Mechaniczny zbiór owoców – fanaberia Rolników czy konieczność?

Sezon zbioru owoców rozpoczął się na dobre. Na rynku dostępne są świeże i pachnące truskawki, czereśnie, owoce jagody kamczackiej. Za chwilę będziemy cieszyć się z pierwszych krajowych malin, porzeczek, borówek a później także i wiśni oraz śliwek. Wraz z początkiem zbiorów pojawiają się jednak również problemy z pracownikami sezonowymi. Z roku na rok, osób chętnych do pracy na plantacjach jest coraz mniej, a koszty związane z utrzymaniem pracowników stale rosną. Problemy te skłaniają producentów owoców do poszukiwania nowych możliwości, które będę stanowić alternatywę lub uzupełnienie dotychczas funkcjonujących rozwiązań. Jedną z nich jest z pewnością zbiór mechaniczny.

Wykorzystywanie maszyn do zbioru owoców, w przypadku takich upraw jak porzeczka, agrest czy aronia, jest już od lat standardem. Są jednak gatunki, w tym m.in. borówki czy maliny, dla których drzwi do mechanicznego zbioru (w naszym kraju), dopiero się otwierają.

Zbiór borówki kombajnem KAREN

Zbiór borówki kombajnem KAREN

Zbiór jagody kamczackiej kombajnem KAREN

Zbiór jagody kamczackiej kombajnem KAREN

Kombajn do borówki, maliny i jagody kamczackiej – KAREN

 

Na terenie całego kraju uprawianych jest około 11,000 hektarów borówki, a jej całkowita produkcja to około 55,000 ton [źródło: https://www.internationalblueberry.org/2022/05/31/ibo-announces-poland-as-host-country-for-2023-summit-and-solidarity-with-ukrainian-blueberry-growers/].

Część profesjonalnych plantacji znajduje się na terenie województwa łódzkiego. Przez wiele lat, przy zbiorach borówki wykorzystywany był jedynie zbiór ręczny. Ostatni rok (kapryśny zarówno pod względem pogody, jak i pracowników) pokazał jednak, że nie zawsze jest to najlepsza opcja. Coraz więcej plantatorów zaczęło dokładniej przyglądać się dostępnym maszynom do zbioru borówek.
Pionierem na rynku krajowym, w tym obszarze, jest kombajn KAREN, marki WEREMCZUK. Urządzenie to dedykowane jest właścicielom kilku czy kilkunastohektarowych plantacji borówek, malin oraz jagody kamczackiej. W sprzedaży, maszyna dostępna jest już od kilu lat i z powodzeniem pracuje na różnych plantacjach zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Kombajn do zbioru borówki KAREN

Kombajn do zbioru borówki KAREN

Jak użytkownicy kombajnu do owoców KAREN oceniają sprzęt?

 

Użytkownicy kombajnu do owoców KAREN, zgodnie potwierdzają, że maszyna jest niezastąpionym rozwiązaniem, w przypadku problemów z pracownikami sezonowymi. Plantatorzy często są wyczerpani zarówno samym procesem poszukiwania rąk do pracy, jak i koordynacją wszystkich działań związanych z obsługą i rozliczeniem pracowników.

Dla przykładu, w ubiegłym sezonie, na jednej z plantacji borówek, której łączna powierzchnia wynosi przeszło 35 ha, zamiast niezbędnych do zbioru 400 pracowników, chęci do pracy zgłosiło jedynie niewiele ponad 200 osób. Co taka sytuacja oznacza dla właściciela? Jak nie trudno się domyślić - ogrom strat! Blisko 50 % owoców nie zostałaby zerwana. Właściciele plantacji podjęli jedyną słuszną w tej sytuacji decyzję. Zakupili kombajn do borówki KAREN (marki WEREMCZUK).

Borówka zbierana kombajnem KAREN

Borówka zbierana kombajnem KAREN

 

Z podobnymi problemami zmagało się także wielu plantatorów malin. Wśród nich również znalazły się osoby, które postawiły na zbiór maszynowy.

Malina zbierana kombajnem KAREN

Malina zbierana kombajnem KAREN

Jagoda kamczacka zbierana kombajnem KAREN

Jagoda kamczacka zbierana kombajnem KAREN

Zachęcamy do indywidualnego zapoznania się z opinią jednego z użytkowników kombajnu do owoców KAREN. Całe nagranie dostępne pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=aqFMsTPU7Lo.

 

Darmowy pokaz zbioru borówki na Twojej plantacji!

 

Wiele argumentów przemawia za tym, że mechanizacja zbioru takich owoców jak borówka czy malina, w niedługim czasie stanie się koniecznością. Oczywiście mowa tu o owocach przeznaczonych na przetwórstwo. Rynek deserowy rządzi się swoimi prawami.

Pomimo, że producenci owoców mają tego pełną świadomość, nadal borykają się z wieloma obawami dotyczącymi mechanicznego zbioru tego typu owoców.

Właśnie w tym celu, firma WEREMCZUK podjęła decyzję, o kontynuowaniu akcji zupełnie darmowych pokazów zbioru owoców kombajnem KAREN. Kolejny rok z rzędu, jeździmy po kraju i prezentujemy, jak maszyna działa w praktyce.

Chcesz sprawdzić czy kombajn do borówki i maliny KAREN sprosta Twoim oczekiwaniom?
Umów się na darmowy pokaz zbioru na Twojej plantacji!

 

 

Mechaniczny zbiór wiśni, śliwek

 

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, tylko nieliczne gospodarstwa specjalizujące się w uprawie takich owoców jak wiśnie czy śliwy, decydowały się na zakup maszyn do zbioru. Dziś za to, tylko jednostki mogą sobie pozwolić na zbiór ręczny. W sadach tego typu standardem jest zbiór owoców przy użyciu otrząsarek lub kombajnów.

W ofercie firmy WEREMCZUK, znajduje się kilka typów maszyn, które umożliwiają efektywny zbiór wiśni, śliwek oraz jabłek przemysłowych. Wśród nich znajdziemy:

Zbiór śliwek otrząsarką MAJA CLASSIC

Zbiór śliwek otrząsarką MAJA CLASSIC

Zbiór wiśni otrząsarką MAJA AUTOMATIC-LK

Zbiór wiśni otrząsarką MAJA AUTOMATIC-LK

Zbiór wiśni kombajnem FELIX/Z

Zbiór wiśni kombajnem FELIX/Z

Szeroka oferta dostępnych maszyn, daje sadownikowi możliwość wyboru takiego rozwiązania, które sprosta stawianym przez niego oczekiwaniom.

Warto również podkreślić, że kombajny i otrząsarki do owoców pestkowych marki WEREMCZUK to solidne i niezawodne maszyny. Od wielu lat z sukcesem pracują na krajowych i zagranicznych plantacjach. Użytkownicy maszyn szczególnie cenią sobie ich trwałość oraz wysoką jakość wykonania.

 

Zbiór jabłek prosto z drzewa – nie tylko ręcznie!

 

Otrzasarki i kombajny do owoców pestkowych marki WEREMCZUK są od kilku lat wykorzystywane również do zbioru jabłek przemysłowych.

W przypadku zbioru jabłek przemysłowych kombajnem FELIX, niezbędne jest odpowiednie prowadzenie sadów.

Zbiór jabłek przemysłowych kombajnem FELIX/Z

Zbiór jabłek przemysłowych kombajnem FELIX/Z

 

Zbiór jabłek otrzasarką może być natomiast prowadzony zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym sadzie. Co więcej, agregaty MAJA, mogą zostać wyposażone w specjalny zestaw do zbioru owoców w worki typu BIG-BAG.

Zbiór jabłek otrząsarką MAJA AUTOMATIC-LK

Zbiór jabłek otrząsarką MAJA AUTOMATIC-LK

 

Zalet zbioru jabłek prosto z drzewa jest wiele, zaliczymy do nich m.in.:

  • ograniczenie ilości szkodliwych patogenów, które mogłyby wraz z glebą przedostać się do surowca;
  • ograniczenie ryzyka uszkodzenia owoców;
  • możliwość dopasowania terminu zbioru do stopnia dojrzałości owoców;
  • zwiększenie komfortu pracy;
  • ograniczenie liczby pracowników niezbędnych do zbioru oraz kosztów ich pracy.
     

Przykłady zastosowania maszyn do zbioru jabłek przemysłowych znajdziemy zarówno na rynku krajowym, jak i poza granicami Polski. Warto przyjrzeć się bliżej wszystkich dostępnym rozwiązaniom.

 

Kombajnowy zbiór porzeczek, aronii i innych owoców jagodowych

 

Maszynowy zbiór porzeczek ma w naszym kraju (i nie tylko) bardzo długą historię. Prace nad kombajnami porzeczkowymi prowadzone były już w latach 70-tych ubiegłego wielu. Z kolei, pierwsze kombajny do porzeczek marki WEREMCZUK, wyszły z taśmy produkcyjnej pod koniec lat 80-tych.
Maszyny te oczywiście na przestrzeni lat bardzo się zmieniały, jednak od samego początku cieszyły się bardzo dobrą opinią użytkowników.

Aktualnie w sprzedaży dostępne są zarówno całorzędowe (samobieżne i zaczepiane do ciągnika), jak i półrzędowe kombajny do porzeczek. Te drugie cieszą się jednak zdecydowanie większą popularnością. Należą do nich dwa modele:

Zbiór agrestu kombajnem JOANNA-5 PREMIUM

Zbiór agrestu kombajnem JOANNA-5 PREMIUM

Zbiór jagody kamczackiej kombajnem JOANNA-5

Zbiór jagody kamczackiej kombajnem JOANNA-5

Ważną cechą, która charakteryzuje powyższe urządzenia, jest ich uniwersalność. Zostały one skonstruowane w taki sposób, aby umożliwiać efektywny zbiór owoców z krzewów różnego gatunku i odmiany. Jest to szczególnie istotne dla producenta, ponieważ z powodzeniem może on zbierać zarówno owoce jagody kamczackiej jak i porzeczki, aronii czy dzikiej róży, przy wykorzystaniu tej samej maszyny. Wystarczy jedynie szybka regulacja parametrów i można rozpocząć zbiór kolejnej uprawy.

Maszyny posiadają solidną i trwałą konstrukcję, dzięki czemu są odporne na pracę w trudnych warunkach. Właściwości te są szczególnie doceniane przez użytkowników sprzętu.

 

Jak zbierać owoce?

 

Każdy producent musi indywidualnie odpowiedzieć sobie na pytanie, o kierunek rozwoju swojego gospodarstwa. W głównej mierze to od tego zależy czy wystarczający będzie zbiór ręczny czy też należy postawić na mechanizację. Możliwości jest wiele a każda droga pozostaje otwarta.

Wszystkich zainteresowanych tematyką mechanicznego zbioru owoców zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami oraz szczegółowego zapoznania się z ofertą firmy WEREMCZUK.
 

ARTYKUŁ PARTNERA

ARTYKUŁ PARTNERA

ostatnie aktualności ‹
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS