społeczeństwo

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 sierpnia 2020 | 16:59 komentarzy 1

(Fot. Sławomir Burzyński)

Pani Wanda chciała się odciąć od natrętnych telefonów ankieterów i akwizytorów. Niechcący odcięła się też od lekarza, bo przychodnia nie poinformowała jej, że ten będzie dzwonił z telefonu o ukrytym numerze.

Na natrętne telefony, którymi o każdej porze dnia atakują nas ankieterzy czy sprzedawcy „cudownych kołder”, jest prosty sposób. W smartfonie trzeba włączyć opcję blokowania połączeń przychodzących od numerów zastrzeżonych, czyli takich, które się nie wyświetlają u odbiorcy.

– Z garnkami dzwonią czy innymi takimi... Dlatego mam telefon zablokowany na nieznane numery, podobnie jak większość moich koleżanek i chyba innych starszych ludzi – wyjaśnia pani Wanda, ale ostatnio taka przezorność zwróciła się przeciwko niej. – Miałam w przychodni umówioną telewizytę, jednak lekarz nie zadzwonił. Czekałam, czekałam i nic.

Okazało się, że lekarz do pani Wandy dzwonił, ale się nie dodzwonił właśnie dlatego, że kobieta miała w swoim telefonie aktywną funkcję odrzucania nieznanych połączeń.

– Dopiero później dowiedziałam się, co się stało. Otóż w dzisiejszych czasach koronawirusa, kiedy prawie wszystkie wizyty w przychodni są przez telefon, lekarze mają ukryte numery swoich telefonów. Wszystko dobrze, ale dlaczego w przychodni podczas umawiania wizyty nie pytają, czy będzie się można dodzwonić z zastrzeżonego numeru? – dziwi się kobieta.

W jednej z przychodni tłumaczą co i jak.

– Wszystkie służbowe telefony naszych lekarzy są zastrzeżone i ich numery się nie wyświetlają. Chodzi o to, żeby pacjenci nie dzwonili bezpośrednio do nich, bo wtedy lekarze nie mogliby dzwonić do pacjentów o umówionej godzinie. Po prostu byłaby dezorganizacja pracy przychodni w sytuacji, gdy udzielamy teleporad – wyjaśnia właściciel przychodni. – Przy umawianiu pacjentów moje rejestratorki mówią im, żeby wyłączyć blokadę w telefonie. Oczywiście w innych przychodniach rejestratorki też powinny o tym uprzedzać – dodaje nasz rozmówca.

W odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy z łódzkiego NFZ czytamy, że w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z sierpnia tego roku w sprawie standardu organizacyjnego teleporad wskazane jest, aby przychodnia poinformowała pacjenta o sposobie jej realizacji. Zakład podstawowej opieki zdrowotnej powinien też określić systemy łączności, przy użyciu których udziela teleporad, a także sposób nawiązania kontaktu z pacjentem. O numerach zastrzeżonych w rozporządzeniu nie ma słowa.

– W przypadku, gdyby podopieczni poradni POZ mieli problem z otrzymaniem teleporady bądź wizyty osobistej, powinni zgłosić ten fakt do Narodowego Funduszu Zdrowia. Każde zgłoszenie jest przez fundusz rozpatrywane.  Jeżeli zaistnieje podejrzenie, że w znaczący sposób pacjent ma ograniczony kontakt z lekarzem, NFZ może przeprowadzić kontrolę w danej placówce medycznej – tłumaczy Magdalena Góralczyk z działu rzecznika prasowego ŁOW NFZ.

Jak dodaje, do łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia „nie trafiła żadna skarga pacjentów związana z zastrzeżonymi numerami lekarzy realizujących teleporady”.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 3

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~pacjent 0 miesiąc temuocena: 100% 

  A może ten doktor nie był w pracy ? , u nas dzwonią z numeru przychodni i nikt go nie ukrywa , mówienie że lekarz nie chce ujawniać swojego numeru brzmi jak tłumaczenie przedszkolaka , nikt mu nie każe dzwonić że swojego , proponuję sprawdzić czy w tym czasie nie pracował w innej przychodni co nieraz jest praktykowane w tym zawodzie (medycyna potrafi zdziałać cuda : jedna osoba a potrafi być w kilku miejscach jednocześnie)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3067 sekundy