wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 czerwca 2021 | 17:17
Strażacy z Osuchowa dumni z zakupu

(OSP Osuchów)

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Osuchowie świętowała. Samochód jaki pozyskali niedawno to powód do dumy, zwłaszcza, że OSP Osuchów pracuje w ramach Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Auto to dla samorządu wydatek blisko 260 tys. złotych, dla strażaków narzędzie do pracy i ratowania zdrowia i życia ludzi. Używany acz w dobrym stanie samochód udało się kupić od Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach.

Druhowie już przetestowali auto i są bardzo zadowoleni mówi radny z Osuchowa Marek Zientek.

Każdego roku blisko pięćdziesiąt razy wyjeżdżają do zdarzeń. To bardzo prężna jednostka z drużyną młodzieżową.

Ma swoją długą i bogatą historię. Straż powstała w 1928 roku, była to odpowiedź na potrzeby ludzi, domy wówczas były drewniane i dochodziło do znacznej ilości pożarów.

Inicjatorem założenia jednostki jak czytamy na oficjalnym profilu straży na Facebooku był ksiądz Feliks Kozak. Wsparło go wielu mieszkańców wśród których wyróżniał się Feliks Majewski. Obaj założyciele weszli później do władz nowo powstałej jednostki. Ksiądz Kozak został prezesem, zaś Feliks Majewski naczelnikiem. Właściciel dóbr Osuchowskich, hrabia Edward Broel-Plater wspierał działania mieszkańców zmierzające do powstania miejscowej straży ogniowej.

W 1930 roku ze składek społecznych zakupiono sikawkę ręczną oraz beczkowóz o pojemności 300 litrów. Konie do ciągnięcia wozu z sikawką oraz beczkowozu były w razie potrzeby podstawiane przez gospodarzy będących członkami straży. Drewnianą szopę do przechowywania sprzętu strażackiego w tym samym roku pobudowano w miejscu, w którym stoi obecna remiza OSP Osuchów.

W 1945 roku naczelnikiem straży został Stanisław Jarząbek. Po śmierci księdza Feliksa Kozaka funkcję prezesa powierzono Tadeuszowi Szczepkowskiemu. Gdy władze komunistyczne odebrały majątek rodzinie Platerów spotkania strażackie zaczęto organizować także w osuchowskim pałacu. W tym czasie wyposażenie jednostki stanowiły: beczkowóz, sikawka ręczna, jeden odcinek węża oraz prądownica. Ten skromny sprzęt nie zdołał jednak zapobiec jednemu z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Osuchowa. 26 września 1948 roku w pomieszczeniach spichlerza, w których strażacy zorganizowali zabawę taneczną wybuchł pożar. Ogień wyjątkowo szybko rozprzestrzenił się od strony schodów na salę. Wysoko umieszczone i zakratowane okna uniemożliwiły skuteczną ewakuację osób, które znajdowały się wewnątrz budynku. Zginęło wówczas prawdopodobnie 49 osób w tym dwóch strażaków; druhowie Edward Dębski i Mieczysław Lewandowski.

W grudniu 1954 roku w wyniku nowego podziału administracyjnego kraju w Osuchowie powstała Gromadzka Rada Narodowa. Jej członkowie podjęli decyzję o budowie murowanej remizy strażackiej. Komitet budowy w składzie: Tadeusz Szczepkowski - sekretarz gromadzki i prezes OSP, Jan Franke - leśniczy z Osuchowa oraz Walenty Sołtyk i Stanisław Krawczyk został powołany w 1959 roku.

Niestety jak się okazało obiekt musiano wybudować głównie z funduszy społecznych. W 1961 roku remiza została zelektryfikowana co umożliwiło zmianę systemu alarmowania z gongowego na syrenę elektryczną. W 1962 roku na walnym zebraniu straży prezesem został wybrany druh Stanisław Dębski. Funkcję naczelnika objął natomiast druh Wojciech Zaniewski. Nowy prezes przyjął za cel rozbudowę siedziby OSP Osuchów o salę, w której można by organizować zabawy taneczne i loterie fantowe, przynoszące zyski finansowe tak potrzebne do sfinansowania zakupu nowego sprzęty pożarniczego oraz dalszego utrzymania remizy. Komitet rozbudowy strażnicy założono 9 stycznia 1966 roku. W jego składzie znaleźli się; Stanisław Kotarski – przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej w Osuchowie, Stanisław Orzechowski – agronom gromadzki , Stanisław Dębski – prezes OSP oraz Walenty Sołtyk, Kazimierz Wojtczak i Stanisław Zgórzak. Rozbudowa obiektu była finansowana ze środków społecznych i funduszy przekazanych przez PZU. Inwestycję zakończono w 1967 roku. W tym samym roku jednostka otrzymała wóz bojowy.

Pod koniec lat 80-tych kolejny raz zmieniły się władze OSP Osuchów. Funkcję naczelnika przejął druh Tadeusz Krawczyk zaś wiceprezesem został Andrzej Szustakiewicz.

W 1997 roku w dowód uznania wieloletniej pracy społecznej Zarząd Gminny ZOSP w Mszczonowie wystąpił do Zarządu Głównego OSP o nadanie najwyższego odznaczenia strażackiego „Złotego Znaku Związku” dla druha Stanisława Dębskiego, który został mu wręczony na kilka miesięcy przed jego śmiercią.

Aktualny stan jednostki to 25 druhów czynnych, 2 honorowych i 17 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Od 2016 roku OSP Osuchów jest w KSRG. Obecny skład Zarządu OSP w Osuchowie Prezes - Andrzej Szustakiewicz Naczelnik - Dębski Jarosław Zastępca naczelnika - Krzysztof Wojtczak Sekretarz - Kamil Dębski Skarbnik - Sylwester Witkowski Gospodarz - Zbigniew Jarząbek.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Zatańczą podczas nocy świętojańskiej

Katedra ormiańska i jej twórcy – wernisaż...

Zalewaya – XI Plażowy Piknik Rodzinny

Jazz w parku. Zagra O. P. New Orleans Blues Band

Miał nielegalną broń oraz narkotyki i mógł...

Taki Dzień Dziecka to marzenie

Lody śmietankowe

Grillowana cukinia

Szaszłyki z krewetkami i ananasem

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA