Zaćma - bezpieczne leczenie

Jeśli skarżysz się na problemy ze wzrokiem, nie lekceważ tego – to może być zaćma. Mowa o jednej z najczęstszych chorób oczu, dotykającej głównie pacjentów po 60 roku życia. Ale uwaga: z zaćmą możemy sobie poradzić, skutecznie i bezboleśnie. Na dodatek w ramach bezpłatnych zabiegów refundowanych przez NFZ.

Każdego roku w Polsce wykonywanych jest ponad 300 tysięcy zabiegów usunięcia zaćmy. Według statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów u człowieka.

 

Zaćma - objawy

W zdecydowanej większości przypadków mówimy o pacjentach po 60 roku życia, u których rozwija się tzw. zaćma starcza– związana ze starzeniem organizmu. Soczewka w oku człowieka ulega zmętnieniu, co zmniejsza jej przezroczystość i powoduje pogorszenie funkcji wzroku – tłumaczy dr n. med. Marcin Jezierski okulista, operator z warszawskiego Szpitala enel-med Centrum. – Objawy zaćmy mogą być różne, począwszy od obniżenia ostrości wzroku, poprzez zaburzone poczucie kontrastu, zmianę intensywności barw, do dwojenia się obrazu włącznie – wylicza okulista. Ale to dopiero początek listy, bo wśród dokuczliwych objawów zaćmy znajdziemy także problemy z odpowiednią oceną odległości, znaczne pogorszenie widzenia wieczorem, w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu czy oślepianie przez intensywne źródła światła. Co warte podkreślenia, mowa tu o objawach, które nie ustępują po zastosowaniu okularów.

 

Zaćma – konsultacja lekarska

Jeżeli mimo stosowania korekcji wzroku, jakość widzenia stopniowo pogarsza się, nie warto tłumaczyć tego tylko i wyłącznie wiekiem pacjenta, lecz należy zgłosić się na konsultację okulistyczną. Zmiany, o których mowa, postępują powoli, dlatego pacjenci przyzwyczajają się do pogorszonej funkcji wzroku. To bardzo często występujące zjawisko – przyznaje
dr Jezierski. Tym bardziej, że zwlekanie z leczeniem może wpływać na większe ryzyko operacyjne podczas usuwania zaawansowanej zaćmy w przyszłości.
Wspomniana konsultacja okulistyczna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego pacjent powinien dokładnie opisać objawy związane z pogorszeniem się wzroku. Następnie specjalista przeprowadza badanie przedniego odcinka gałki ocznej, potem badanie dna oka oraz inne potrzebne badania specjalistyczne. W ten sposób można określić przyczynę pogorszenia widzenia i ustalić plan leczenia. W przypadku rozpoznania zaćmy jest to leczenie operacyjne z wszczepieniem odpowiedniego implantu, czyli sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

 

Zaćma – leczenie operacyjne

Usunięcie zaćmy jest przeprowadzane całkowicie bezpłatnie – w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – w Szpitalu Centrum enel-med w Warszawie.

– To zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pacjent spędza u nas zaledwie kilka godzin – opisuje okulista dr Marcin Jezierski. – Zabieg usunięcia zaćmy trwa przeciętnie około dziesięciu minut, jest mało inwazyjny i charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem. W jego trakcie pacjent pozostaje pod opieką anestezjologa, ale jest świadomy, a znieczulana jest jedynie gałka oczna. Po wielu rozmowach z pacjentami potwierdzam, że około 90% z nich uważa, iż niepotrzebnie wcześniej się denerwowali, bo
w trakcie pobytu w sali zabiegowej niczego nie czuli – tłumaczy specjalista enel-med.
Mikrochirurg najpierw usuwa naturalną, zmętniałą soczewkę przy pomocy ultradźwięków (tzw. fakoemulsyfikacja), a następnie wszczepia do oka sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową w przestrzeń za tęczówką. Operacja wykonywana jest przez małe cięcia nie wymagające zakładania szwów. Ochronny opatrunek zakładany na oko po operacji zwykle utrzymywany jest jedynie przez kilka godzin.

 

Zaćma – poprawa widzenia

W tym miejscu warto raz jeszcze podkreślić, że zabiegi usunięcia zaćmy charakteryzują się wysokim profilem bezpieczeństwa. Poprawa jakości widzenia następuje bardzo szybko, a do powrotu do pełnej sprawności potrzebna jest kilkudniowa rekonwalescencja. – Po zabiegu pacjent nie ma większych ograniczeń i jeszcze tego samego dnia zostaje wypisany do domu. Do nielicznych zaleceń należy unikanie dźwigania sporych ciężarów, intensywnej gimnastyki, kąpieli w basenach czy też gwałtownych wysiłków. Zwykle swobodnie można prowadzić samochód czy oglądać telewizję – podsumowuje dr n. med. Marcin Jezierski.

Następnego dnia i w kilkanaście dni po zabiegu pacjent jest zapraszany na wizyty kontrolne, również bezpłatne, podlegającą refundacji NFZ. Co ważne, zaćma zwykle dotyka obu oczu, choć z różnym nasileniem. Dlatego nawet jeśli jedno z nich zostało już wyleczone,
a stwierdzimy pogarszającą się jakość widzenia w drugim, warto sprawdzić jego stan
u specjalisty.

W Szpitalu enel-med Centrum w Warszawie przeprowadzamy bezpłatne operacje usunięcia zaćmy w ramach NFZ.

Aby dowiedzieć się więcej - wypełnij formularz online: zacma.enel.pl lub zadzwoń tel. 22 23 07 007

 

ARTYKUŁ PARTNERA

ARTYKUŁ PARTNERA

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA