• Mamy tutaj watahy wilków, mamy przede wszystkim Rawkę, która na całej swojej długości blisko stu kilometrów, jest rezerwatem przyrody, co jest ewenementem w tej części kraju – podkreśla Katarzyna Krakowska, dyrektor Zespołu Parku Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
   
 • Wspólne sadzenie jabłoni, a także szeroka debata w kwestii roślinności inwazyjnej. Tak przebiegały obchody 35-lecia istnienia Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, który odbył się w Nieborowie.

Jubileusz rozpoczął się od zwiedzenia wystawy czasowej "W podróży" prezentowanej w nieborowskim pałacu. Na ekspozycji zaprezentowane zostały sylwetki wybranych podróżników, którzy dzięki swoim wyprawom zapisali się na kartach historii.

To przekrojowa opowieść, która uzupełniona została przedmiotami, niezbędnymi podczas wyjazdów. Walizy, kufry, pudełka, sepety oraz liczne akcesoria toaletowe, stołowe czy piśmiennicze, stanowiły elementarne wyposażenie każdego, kto wybierał się w podróż dalszą lub bliższą. Mimo zmieniających się na przestrzeni wieków form podróżowania, każda wyprawa wymagała długich i kosztownych przygotowań.

Tego dnia w ogrodach nieborowskich w ramach projektu "Owoce pamięci" zostało posadzonych 10 drzew jabłoni (antonówki), które uzupełniły starą istniejącą kolekcję. Program jest realizowany od 2020 roku. Przez ten czas na terenie województwa łódzkiego posadzonych zostało już niemal 3000 drzew w 40 sadach. Największa aleja, składająca się z 230 drzew, znajduje się właśnie na terenie Bolimowskiego Parku. Jedno z drzewek owocowych zasadził Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego.

Sadzenie przeprowadzane jest w przestrzeni publicznej i ma na celu przede wszystkim wzbogacenie bioróżnorodności. Niezwykle mocno zależy nam na zachowaniu starych odmian owoców, które będą nadal dostępne za kilkadziesiąt lat.
Katarzyna Krakowska, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

Bolimowski Park Krajobrazowy położony na granicy województwa łódzkiego i mazowieckiego powstał w 1986 roku i od czasu swojego istnienia nieustannie zachwyca swoim pięknem każdego odwiedzającego.
Jest to bardzo ważny i wyróżniający się z całego naszego zespołu park. Jest to przede wszystkim park leśny. Stanowi on korytarz ekologiczny pomiędzy leśnymi terenami położonymi na zachodzie a Puszczą Kampinoską. Przez ten teren przechodzą duże zwierzęta migrując na dalsze odległości. Mamy tutaj watahy wilków, mamy przede wszystkim Rawkę, która na całej swojej długości blisko stu kilometrów, jest rezerwatem przyrody, co jest ewenementem w tej części kraju – podkreśla Katarzyna Krakowska, dyrektor Zespołu Parku Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Uroczystość zgromadziła samorządowców i pracowników gmin, starostw z terenu Parku oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi oraz Lasów Państwowych, Państwowej Straży Rybackiej, Ligi Ochrony Przyrody oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii. Zebranych gości powitali Katarzyna Krakowska, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych wraz z zastępcą Stanisławem Pytlińskim, wieloletnim dyrektorem Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Parki Krajobrazowe Województwa Łódzkiego, to piękno naszego województwa. Dziękuję wszystkim pracownikom, którzy zajmują się nie tylko przyrodą, ale także edukacją ekologiczną. Edukacja dzieci i młodzieży, właśnie ta ekologiczna jest bardzo ważna, bo, wraca do nas w dorosłym życiu, w naszych codziennych czynnościach. Szczególnie dziękuje pracownikom Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, który dziś świętuje 35 lat istnienia – powiedział Andrzej Górczyński.

W ramach obchodów jubileuszu zorganizowana została konferencja zatytułowana „Gatunki rodzime, obce i inwazyjne Bolimowskiego Parku Krajobrazowego”. 19 sierpnia 2021 r., Prezydent RP, podpisał ustawę o gatunkach obcych.Na temat regulacji prawnych dotyczących gatunków obcych i inwazyjnych podczas konferencji mówiła Ewelina Siudak z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.
– Skąd taki temat? Wśród naszej rodzimej roślinności pojawia się coraz więcej gatunków inwazyjnych. Pomyśleliśmy, że być może właśnie tym gatunkom, które są na co dzień obecne w naszym życiu, poświęcimy jubileuszową konferencję – mówi Katarzyna Krakowska.

Bolimowski Park Krajobrazowy to jeden z siedmiu należących do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego – świętuje 35-lecie powstania. Z tej okazji w środę (29 września) w Nieborowie odbyła się uroczystość jubileuszowa, której organizatorem był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego we współpracy z Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Gminą Nieborów. W wydarzeniu uczestniczył Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS