Statystyki są brutalne

((fot. FB/UMWM))

Rokrocznie w Polsce tonie kilkaset osób. W ubiegłym roku w wodzie życie straciło 460 osób. Przeważająca większość z nich to mężczyźni – aż 418. Najwięcej ofiar to osoby powyżej 50. roku życia. Często w grę wchodzi niestety alkohol. Mimo regularnie powtarzanych przestróg, aż 117 osób przed utonięciem spożywało alkohol.

W 2020 roku do utonięć najczęściej dochodziło w rzekach (118 przypadków) i jeziorach (111 przypadków). W większości przypadków przyczyną była kąpiel w miejscu niestrzeżonym. Z kolei najrzadziej do utonięć dochodziło w morzu; w minionym roku było to 25 osób, co stanowiło niecałe 5,5% wszystkich ofiar.

Najwięcej niebezpiecznych miejsc jest w subregionie ostrołęckim (25 czarnych punktów) i w Warszawie (22 czarne punkty). Następne w kolejności są subregiony: ciechanowski (21 czarnych punktów), radomski (17 czarnych punktów), siedlecki (17 czarnych punktów), żyrardowski (8 czarnych punktów), warszawski zachodni (8 czarnych punktów), płocki (5 czarnych punktów) i warszawski wschodni (2 czarne punkty).

Rzeczniczka prasowa mazowieckiego urzędu marszałkowskiego Marta Milewska

poinformowała, że w 2021 r. na terenie Mazowsza doszło do 38 utonięć.

"Dla porównania w 2020 r. w naszym regionie utonęło 58 osób, co oznacza, że mamy do czynienia z tendencją spadkową. Najczęstszą przyczyną utonięć są brawura, lekkomyślność oraz alkohol. Poza tym często wypoczywający nad wodą zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i korzystają z dzikich kąpielisk, które nie są do tego przeznaczone" - przekazała rzeczniczka.

Miejsca niebezpieczne oznakowane są tzw. czarnymi punktami wodnymi. Przed kąpielą w takich miejscach i jej zgubnymi skutkami ostrzegają charakterystyczne czarno-żółte tablice.

Tablice są zawsze ustawione w widocznym miejscu. Ich forma jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika zapewnia ich czytelność.

Uważajcie na siebie i chrońcie swoich bliskich, bo woda bywa zdradliwa.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Rozwój instalacji fotowoltaicznych w Polsce

Karczek długodojrzewający

Mechaniczny zbiór owoców – fanaberia Rolników...

Ziemniaki grillowane z boczkiem

100 lata parafii w Radziwiłłowie

Uprawy pod skuteczną opieką

To Ty decydujesz, co powstanie w Twojej okolicy!

Pasta śledziowa

Piknik sąsiedzki w Puszczy Mariańskiej

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA