z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 listopada 2019 | 14:46 komentarzy 1
Agnieszka Olszanowska wydała kolejną książkę.

Agnieszka Olszanowska wydała kolejną książkę. (archiwum Agnieszki Olszanowskiej)

Agnieszka Olszanowska, pisarka z Miedniewic napisała kolejną książkę, w sprzedaży od 12 listopada „Wianek z lauru”. Już wydane mają grono wielbicieli, specjalizuje się zarówno w powieściach dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. W dorobku pisarki też między innymi „Przewodnik po Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach”.

Tą książką zadebiutowała 8 lat temu.

Jej przygotowanie wynikało z mojej wewnętrznej potrzeby mówi po latach. Sanktuarium w Miedniewicach to dla osób wierzących niezwykle ważne miejsce. W XVIII i XIX wieku nazywane Częstochową Mazowsza. To tutaj odbywają się doroczne odpusty, przychodzą pielgrzymki.

Najważniejsze momenty w historii sanktuarium to czas kiedy Jakub Trojańczyk kupił na targu kopię obrazu Świętej Rodziny i powieści ją w swojej stodole. Oddawał mu cześć i zaczęły dziać się cuda. Później w tym miejscu powstał kościół.

Jednym z większych wydarzeń w historii sanktuarium dotyczyło koronacji 250 lat temu, była to pierwsza uroczystość koronacyjna na Mazowszu mówi Agnieszka Olszanowska.

Wnętrze kościoła zostało pomalowane na czarno na znak żałoby po upadku powstania styczniowego, później nastąpiła kasata zakonu ojców reformatów w Miedniewicach, zostali rozproszeni po Polsce. W Miedniewicach zostało jedynie dwóch zakonników. Sanktuarium pamięta też epidemię cholery w XIX wieku. Przychodziły tu pielgrzymki ludzi modlących się o zdrowie, w samych Miedniewicach nikt nie zachorował.

Dwa lata temu podczas dramatycznych nawałnic, kościół ocalał, jest nienaruszony, pomimo, że w jego sąsiedztwie wichura wyrywała drzewa z korzeniami, zniszczone zostały pola kukurydzy, sanktuarium nie ucierpiało w ogóle podkreśla pisarska z gminy Wiskitki.

Sama oprócz tworzenia książek jest bibliotekarką w szkole i felietonistką. Agnieszka Olszanowska w 2015 roku została nagrodzona w Ogólnopolskim Konkursie „Nastoletnie wyzwanie a książkowe wspomaganie” za scenariusz lekcji wychowawczych zachęcających do czytania pt. „Chciane czy niechciane”. Jej pasją jest domowa inkubacja ptaków i kwiaciarstwo. Hobbistycznie prowadzi amatorską hodowlę pawi indyjskich oraz drobiu ozdobnego. Jest autorką:Przewodnika po Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach”, „Wirtualnika egoistki”, „Genetycznej samotności”, „Hej, hej, kurczaki!”, „Wakacji w Ladispoli”, ,,Listów z dziesiątej wsi”.

Wianek z lauru”, najnowsza powieść Agnieszki Olszanowskiej to druga część czterotomowej opowieści o mieszkańcach Gradowa, ich radościach i smutkach, niespełnionych marzeniach i zawiedzionych nadziejach, rodzących się lub gasnących uczuciach, o na pozór spokojnym, zwyczajnym życiu, które w rzeczywistości wcale nie jest takie, jakie się wydaje. Gradów ogarnęła przedwyborcza gorączka. Chętnych do rządzenia wsią nie brakuje, każdy, kto marzy o zdobyciu władzy, walczy, nie przebierając w środkach. Bodzio, od wielu lat piastujący stanowisko wójta, ma tym razem dwóch przeciwników: rzeźnika Marcina i organistę Michała. Bogaty i energiczny Marcin jest wspierany przez sprawnie działający, silny komitet wyborczy, natomiast kandydatura Michała budzi powszechny śmiech i drwiny mieszkańców wsi. Jednak pani Blanż, wiekowa kościelna, zrobi wszystko, aby jej wnuczek został nowym włodarzem Gradowa. Intryga goni intrygę, a miłość jest najlepszą zachętą do walki o wieniec z lauru.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Lilka 1 9 miesięcy temu

  Serdecznie gratuluję !!!. Była wychowawczyni.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2936 sekundy