z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 października 2020 | 09:44
Gazociąg szansą na rozwój regionu

Dostęp do gazu ziemnego stanowi impuls rozwojowy zarówno w wymiarze lokalnym, jak i krajowym. Gazociąg Gustorzyn – Wronów, którego trasa ma przebiegać przez Rawę Mazowiecką, zapewni możliwość korzystania z paliwa gazowego przez odbiorców przemysłowych i indywidualnych. Swobodny dostęp do tego niskoemisyjnego źródła energii oznacza produkcję ciepła i prądu w sposób przyjazny dla środowiska i ekonomiczny dla gospodarki.

Dzięki inwestycji znacząco zwiększy się bezpieczeństwo dostaw gazu, w szczególności do obszaru aglomeracji warszawskiej, Łodzi i Radomia, umożliwiając tym miastom dalszy, zrównoważony rozwój w oparciu o niskoemisyjne nośniki energii. Powstanie nowego gazociągu umożliwi również rozwój lokalnej sieci gazowej, a co za tym idzie – pozwoli spółkom dystrybucyjnym na przyłączanie nowych odbiorców. Wpłynie to przede wszystkim
na podniesienie komfortu życia mieszkańców, którzy do tej pory nie mieli możliwości skorzystania z tej formy ogrzewania swych mieszkań lub zabudowań gospodarczych. Na tym jednak bilans korzyści się nie kończy.
 

Bogatsze samorządy to więcej inicjatyw dla społeczności lokalnych

Realizacja tego projektu oznacza dodatkowy zastrzyk finansowy dla budżetów samorządów lokalnych, poprzez wpłacany corocznie przez GAZ-SYSTEM podatek w wysokości do 2% wartości infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Każdy dodatkowy kilometr gazociągu przesyłowego, czy obiekt naziemnej infrastruktury przesyłowej oznaczają środki finansowe, które mogą być przeznaczone na potrzeby lokalnej społeczności, takie jak np.: nowe place zabaw, obiekty sportowe, infrastrukturę drogową itp.

Warto podkreślić, że przy okazji realizacji inwestycji ważne dla GAZ-SYSTEM są również działania prospołeczne, w które spółka angażuje się aktywnie lub jest ich inicjatorem. W tym roku,
w czasie trwania pandemii, firma zorganizowała akcję „GAZ-SYSTEM dla Edukacji”, która była ukierunkowana na wsparcie zdalnego nauczania. Spółka przeznaczyła 750 tys. zł na zakup sprzętu komputerowego dla szkół.

Akcja GAZ-SYSTEM była komplementarna wobec rządowego programu zapobiegania cyfrowemu wykluczeniu uczniów. Dzięki niej lokalne samorządy – także na trasie projektowanego gazociągu Gustorzyn-Wronów: Głowaczów, Mogielnica, Puławy, Regnów, Sadkowice – otrzymały od spółki pieniądze na zakup sprzętu komputerowego, który trafił do uczniów w trakcie trwania nauki zdalnej. Po jej zakończeniu szkoły mogły wykorzystywać otrzymany sprzęt podczas zajęć lekcyjnych. W ten sposób do 56 szkół, zlokalizowanych na terenie kluczowych inwestycji spółki, przekazanych zostało ponad 300 kompletów laptopów i tabletów z pełnym wyposażeniem.

Wspomniana akcja jest tylko jednym z działań, które spółka prowadzi na terenie całej Polski. Od wielu lat GAZ-SYSTEM realizuje także inne działania prospołeczne, m.in.: sponsoruje wydarzenia lokalne, wspiera jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, prowadzi Fundusz Naturalnej Energii – wspierający ekologiczne inicjatywy, organizuje warsztaty edukacyjne i przekazuje wyprawki szkolne dla pierwszoklasistów.
 

Kilka słów o gazowym projekcie Gustorzyn - Wronów

Planowana w centralnej Polsce inwestycja posiada już komplet decyzji lokalizacyjnych dla wszystkich odcinków. To umożliwia inwestorowi – spółce GAZ-SYSTEM - złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Zgodnie z harmonogramem prace budowlane są zaplanowane na lata 2021-2023.

Gazociąg Gustorzyn – Wronów o średnicy DN1000, długości około 308 km i ciśnieniu roboczym 8,4 MPa. będzie pełnił kluczową rolę w krajowym systemie przesyłowym gazu – połączy węzeł gazowy w Gustorzynie z tłocznią we Wronowie.

Dla potrzeb realizacyjnych gazociąg został podzielony na trzy etapy:

 • ETAP I - odcinek Gustorzyn – Leśniewice: 54 km.

 • ETAP II – odcinek Leśniewice – Rawa Mazowiecka: 100 km.

 • ETAP III – Rawa Mazowiecka – Wronów: 154 km.

Poglądowa mapa przebiegu gazociągu Gustorzyn-Wronów


Odcinek Rawa Mazowiecka – Wronów

W Rawie Mazowieckiej kończy się etap II, a rozpoczyna etap III inwestycji. Jest to odcinek przebiegający z Rawy Mazowieckiej do Wronowa, który liczy aż 154 km.

Etap III obejmuje trzy województwa – łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Gazociąg przechodzi przez teren 15 gmin: Rawa Mazowiecka, Regnów, Sadkowice, Mogielnica, Wyśmierzyce, Radzanów, Stara Błotnica, Jedlińsk, Głowaczów, Kozienice, Sieciechów, Gniewoszów, Żyrzyn, Puławy, Końskowola.

Trasa została zaprojektowana w większości na terenach rolniczych. Jej część przebiega również przez kompleksy leśne, sadownicze, a także przez takie miejsca jak otulina Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz Dolina Rzeki Pilicy i Drzewiczki.
 

Podstawy prawne realizacji inwestycji

Budowa gazociągu odbywa się w oparciu o Ustawę z dnia 24 kwietnia 2009 roku
o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego
w Świnoujściu (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1554 z późn.zm.) – zwaną też specustawą gazową.

Wszystkie trzy etapy posiadają już decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzje o lokalizacji inwestycji. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie przez spółkę z wnioskiem o wydanie decyzji pozwolenia na budowę.
 

Bezpieczna budowa nowych gazociągów

GAZ-SYSTEM stosuje nowoczesne i sprawdzone technologie przy budowie gazociągów, wykorzystując przy tym wysokiej jakości materiały oraz nowoczesne systemy zabezpieczeń
i monitoringu pracy sieci. Gazociągi wykonywane są z rur stalowych o zwiększonej grubości ścianki i wytrzymałości. Wdrożenie tego typu rozwiązań oznacza większe bezpieczeństwo
i niezawodność eksploatacji sieci.

Nad prawidłową realizacją prac na budowie nadzór sprawuje zarówno wykonawca inwestycji, jak również wybrana w tym celu przez inwestora zewnętrzna profesjonalna firma sprawująca tzw. nadzór inwestorski. Kierownik budowy i inspektor nadzoru sprawują na placu budowy samodzielne funkcje techniczne na podstawie przepisów prawa budowlanego.

Przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie gazociąg podlega próbom ciśnieniowym: wytrzymałości, szczelności i próbom specjalnym (tzw. stresowym), wykonywanych przy udziale Urzędu Dozoru Technicznego, a także odbiorowi technicznemu oraz odbiorowi końcowemu po nagazowaniu i rozruchu. Państwowa Inspekcja Sanitarna i Państwowa Straż Pożarna zajmują stanowisko w sprawie zgodności wykonania gazociągu z projektem. Pozwolenie
na użytkowanie wydawane jest przez właściwego Wojewodę, po uprzedniej kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Wszystko to powoduje, że infrastruktura GAZ-SYSTEM pozwala na bezpieczne dostarczanie błękitnego i niskoemisyjnego paliwa, jakim jest gaz ziemny coraz szerszemu gronu odbiorców.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Wygraj VOUCHER na FESTIWAL SZTUKI ILUZJI!

Konferencja Frusto w Sadzie

Walczą o głosy mieszkańców i pieniądze z...

Wciąż są wolne miejsca w przedszkolach

Wakacje z biblioteką

Po paszport do Pruszkowa lub Skierniewic

Sprawdzą, jak mieszkańcy pozbywają się...

Młodzi, zdolni, kreatywni

Półkolonie z WOPR