Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej to miejsce, w którym gromadzone są pamiątki z dziejów Mszczonowa.

Izba Pamięci Ziemi Mszczonowskiej to miejsce, w którym gromadzone są pamiątki z dziejów Mszczonowa. (Justyna Napierała)

Jest pandemia i wiele aktywności zostało wstrzymanych. Gminne Centrum Informacji z Mszczonowa ten czas przeznacza na przygotowanie wystaw, które będą fotograficznym obrazem ostatnich kilkudziesięciu lat w mieście i gminie.

– Tak dużo się u nas zmieniło, chcemy to pokazać. Zdjęcia będą prezentowane na ogrodzeniu zrewitalizowanego parku w centrum miasta – mówi dyrektor GCI Beata Sznajder.

Wystawa to dopełnienie aktywności placówki w dziedzinie historii. Centrum prowadzi też izby pamięci, a w nich są interesujące eksponaty. W Izbie Pamięci Ziemi Mszczonowskiej, znajdują się unikatowe pamiątki z dziejów miasta i jego mieszkańców.

Izba wita pierwszą salą poświęconą II wojnie światowej i czasom związanym z okupacją hitlerowską. To tutaj można się dowiedzieć o tragicznym wrześniu, egzekucji dokonanej na wybitnych mieszkańcach: burmistrzu Aleksandrze Tańskim, lekarzu Stanisławie Zarachowiczu, proboszczu Józefie Wierzejskim i wikariuszu Władysław Gołędowskim. Oprócz wojennych wspomnień znajdują się te współczesne, z wizyty nieżyjącego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Mszczonowie.

Kolejna sala poświęcona jest mszczonowskiemu rzemiosłu, to tutaj dowiemy się o rymarzu Wacławie Domalskim, garncarzu Bronisławie Piotrowskim i innych.

W kolejnej sali dotkniemy sław, wśród nich Szymona Kobylińskiego, który się wychował na terenie gminy Mszczonów i często wracał do dziecięcych wspomnień, Wojciecha Siemiona, aktora który współpracował z miejscowymi szkołami a mieszkał po sąsiedzku, Jana Adama Maklakiewicza oraz Magdaleny Michałowskiej, najmłodszej mszczonowskiej pisarki i Sylwestra Maciejewskiego, aktora teatralnego i telewizyjnego, znanego szerokiej publiczności z serialu „Rancho”.

Na koniec zwiedzania należy udać się do dolnej sali by obejrzeć zrekonstruowaną izbę rodziny mszczonowskiej sprzed II wojny światowej. Znajdują się tam dwie unikatowe szafy, z produkcji jakich Mszczonów słynął, wykonane bez użycia ani jednego gwoździa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 12

 • 10
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

"Mazowsze. Wiadomości z regionu"

Turniej wojewódzkiej ligi młodziczek w piłce...

Bieg Niepodległości, finał triady Biegowej 2021

1/16 Pucharu Polski 2021/2022 Unia Skierniewice ...

Zdalnie na Mazowszu

Babeczki czekoladowe ze skórką pomarańczy

Ślimaczki wytrawne z ciasta francuskiego

CZY POWIAT ŻYRARDOWSKI OTRZYMA DODATKOWE ŚRODKI Z...

Nadziewany filet drobiowy