z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 października 2018 | 10:03

O ponad metr zostało obniżone lustro wody w Stawie Górnym. Jest to nieodzowne ze względu na prowadzoną przez miasto inwestycję przy budowie ul. Nowy Świat w Żyrardowie i zagospodarowania terenu wokół. Czyżby zapomniano o jednym szczególe? Osady na dnie stawu mogą skrywać niebezpieczne związki chemiczne, które spływały przez lata funkcjonujących tutaj zakładów.

Problem może być znacznie poważniejszy niż tylko stosy stłuczonego szkła.
– Jestem zwolennikiem całkowitego oczyszczenia, odmulenia zbiornika, jest szereg technologii. Tylko że to mogą być ogromny koszty. Osady w tym zbiorniku mogą zawierać szereg niebezpiecznych substancji i nie będzie można ich wywieźć po prostu na pole – mówi Adam Rakszewski, prezes Fundacja Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i Okolic.
Przypomina, że były wykonywane badania osadów w zbiorniku Hamernia. Tam wyniki były złe, a co dopiero w zbiorniku w środku miasta. Od podobnych badań należałoby przystąpić w przypadku Stawu Górnego.
– Miasto chyba przygotowywało się do takiego projektu – mówi Rakszewski.

Na razie można liczyć na niego i ekipę wolontariuszy, głównie wędkarzy, którzy zadeklarowali, że 6-7 października będą sprzątali odsłonięte dno ze śmieci. Można się do nich przyłączyć. Po sprzątaniu planowane jest ognisko.

Nad brzegiem Stawu Górnego spotkaliśmy Tomasz Wnuka (na zdj.). Zapewnia, że przyjdzie sprzątać. Mieszka niedaleko w budynku przy ul. Waryńskiego. Od dziecka przychodził nad Staw Górny.
– Jeszcze nigdy staw nie był w tak fatalnym stanie. A dwa lata temu kąpałem się w tej wodzie. Nie rozumiem też, po co jest spuszczana woda? Wyginą tylko ryby. Wykonawca robót może przecież może kontynuować prace. Wbił w dno metalowe zabezpieczenia – uważa Wnuk.

Włodzimierz Szczepański

 

Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu (4.10) "Głosu Żyrardowa i Okolicy"

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.1057 sekundy