Ten owoc ma niezwykłe właściwości zdrowotne

(fot.Bartosz Nowakowski)

 • Jagoda kamczacka z roku na rok cieszy się większym zainteresowaniem. Plantatorzy cieszą się z udanych zbiorów w ostatnich latach.
 • Ogrodnicy mówią – wybieramy rośliny, które są wartościowe i mają potencjał. Taka właśnie jest jagoda kamczacka. W pierwszych dniach kalendarzowego lata odwiedziliśmy jedną z plantacji rodziny Warulików w Mokrej Prawej.

Od czterech lat zapraszają na zbiory na plantację. Beata i Radosław Warulików promują hodowlę owocu, który ma niezwykłe właściwości zdrowotne.

– Przez ten czas staraliśmy się rozpowszechniać owoc w naszym regionie. Wiele osób słyszało o nim pierwszy raz, ale jednocześnie było też zachwycone, jakie przetwory dzięki temu mogą powstawać – mówi Radosław, właściciel gospodarstwa Haaskap.

Plantatorzy przyznają, że z roku na rok popularność jagody kamczackiej rośnie, jednak dopiero w grudniu 2018 roku została wpisana na listę tradycyjnej żywności.

Jagoda kamczacka jest owocem dobrze znanym w krajach wschodnich, szczególnie w Chinach i Rosji. Naturalnie występuje na Syberii i w północnej Azji. Od wieków używana jest w medycynie ludowej, ze względu na zauważalne efekty prozdrowotne.

– Mimo wszystko jesteśmy dobrej myśli i patrząc po kolejnej edycji dni otwartych zainteresowanie z roku na rok jest coraz większe – przyznaje Radosław Warulik.

W tym roku doszło do pierwszej takiej sytuacji, kiedy dni otwarte zostały zaplanowane na dwa weekendy.

Ten rok pod względem zbiorów jagody kamczackiej może być jednym z najlepszych. Jednak na razie niczego nie przesądzajmy i poczekajmy jeszcze kilka tygodni. Radosław Warulik, plantator jagody kamczackiej

Według ostatnich sondaży przeprowadzonych przez firmę Kantar wynik, że chęć spróbowania jagody kamczackiej deklaruje blisko 7 milionów Polaków. Wielu zrobi to w formie soków, dżemów, lodów, win i nalewek, które obok owoców mrożonych i liofilizowanych, są oferowane praktycznie przez cały rok. Takie liczby wcale nie dziwią właściciel plantacji w Mokrej Prawej.

– Myślę, że do tego potrzeba czasu. Dla przykładu, borówka też nie od razu stała się przebojem. Potrzebowała kilka sezonów, aby przekonać do siebie zainteresowanych – przyznaje Beata Warulik.

Dlatego podczas dni otwartych była możliwość zbierania jagód we własnym zakresie.

– Można było jeść do woli, ale miało to swój ważny cel. Chcieliśmy, żeby osoby jeszcze bardziej zapoznały się z tym owocem, a przede wszystkim z jego smakiem – tłumaczy Beata Warulik.

Jagoda kamczacka to superowoc

Owoce jagody kamczackiej są w kształcie okrągłe do owalnych, czasami bardzo wydłużone, mogą osiągnąć masę do 5 g i długość do 5 cm, skórka jest ciemnofioletowa do prawie czarnej, pokryta jasną warstwą wosku. Aby w pełni rozkoszować się walorami smakowymi oraz zdrowotnymi owoców jagody kamczackiej należy je zbierać w pełni dojrzałe, wtedy mają smak właściwy dla odmiany.

Najlepsze odmiany deserowe mają owoce twarde, duże i smaczne, nadają się do zbioru ręcznego. Owoce kierowane na rynek deserowy, muszą być zbierane ręcznie. Trzeba również widzieć, że zbiór owoców tego gatunku jest bardzo pracochłonny – jedna osoba na godzinę może zerwać od 2 do około 4 kg. Można je również zbierać mechaniczne, odpowiednio zebrane nadają się do produkcji soków, dżemów, lodów, win, nalewek. Uzyskuje się z nich czerwony barwnik do żywności. Są również doskonałym produktem wykorzystywanym w gastronomii, cukiernictwie oraz do mrożenia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS