z miasta

na sygnale

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 sierpnia 2020 | 14:23 komentarzy 2
Oszuści żerują na kryptowalutach

(bitcoin.pl)

Dzwonią i proponuję transakcję wymiany kryptowalut. To oszuści – przestrzega Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz policja.

Do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego napływają sygnały dotyczące działalności osób powołujących się na nadzór Komisji Nadzoru Finansowego, które proponują transakcję wymiany kryptowalut.

W trakcie rozmowy telefonicznej osoby są nakłaniane do sprzedaży lub kupna kryptowalut. Rozmówca przekonuje ich, że podczas transakcji spełnione mają zostać „wymagania KNF dotyczące nagrywania procesu transakcji”, co ma polegać m.in. na udostępnieniu pulpitu komputera. Dzwoniący informują również, że w operacji wymiany będzie uczestniczył pracownik UKNF w celu monitorowania przebiegu transakcji.

– To oszuści – przestrzega policja przypominając, że rynek kryptowalut nie jest w Polsce regulowany, a KNF nie licencjonuje, nie nadzoruje ani też nie wykonuje żadnych innych uczynności w zakresie obrotu kryptowalutami.

Niektóre z podmiotów działających na rynku krytptowalut upoważnione są do świadczenia usług płatniczych i tym zakresie ich działalność podlega nadzorowi KNF. Dotyczy on jednak wyłącznie prawidłowości świadczenia usług płatniczych i nie obejmuje kwestii wywiązywania się tych podmiotów lub osób przez nie reprezentowanych ze zobowiązań z tytułu kupna lub sprzedaży kryptowalut.

Co radzi policja?

Jeżeli podczas rozmowy zostałeś poinformowany, że dana osoba wykonuje czynności przy udziale lub w porozumieniu z KNF lub UKNF, powstrzymaj się od dalszych kontaktów i niezwłocznie zawiadom najbliższą jednostkę policji. Postaraj się zebrać i zaprezentować w zawiadomieniu jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia. Każda informacja może okazać się przydatna.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku kontaktów zdalnych (telefonicznych oraz e-mailowych) z osobami proponującymi świadczenie usług finansowych lub wykonanie transakcji finansowej, zwłaszcza jeżeli ktoś ma po raz pierwszy kontakt z tymi osobami.

Na stronie internetowej KNF możesz sprawdzić, czy podmiot w imieniu którego dzwoni rozmówca, posiada uprawnienia do świadczenia usług finansowych na terytorium Polski: TUTAJ

Sławomir Burzyński

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Nie dałem się oszukać 0 ponad rok temu

  Dziwi mnie to, że ktoś się na to naciągnął. Ja już miałem maile z zapłatą po 1000 Euro chyba z 10 takich dostałem, że niby byłem na stronie z filmami dla dorosłych i mi grozili, że upublicznią moje dane. Pierwszy raz to strach mnie opętał a potem już olewka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Eryk -1 ponad rok temuocena: 100% 

  Ale jak oszuści żerują na kryptowalutach? Pan redaktor raz ma problem z rzetelnością, to znów z logicznym myśleniem. Litości!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Seniorze, otrzymuj świadczenia na konto i bądź...

Wnioski na ostatnią chwilę

Gmina dorzuci więcej do remontu powiatowych dróg

Porządki w aglomeracji

Ruszyły „Sportowe Granty CPK”. W konkursie...

Nowa jakość pomocy

Mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i ścieki

Eko- Piknik w Krainie Czarnego Bzu

Od czego zacząć naukę rysunku i malowania?

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA