Takie opowieści czyta się najlepiej, bo to samo życie

(fot. Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie)

Niezwykła książka. Kolejne egzemplarze wspomnień pracowniczych „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika” są w Muzeum Lniarstwa.

Takie opowieści czyta się najlepiej, bo to samo życie - zebrane wspomnienia pracownic i robotników zakładów, których już w Żyrardowie nie ma. To symboliczne, że pierwsza wydana przez Muzeum Lniarstwa książka, to wspomnienia właśnie osób, dla których placówka w dużej mierze działa.
Publikacja dostępna jest już we wszystkich bibliotekach na terenie Żyrardowa oraz w 15 bibliotekach uniwersyteckich w kraju. „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika”, to cykl 21 relacji.

– Wiele razem czytałem ten materiał i za każdym razem znajdowałem coś, co chwytało za serce. To jest pierwsza pozycja wydana, ale nie ostatnia. Materiału mamy na kolejne. Może w tym roku wydamy następny tom, a może i trzeci

– mów Jacek Czubak, szef Muzeum Lniarstwa.


Jacek Czubak podkreśla zasługę zespołu, który pracował nad powstaniem wspomnień. Koordynatorką projektu jest Dagmara Fiszer. 

Przeczytamy też kilka słów recenzji pióra – Anny Kamińskiej i Marka Millera. Wywiady z pracownikami Fabryki Lnu przeprowadziła i spisała ich relacje – Anna Wrzesień.


– Cieszę się, że wspomnienia żyrardowskich pracowników ukazały się drukiem, że taką potrzebę dostrzegło Muzeum Lniarstwa, a Muzeum Historii Polski zdecydowało się sfinansować ich wydania. Żyrardowscy pracownicy wreszcie mówią swoim głosem o pracy w powojennych zakładach lniarskich, przemianach gospodarczych, strajkach wreszcie upadku wielkich zakładów. To 21 nierzadko bardzo osobistych wspomnień. Tylko i aż, ale mam nadzieję, że to dopiero początek – Anna Wrzesień komentuje dla „Głosu”.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS