Teresa Jastrząb mówi, że zainteresowanie wsparciem w ramach Tarczy jest bardzo duże.

Teresa Jastrząb mówi, że zainteresowanie wsparciem w ramach Tarczy jest bardzo duże. (Justyna Napierała)

Prawdziwy boom wniosków o pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żyrardowie. Do tej pory ponad 14 mln złotych zasiliło konto przedsiębiorców, którzy starali się o 5 tys. pożyczki. W sumie ubiegało się o nią 2887 podmiotów gospodarczych.

– Wnioski były szybkie do weryfikacji – mówi Teresa Jastrząb z żyrardowskiego PUP.

Gorzej i dłużej schodzi się w sytuacji pomocy finansowania składki ZUS i wynagrodzenia pracowników. Tutaj należało sprawdzić o ile zmalał dochód firmy. Od tego czy było to 30,50 a może 90 procent uzależniona była wysokość wparcia.

Do tej pory wpłynęło 116 wniosków, pomoc PUP sięga w sumie blisko miliona złotych.

Na wsparcie, czyli pensje mogą liczyć jednoosobowe firmy, które nie zatrudniają pracowników. Salony kosmetyczne czy zakłady fryzjerskie w tym czasie nie pracowały. Pensja miesięczna, czyli pomoc w ramach Tarczy wyniosła 2080 złotych netto dla jednego przedsiębiorcy. Wpłynęło 250 wniosków, wypłacono w sumie kwotę ponad 365 tys. złotych.

Skorzystały też dwie organizacje pozarządowe na kwotę ponad 59 tys. złotych, w tym była Fundacja Ternopilska, która prowadzi działania na rzecz udanej integracji migrantów w Polsce. Udziela cudzoziemcom pomocy prawnej, ma także swoją siedzibę w Żyrardowie.

Na razie na pomoc pieniędzy nie brakuje, jednak przedsiębiorcy którzy dostali bezzwrotną pożyczkę muszą pamiętać o tym, że aby jej nie zwracać należy prowadzić działalność przynajmniej przez trzy miesiące od daty uzyskania środków na konto.

Czy są już zwiastuny kryzysu?

– Na razie na naszym terenie nie ma zwolnień grupowych, cały czas miesięcznie notujemy od 150 do 160 rejestrujących się bezrobotnych – dodaje Teresa Jastrząb.

A jeszcze 3,4 lata temu było blisko 300 bezrobotnych miesięcznie.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2929 sekundy