Tomasz Derewenda objął funkcję sołtysa.

Tomasz Derewenda objął funkcję sołtysa. (Justyna Napierała)

Inaczej miało wyglądać święto sołtysów obchodzone w tym roku w gminie Radziejowice. Niestety z powodu zagrożenia koronawirusem w naszym kraju i ta uroczystość musiała zostać odwołana. Jednak najprawdopodobniej odbędzie się w innymi terminie. W tym roku w roli sołtysa zadebiutował Tomasz Derewenda. Pełni funkcję w Korytowie A.

Z żoną i synkiem mieszkają tutaj od sześciu lat. Jak mówi pan sołtys jest miło zaskoczony, wcześniej żyli w Piotrkowie Trybunalskim, ale marzyli o własnym domu.

Szukali w lokalnych gminach i trafili na swój wymarzony, w Korytowie A.

Nowy sołtys zastąpił Krystynę Sęk, która zrezygnowała z funkcji, jak mówi miała wiele obowiązków a czasu brakowało. Ona sama namawiała Tomasza Derewendę do startu w wyborach.

– Nie miałem kontrkandydata zdecydowałem się, wybrali mnie – mówi dziś.

Jak podkreśla chce integrować społeczność lokalną. Już wystąpił z pytaniem do wójt gminy o możliwość zagospodarowania terenu gminnego nieopodal sklepu i młyna. Odpowiedź jest pozytywna.

– Mamy blisko 50 tys. z funduszu sołeckiego, chcemy zrobić tam plac sołecki, by móc się spotykać – dodaje sołtys Korytowa A.

– Teraz na zebrania przychodzi mało ludzi, trzeba ich zachęcić a to może być taki pierwszy krok, więcej ludzi to więcej pomysłów na rozwój – dodaje.

Oprócz tego w ramach funduszu sołeckiego mieszkańcy chcą też modernizacji ulicy Krótkiej w Korytowie A.

Tak ma się stać. Sołtys wspólnie z radą sołecką złożyli też wnioski w ramach przedstawionych połączeń kolejowych i drogowych przy CPK.

Sołtys przyznaje, że nie potrzeba jest budowy nowych szlaków kolejowych bo stare wystarczają w Grodzisku Mazowieckim czy Żyrardowie. Zasadna byłaby budowa stacji kolejowej na istniejącym szlaku CMK w miejscowości Korytów, a dla połączeń z Rzeszowem wykorzystanie węzła w Opocznie.

Nowa linia niestety mogłaby zmusić ludzi do przesiedleń, sołtys w imieniu mieszkańców jest też przeciwny budowie nowych dróg.

Przyznaje, że gmina jest rekreacyjna i nie należy burzyć jej kierunku rozwoju. Zdaniem sołtysa można rozbudować istniejący szlak numer 50.

Tomasz Derewenda przyznaje, że czuje dużą odpowiedzialność ale też solidarność z ludźmi i ich przychylność.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 19

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
 • 4
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3192 sekundy