Żyrardowianin doceniony na Dalekim Wschodzie

(fot. Archiwum)

Prace Zbigniewa Kołaczka znane są w ponad 50 krajach. Teraz ponownie do listy dołączył dwa kraje z Dalekiego Wschodu. Artysta podkreśla, że Europa może brać z orientalnych krajów przykład, jak promować kulturę i swój kraj.

W 8 Międzynarodowym Konkursie Rysowników SICACO 2019 w południowokoreańskim Sejong udział wzięło 458 artystów z 56 krajów. Zgłoszono 1865 prac. Wśród nich dostrzeżono żyrardowianina. Otrzymał Thema Prize za zestaw trzech prac, który tematem było „Gorąca pasja – zimne serce”. Pokazano je na wystawie, powstał też katalog.

Natomiast jury Międzynarodowego Biennale Sztuki Humoru w stolicy Chin - Pekinie nagrodziło Zbigniewa Kołaczka, aż dwukrotnie. Przyznało mu Exellent Prize za rysunek oraz karykaturę. Tematem rysunków satyrycznych były świnie. 2019 rok w chiński horoskopie stał pod znakiem tego zwierzęcia. Karykatura zaś poświęcona była Leonardo da Vinci. Nic dziwnego, że na rysunku Kołaczka z ucha geniusza wylatuje prom kosmiczny. W ubiegłym roku przypadła 500-na rocznica śmierci Leonardo da Vinci.W Pekinie żyrardowianin pokonał znacznie większą konkurencję. Do konkursu zgłosiło się 7056 prac, 610 artystów z 70 krajów. Czyżby Azja ceniła artystów z Europy?

– Biorę udział w konkursie na całym świecie i coś w tym jest. Chiny, Korea, Japonia, a nawet Iran i Indie poprzez organizowanie tego typu wydarzeń, widzą szansę na promocje siebie i swojej kultury. Nawet w krajach Europy Południowej, jak Bułgaria, Macedonia, czy Rumunia dzieje się wiele artystycznie, więcej nawet niż na Zachodzie. I to robią z ogromną pasją. Dla mnie konkurs w Pekinie był szczególnie miły, bo dostałem nagrodę w dwóch kategoriach. Moje prace zostały dostrzeżone w masie innych prac – komentuje dla „Głosu”, żyrardowski rysownik, Zbigniew Kołaczek.

 

Zbigniew Kołaczek studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1989 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Zajmuje się głównie ilustracją użytkową (książkową i prasową).


Kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce i w Niemczech. Udział w ponad 30 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą (m.in. w Bułgarii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, USA). Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzeach w Polsce, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Słowacji i Turcji.

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

"Mazowsze. Wiadomości z regionu"

Turniej wojewódzkiej ligi młodziczek w piłce...

Bieg Niepodległości, finał triady Biegowej 2021

1/16 Pucharu Polski 2021/2022 Unia Skierniewice ...

Zdalnie na Mazowszu

Babeczki czekoladowe ze skórką pomarańczy

Ślimaczki wytrawne z ciasta francuskiego

CZY POWIAT ŻYRARDOWSKI OTRZYMA DODATKOWE ŚRODKI Z...

Nadziewany filet drobiowy