z powiatu

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 września 2019 | 14:03 komentarzy 1
Kamień ze stópką znajduje się przy kościele w Osuchowie.

Kamień ze stópką znajduje się przy kościele w Osuchowie. (Justyna Napierała)

Wiele ciekawostek kryje Osuchów, niewielka wieś w gminie Mszczonów z sudeckim klimatem. Jedną z historii związanych z Osuchowem opowiadał przed laty ksiądz Marian Lipski, dawny proboszcz parafii, który zmarł wskutek tragicznego wypadku i spoczął na miejscowym cmentarzu.

Jak mówił, przy zabytkowym kościele parafialnym znajduje się kamień, którego część nigdy nie zarasta mchem. Wszystkie inne, sąsiednie kamienie są w całości zazielenione, a na tym jednym widnieje połyskujący na czarno odcisk małej stopy. Legenda głosi, że został uczyniony przez ducha zmarłej przed laty dziewczynki.

Dziecko zmarło na skutek choroby, matka dziewczynki bardzo rozpaczała po jej śmierci. Ból jej serca był niewyobrażalny i nikt nie mógł pomóc.

Przekaz mówi, że dziecko pewnej nocy we śnie odwiedziło swą cierpiącą mamę i poprosiło ją aby ta już dłużej jej nie opłakiwała.

Zapewniła ją, że jest w raju i czuje się cudownie. Na potwierdzenie tych słów córka obiecała pozostawić ślad swej stopy na kamieniu, leżącym przy kościele.

Rano jej mama znalazła obiecany we śnie ślad i tym samym ból jej został ukojony.

Odcisk jest do dziś widoczny.

Przy kościele znajduje się także tablica pamiątkowa poświęcona pamięci ofiar tragicznego pożaru do jakiego doszło w 1948 roku.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2394 sekundy