Kury witające przyjezdnych w Chlebowie.

Kury witające przyjezdnych w Chlebowie. (fot. Bartosz Nowakowski)

Kury w Chlebowie, przemiła krówka w Wólce Krosnowskiej, czy też Jagna i Boryna w Siciskach. To tylko część wymienionych postaci, które witają przyjezdnych do gminy Lipce Reymontowskie przed zbliżającymi się powiatowymi dożynkami. „Witacze” stworzone z belek słomy to zasługa mieszkańców poszczególnych sołectw.

Za przygotowanie instalacji w Chlebowie odpowiedzialne było Koło Gospodyń Wiejskich.

– W naszym regionie Chlebów kojarzy się przede wszystkimi z kurami, stąd powstał taki pomysł – przyznaje Mirosław Gejo, sołtys z Chlebowa.

Mieszkaniec nie ukrywa, że sam pomysł bardzo mu się podoba i cieszy się, że inne sołectwa również popisały się inwencją twórczą.


Boryna i Jagna w Siciskach (nazwa nieoficjalna)

Boryna i Jagna w Siciskach (nazwa nieoficjalna)

Jak przyznaje Andrzej Barańczyk, sołtys wsi Siciska praca nad parą nie była aż tak bardzo wymagająca.

– Stworzenie instalacji zajęło nam około dwóch dni. Sama konstrukcja jest dość prosta. Postacie stworzone są z belek słomy. O wybór stroju odpowiadały kobiety – przyznaje z uśmiechem sołtys.

Jak się okazuje „witacze” robią furorę, ponieważ przejezdni specjalnie zatrzymują się tylko po to, aby wraz z parą zrobić sobie zdjęcie. Mieszkańcy są zadowoleni i zgodnie stwierdzają, że promocja zadziałała. Nie została rozwiązana jedna sprawa, mianowicie imiona witającej pary.

Trzymając się tradycji to chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby nazwać Jagna i Boryna. Ale to tylko mój pomysł, przy którym absolutnie się nie upieram.

Andrzej Barańczyk, sołtys Sicisk


Krówka w Wólce Krosnowskiej

Krówka w Wólce Krosnowskiej

W Wólce Krosnowskiej mieszkańcy postanowili postawić na przemiłą krówkę, która wita przybyłych od strony południowej. Nie jest jeszcze znany los „witaczy” po zakończeniu powiatowych dożynek. Niewykluczone, że instalacja zostanie przechowana albo znajdzie swoje miejsce na stałe. Podobnie sytuacja wygląda w innych sołectwach.


Świnki w Drzewcach

Świnki w Drzewcach

Od strony Godzianowa wszystkich przyjezdnych powitają świnki, a także strażak, który jest właśnie w ostatniej fazie przygotowań i zakłada swój mundur.


Panna Lipczanka tuż przed Lipcami Reymontowskimi

Panna Lipczanka tuż przed Lipcami Reymontowskimi

Jadąć drogą powiatową od strony Słupi nie sposób nie zauważyć Panny Lipczanki. Przypomnijmy, że tegoroczne dożynki powiatowe połączone są z pierwszą edycją forum gospodarczego, które w najbliższy weekend (21-22.8) odbędą się w Lipcach Reymontowskich.

Pierwszego dnia impreza plenerowa będzie miała miejsce w Zagrodzie Ludowej, łącznie swoje stoiska zaprezentuje ponad 20 wystawców. Organizatorzy nie chcieli zamykać się wyłącznie na lokalne podmioty. Zaproszenia dostały także izby gospodarcze, a także konsulaty, między innymi Ukrainy.

Drugi dzień imprezy przeniesie się na scenę nieopodal urzędu gminy w Lipcach Reymontowskich, gdzie odbędą się występy artystyczne. Głównymi gwiazdami maja być Cleo i Mesajah.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 15

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Martyna 0 ponad rok temuocena: 89% 

  Borynie i Jagnie powinni dorobić twarz Andrzeja dudy i jego małżonki, jak w Sandomierzu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS