Noc Muzeów ze Zdzisławem Maklakiewiczem

Walczyli o miejsce w finale