społeczeństwo

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 lutego 2020 | 15:22 komentarzy 3

(Fot. Włodzimierz Szczepański)

Sprawa jest oczywista, zgodna z prawem. A jednak zmusza do zadania pytania za Jerzym Sodosiem, lokatorem bloku przy ul. Ossowskiego w Żyrardowie: – Gdzie tutaj jest sprawiedliwość?

W salonie na stoliku stoi szklanka z herbatą, obok stos tabletek, a za szyby spogląda z portretu generał Fieldorf „Nil”. Jeden z żołnierzy wyklętych.

– To dla mnie ważna osoba. Wielki człowiek, jak też Pilecki – opowiada Jerzy Sodoś.

Gdy się dłużej porozmawia z lokatorem, nie trudno się domyśleć, dlaczego te osoby są jego bohaterami.

– Bo jak za komuny byliśmy okradani, tak teraz nic się nie zmieniło. Chciałem w swojej sprawie złożyć zawiadomienie do prokuratury – dodaje.

Przynosi dokumenty. Jeden z nich jest już mocno pożółkły. Z grudnia 1959 roku. Litery charakterystyczne, wystukane na maszynie do pisania. „Przydział mieszkania pracowniczego”.

Jerzy Sodoś to typowy żyrardowski życiorys. Na początku lat 50-tych zaczął pracować w Zakładach Przemysłu Pończoszniczego w Żyrardowie .Kiedy w zakładzie pojawiła się wieść o budowie bloku dla pracowniczego to i on przystał do tego pomysłu.

– Wcześniej mieszkałem na Haberlaku przy ulicy 1 Maja. W pokoju 20 metrów kwadratowych żyło pięć osób. No cóż, warunki po wojnie były, jakie były – ucina wspomnienia.

Jednak to nie tylko zakład budował.

– To my! Musieliśmy zadeklarować swój udział w budowie. Szpadlami kopaliśmy fundamenty. Po godzinach pracowaliśmy. Z zakładu szliśmy tutaj. Pomagaliśmy wznosić mury, a potem pracowaliśmy przy hydraulice, czy też elektrykę. Zrzekaliśmy się trzynastek, wszystko na mieszkanie – wspomina.


Wkrótce musiał iść do wojska, wówczas był przymusowy nabór. W grudniu 1959, przed świętami, przyjechał do Żyrardowa.

– Mama czekała na mnie pod zakładem. Stamtąd poszliśmy już mieszkać w tym bloku – opowiada.

W latach 60-tych mieszkanie przeszło pod zasoby miasta. Nikt z mieszkańców nie został wówczas właścicielem.

– Teraz niewiele osób zostało w tym bloku z dawnych pracowników. Pomarli. Mieszkania zmieniły właścicieli – mówi z żalem.

Jerzy Sodoś po latach postanowił, że też chce zostać właścicielem. W 2018 roku miasta zaproponowało wykup mieszkania. Przysługiwała mu znaczna bonifikata. W przesłanym przez urząd piśmie lokator miał do zapłaty (w pierwszym wariancie przed aktem notarialnym) 19 652, 22 zł.

W kwietniu 2019 roku dostał kolejne pismo. Czytamy w nim, że z uwagi na rezygnację przez niego z wykupu zbiorowego na indywidualny wysokość bonifikaty zmniejszyła się do 80 proc. i do zapłaty miał 32 256, 72 zł. W obu pismach widać też inne warianty wykupu za ok. 10 tys. zł.

– To jednak już mi nie chodzi o kwoty. Muszę wykupić mieszkanie, które już wcześniej zapłaciliśmy własną pracą, pieniędzmi. Nie rozumiem, dlaczego już na początku, w latach 60-tych nas nie uwłaszczono. Później też nie. Gdzie tutaj sprawiedliwość? – pyta Sodoś.

Artykuł opublikowany (6.02) w "Głosie Żyrardowa i Okolicy".

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 11

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 9
  BRAK SŁÓW

3Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~gość 3 miesiąc temuocena: 71% 

  Wspierał zbrodniarzy komunistycznych typu syn płk. NKWD Aleksander Kwaśniewski żydowskiego pochodzenia budując w czynie więc czemu dziwi się dzisiejszej rzeczywistości jeżeli pracował dla ludzi , którzy dzisiaj domagają się tylko wydłużenia wieku emerytalnego dla ciężko pracujących, prywatyzacji służby zdrowia i przywrócenia wysokich świadczeń i przywilejów dla mundurowych zbrodniarzy PRL i funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa PRL.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pongo 2 miesiąc temuocena: 86% 

  Pomagał budować, dlatego dostał mieszkanie szybko, inni musieli czekać po kilkanaście lat. Nie wykupił a teraz zdziwiony. A byłby właścicielem za ułamek wartości. Wiele osób nie wykupiło,bo myśleli że dostaną za darmo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 1 miesiąc temuocena: 89% 

  Dostał przydział z marszu na to mieszkanie. Nie musiał czekać latami ani pewnie wpłacać wkładu. Więc nie rozumiem pretensji.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.251 sekundy