z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 marca 2020 | 17:24 komentarzy 3
Skrót specjalnej konferencji prasowej poświęconej sytuacji zagrożenia koronawirusem

Skrót specjalnej konferencji prasowej poświęconej sytuacji zagrożenia koronawirusem (Fot. Włodzimierz Szczepański)

- Apelujemy o pozostawanie w domu. Izolacja to najlepsze, co możemy zrobić w obliczu zagrożenia koronawirusem - podkreślili uczestnicy specjalnej konferencji prasowej zwołanej dziś i poświęconej sytuacji epidemiologicznej, zagrożenia koronawirusem w Żyrardowie i powiecie.

W Resursie o godz. 14 obyła się konferencja. Bieżące informacje i zalecenia przedstawili: starosta Beata Sznajder, prezydent Lucjan Chrzanowski i jego zastępca Adam Lemiesz, prezes szpitala Jacek Sawicki oraz Andrzej Liszewski, Państwowy-Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żyrardowie.

SKRÓT:

Beata Sznajder, starosta: - Często jest powtarzane pytanie, jak jesteśmy przygotowani, gdyby pojawiły się przypadki zachorowania koronawirusa? Zostały wyznaczone na terenie powiatu miejsca do kwarantanny. Jest to 15 miejsc z czasem reagowania 48 godzin i w ośrodku w Osuchowie, w tym momencie 40 miejsc, z możliwością zwiększenia do stu, z czasem reagowania 24 godziny. Apeluję do włodarzy gmin, gdybyście państwo mieli miejsca z czasem reagowania do 6 godzin, o co wnioskuje wojewoda, to bardzo proszę zgłaszać.

Jeśli chodzi o organizację jednostek powiatowych, od 16 marca do odwołania, zostaną zamknięte wszystkie jednostki starostwa i powiatowe dla interesantów. Pracownicy będą podejmowali pracę częściową, bądź zdalna. Apeluję, aby nie przychodzić do urzędu od 16 marca, ponieważ nie będą dostępne. Placówki oświatowe są zamknięte. Uczniowie klas maturalnych będą mieli zdalnie przesyłane materiały do nauki, będą zorganizowane konsultacje dla uczniów. Przypominam, to nie są ferie! Jeśli chodzi o opiekę społeczną – od 12 marca koordynatorzy pieczy zastępczej, psychologowie, pracownicy socjalni ograniczyli pracę jedynie do siedziby urzędu. Wszystkie spotkania terenowe, odwiedziny podopiecznych, rodzin zastępczych zostały odwołane. Jeśli chodzi o domy pomocy społecznej, został wprowadzony zakaz odwiedzania podopiecznych. Pensjonariusze mają zakaz opuszczania placówek. Zostały zamknięte Warsztaty Terapii Zajęciowej „Novum” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy. Dziś też została zakończona kwalifikacja wojskowa. Wszystkie wyzwania do stawienia się w okresie od 16 marca do 30 kwietnia tracą ważność. Od dziś policja będzie legitymować młodzież. Apeluję do rodziców, aby nie wypuszczali dzieci, młodzieży z domów. Mamy czas kwarantanny.

Lucjan Chrzanowski, prezydent Żyrardowa: - Informacje mogą się zmieniać w zależności od dynamiki. Od najbliższego poniedziałku urząd nie będzie dostępny dla petentów. Z najważniejszych dla mieszkańców to zamknięcie kasy. Nie będą przyjmowane opłaty gotówkowe. Można korzystać z płacenia drogą elektroniczną. Jeżeli powodem opóźnienia wpłaty będzie tylko brak możliwości realizacji ich w kasie to z pewnością nie będą z tego tytułu naliczane odsetki. Działalność Biura Obsługi Klienta zostanie ograniczona tylko do przyjmowania korespondencji. I mam prośbę, aby dotyczyła spraw ważnych i pilnych. Korespondencja będzie przyjmowana pod pewnymi warunkami. W Biurze może przebywać tylko jeden petent. Ograniczona zostaje działalność Urzędu Stanu Cywilnego i spraw obywatelskich tylko i wyłączenie do wydawania aktów zgonu. Będą one wydawane w biurze obsługi mieszkańców. Przypomnę, że można wiele spraw załatwić drogą internetową, czy telefonicznie. Sprawy mniej pilne można też załatwić drogą korespondencji pocztowej.

Przyjmowanie petentów odbywać się będzie pod ścisłą kontrolą ze strony ochrony, począwszy od powszechnej dezynfekcji rąk. Największe skutki są w oświacie. Podkreślę, że to czas kwarantanny. Straż miejska została zobligowana do kontrolowania i przeprowadzania rozmów z młodzieżą, która w okresie kwarantanny nie będzie przebywać w domach. Będą zadawane prace domowe. Od poniedziałku rusza platforma e-learningową dla uczniów, szczególnie ośmioklasistów i maturzystów. Odwołane są wszystkie wydarzenia sportowe i kulturalne. Każda placówka miejska wdraża program pracy zdalnej dla pracowników. Na razie MOPS się nie zamyka, ale petenci będą przyjmowani pojedynczo po dezynfekcji rąk. MOPS wraz z Powiatową Stacją-Sanitarną Epidemiologiczną opracowali procedurę pomocy podopiecznym, którzy będą poddani kwarantannie. Chodzi o dostarczanie żywności, środków czystości. Wyznaczyłem samochód wraz z kierowcą, którzy będzie niósł pomoc w takich przypadkach. Oczywiście, gdy zajdzie taka konieczność dostarczymy także środki medyczne. PGM – dysponujemy emailem, telefonem, gdzie można zgłosić usterkę. Przyjmowani będą petenci, ale pod rygorem sanitarny. Wydział Zdrowia proszę o składanie wniosków karty dużej rodziny, czy seniora kierować drogą elektroniczną.

Od dziś w ramach profilaktyki we wszystkich autobusach komunikacji miejskiej czasowo zawieszamy sprzedaż biletów u kierowcy. Jest dostępna całodobowo w biletomatach i wyznaczonych kioskach. Wszystkie autobusy będą poddawane systematycznej dezynfekcji. Podam telefon informacji o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej 46 855 01 07. Proszę właścicieli wszystkich lokali gastronomicznej, rozważcie ograniczenie usług. Jeśli nie można, to proszę wprowadźcie zasady Głównego Inspektora Sanitarnego. Wspomnę jeszcze o kampanii miasta. Są wśród nas osoby starsze, samotne, który sąsiad mógłby pomóc. Zachęcam, abyśmy w trudnym czasie okazywali empatię.

W czwartek (19.02) na łamach "Głosu Żyrardowa i Okolicy" raport  o koronawirusie.

Sytuacja na godz.14...

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Żyrardowie z dnia 13.03.2020 r. przedstawiający sytuację epidemiologiczną na terenie powiatu żyrardowskiego związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19.

Stan danych na godzinę 14.00 w dniu 13.03.2020 r.

 • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 26
 • liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 16
 • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 0

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 12

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  ZASKAKUJĄCY
 • 4
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

3Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~tomek 3 13 dni temu

  Co z kierowcami mzk narazeni na kontakt ...czy nie nalezy zamknąć mzk na czas kwarantanny

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tomek 2 13 dni temu

  Co z zakladami pracy firmami..czy przebywanie 12 godzin w miejscu publicznym nie jest zagrozeniem?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xyz 1 15 dni temu

  Co z placówkami bankowymi w których codziennie gromadzą się ludzie??? Przychodzą kaszlą nawet z temperaturą i nie widzą w tym problemu. To nie chodzi o młode osoby tylko emeryci i renciści!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.37 sekundy