z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 marca 2020 | 14:43 komentarzy 2

Od soboty (28.03) zamknięte zostało Targowisko Miejskie w Żyrardowie. To sytuacja bez precedensu, ale i okoliczności są też wyjątkowe.

Żyrardowski rynek został zamknięty i nie wiadomo kiedy będzie można na nim ponownie zrobić zakupy. Sytuacja jest wyjątkowa ale i bardzo trudna dla lokalnych handlowców.

Zgodnie z decyzją władz miasta oraz zarządu spółki PGM Żyrardów, targowisko zawiesiło swoją działalność Zawiesiło do odwołania, zatem nie wiadomo kiedy ponownie wznowi swoją działalność.

Władze samorządowe długo szukały wyjścia z tej sytuacji, Najpierw ustalono, że targowisko czynne będzie tylko w wybrane dni tygodnia. Później ustalono, że rynek będzie czynny od godziny 8 rano i będzie wpuszczana tylko określona ilość osób systemem wahadłowym. Ktoś wychodzi, drugi wchodzi. Okazało się, że już przed godziną 7 rano przed główną bramą kłębił się tłum ludi czekających na wejście na liczący około 2hektarów teren. Otwarta była tylko brama główna. Wszystkie pozostałe zostały zamknięte.

W piątek (27.03) rynek będzie otwarte do godziny 20, lecz zostaną zastosowane dodatkowe środki ostrożności. Na każdej bramie stali pracownicy targowiska oraz straży pożarnej. Oczywiście maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji były niezbędne. Jak widać pomysłu na działalność rynku nadal nie było, a sytuacja robi się coraz bardziej dynamiczna i rozwojowa.

Wreszcie podjęto decyzję. Od soboty (28.03), rynek został zamknięty. Wymyślono jednak sprzedaż towarów na telefon z dostawą do domu.

Mając wiadomość, że targowisko to miejsce pracy wielu osób, miasto zamierza aktywnie włączyć się w akcję sprzedaży na dowóz, realizowaną przez naszych żyrardowskich kupców. Sprzedawcy zainteresowani taką formą handlu proszeni są o kontakt z Biurem Targowiska 46 854 81 64 lub jego kierownikiem nr tel. 539 532 676. Systematycznie, na portalach internetowych, stronie www.zyrardow.pl, w lokalnych mediach, czy na słupach ogłoszeniowych, będą pojawiały się informacje, z których dowiecie się, jak zaopatrzyć się w produkty spożywcze sprzedawane przez żyrardowskich handlarzy. Wspomniane wsparcie dla sprzedawców będzie całkowicie bezpłatne.

Kilka, może nawet kilkanaście osób zdecydowało się na taka formę handlu. Podali swoje dane, kontakt telefoniczny i zostali tym samym dopisani do bazy handlowców, dowożących towar do klienta.

Akcja powoli zaczyna się rozkręcać, lecz z pewnością nie zastąpi handlu bezpośredniego.

- Mogę co prawda zamówić towar u znanego mi z rynku sprzedawcy, ale tak naprawdę to ja nie widzę co on mi dostarczy – mówi Wanda, mieszkanka Żyrardowa. Mam do tych ludzi zaufanie, ale wolę iść do sklepu i na własne oczy przekonać się co kupuję.

Właśnie z takiego powodu, powstał obok targowiska, lokalny ryneczek, na który zaproszeni zostali handlarze z naszego targowiska. Rynek mieści się obok targowiska, na ulicy Słowackiego, na prywatnej posesji jednego z handlowców targowiska.

- Widząc co się dzieje, postanowiłem swoim znajomym z rynku udostępnić swój prywatny plac – mówi handlowiec. Na rynku handluję już wiele lat ale takiej sytuacji jeszcze nie było. Szkoda, że decyzja o zamknięciu rynku zapadła w ostatniej chwili. Ludzie byli przygotowani, że jeszcze w sobotę posprzedają trochę towaru. Niestety tak się nie stało. Wyszedłem z inicjatywą sprzedaży towaru na moim prywatnym placu. Oczywiści akcja jest całkowicie społeczna i bezpłatna. Nikt nie pobiera tu placowgo ani innych opłat. Pomysł się spodobał. Dzisiaj miałem już kilku handlowców, po niedzieli będzie ich prawdopodobnie jeszcze więcej. Sporo ludzi do nas dzisiaj przyszło i dziękowało, że nadal mogą od nas kupować towary. Po niedzieli nadal będziemy pracowali dla mieszkańców Żyrardowa. Musimy jakoś sobie radzić.

Maciej Widawski

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 31

 • 20
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
 • 4
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Gość 0 6 miesięcy temu

  Tego nie da się czytać... Czy redaktor ma wogóle podstawowe umiejętności pisania w języku polskim?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Żyrardowski może już niedlugo -1 6 miesięcy temu

  Niech się ludzie w sklepach zarażają. Tak interpretuje decyzję o całkowitym zamknięciu rynku. Używajcie ręce tak najlepiej.....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3346 sekundy