społeczeństwo

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 listopada 2019 | 14:59 komentarzy 2

(fot. Pixabay)

W Rawie Mazowieckiej życie, z punktu widzenia opłat komunalnych, jest jednym z najtańszych w kraju. W ogólnopolskim zestawieniu miasto zajmuje 7 miejsce z rocznymi wydatkami na usługi komunalne na poziomie 1 858,17 zł. W Skierniewicach przeciętna rodzina (2+2) wydaje rocznie na opłaty komunalne 2 471,26 zł, w sąsiednim  Żyrardowie… 3 910,36 zł.

Czysta woda, transport publiczny, czy gospodarka odpadami są podstawowymi potrzebami mieszkańców wszystkich polskich miast i gmin. Za ich odpowiednie zorganizowanie odpowiedzialność ponoszą władze samorządowe miasta. Oceniając jakość tych usług nie można pominąć kosztów, które ponoszą obywatele.

Poznańska firma CURULIS opracowała ranking cen usług komunalnych w miastach powiatowych w Polsce (339). Pod lupę wzięto: ceny za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki, opłaty za wywóz i gospodarowanie odpadami komunalnymi, stawki podatku od nieruchomości, opłaty za komunikację publiczną, czy parkowanie w strefie płatnego parkowania.

Podatek od nieruchomości stanowi jeden z podatków lokalnych, którego wysokość ustala rada gminy w drodze uchwały. W wielu gminach najbardziej oddziałuje on na dochody własne, dlatego że wpływy z tego tytułu mogą przekraczać nawet 80 proc. tychże dochodów.

Nie ma nic nadzwyczajnego w fakcie, że samorządy lokalne w minionym roku, oraz 2017 nie decydowały się na wzrost opłat lokalnych. Ubiegający się o reelekcję przesunęli konieczne podwyżki z roku wyborczego na bieżący. Największym wyzwaniem dla rządzących, ale i naszych portfeli będą wydatki związane z gospodarką odpadami.

Maksymalne stawki tego podatku określa co roku Minister Finansów. W roku 2019 górna granica podatku od nieruchomości dla budynków lub ich części mieszkalnych to 0,79 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej, a w 2020 roku będzie wynosić 0,81 zł. Natomiast średnia stawka podatku od nieruchomości w roku 2019 w miastach powiatowych wynosi 0,71 zł. Rawa znajduje się na górze listy samorządów, gdzie obywatele ponoszą najniższe roczne koszty utrzymania nieruchomości. Rocznie mówimy o kwocie 31,08 zł, przy 0,42 zł za metr powierzchni użytkowej. W Skierniewicach obywatel płaci przeciętnie 55,5 zł rocznie podatku pod nieruchomości (0,75 zł/m kw.), w Żyrardowie niewiele ponad 54 zł (stawka 0,73 zł/m kw.).

Niewykluczone, że życie w Rawie jest tak tanie – jak wynika z rankingu – bowiem to  jedno z ledwie 28 miejsc w kraju (na 339 miast), gdzie komunikacja autobusowa jest darmowa.  W Skierniewicach za skasowanie jednorazowego normalnego biletu płacimy już 3 zł. Dodatkowo bilansu rawian nie obciążają opłaty za parkowanie w centrum, a tu akurat autor zestawienia przyjął dane wielkomiejskie – rodzina średnio 48 godzin stoi na płatnym miejscu parkingowym w centrum.

Sumaryczne koszty usług komunalnych wzrosły rok do roku o niecałe 9 proc. To znacznie więcej niż inflacja, ale to nie koniec. Już dziś możemy przewidywać, że zdecydowanie droższe będą lata kolejne – oceniają autorzy rankingu. Powodem jest choćby planowany wzrost płacy minimalnej oraz zamrożone chwilowo ceny energii. Tylko te dwie składowe przełożą się wprost na znaczące wzrosty szczególnie w cenach wody/ścieków oraz odbioru odpadów. Bardzo pozytywna jest jednak inna informacja – dochód rozporządzalny przeciętnej rodziny (2 + 2) przy takich rachunkach za usługi komunalne wynosi w 2019 roku 6 782 zł, co stanowi 15 proc. więcej niż w 2018 roku (5 890 zł). Oznacza to, że nasze zarobki rosną szybciej niż koszty usług komunalnych – czytamy we wnioskach do zestawienia.

Zła informacja brzmi – wyższe płace minimalne droższa energia i niekorzystne ruchy na rynku śmieciowym przyspieszą wzrosty cen w rok przyszłym i latach następnych.
 

2 782,38 zł – średnie roczne wydatki komunalne rodziny w wojewódzkie łódzkim

2 892,90 zł – te same wydatki na Mazowszu


Skąd te dane? Jak w każdym podobnym zestawieniu należało poczynić pewne założenia. W oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego przyjęto, że przeciętna polska rodzina to dwie osoby dorosłe plus dwójka dzieci. Przeciętne zużycie wody i ścieków na mieszkańca wynosi 2,775 m3/msc (33,3 m3/rok). Założono również, że powierzchnia mieszkania stanowiąca podstawę określenia wymiaru podatku od budynków mieszkalnych wynosi 74 mkw. Średnie wynagrodzenie netto w I kw. 2019 r. wynosiło 3 516 zł/msc, zatem rodzina rozporządza co miesiąc budżetem w wysokości ok. 6 782 zł.

Przeciętna polska rodzina w ciągu roku wydaje 3 002 zł na tzw. usługi komunalne (50 zł na podatek od nieruchomości, 54 zł w formie opłat parkingowych, 649 zł za wywóz odpadów komunalnych, 834 zł na komunikację publiczną, a 1 415 zł za zużytą wodę i odprowadzone ścieki – wynika z przygotowanego przez poznańskich analityków z firmy CURYLIS „ Rankingu 2019. Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w miastach Powiatowych”.

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 55

 • 16
  BARDZO PRZYDATNY
 • 8
  ZASKAKUJĄCY
 • 6
  PRZYDATNY
 • 6
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
 • 10
  WKURZAJĄCY
 • 8
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~rawska 0 10 miesięcy temuocena: 100% 

  Sprawiedliwie by było, jakby szanowna redakcja odniosła się też do rankingu zeszłorocznego. Wtedy okazałoby się, że w Rawie było już taniej,ale Rawianie woleli burmistrza, który na wejściu zafundował im podwyżkę za odpady, planuje wzrost opłat za wodę w tym deszczówkę, a z całą pewnością wzrosną też podatki od nieruchomości zaraz po nowym roku. Ranking pokazuje jednak, że inne samorządy potrafiły jednak zapanować nad podwyżkami. Ale w Rawie korzysta się z gospodarności poprzednika, ale kto to zrozumie. Miasto, w którym rządzi PSL-partia rolników! To właśnie jest Rawa! Będzie jeszcze drożej!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ech -1 7 miesięcy temu

  Sralis mazgalis serverentus duptus!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3249 sekundy