Uciążliwości uniknąć się nie da

(Fot. Shutterstock/zdjęcie ilustracyjne)

„Geotermia Mazowiecka” rozpoczyna modernizację systemu ciepłowniczego w Mszczonowie. Celem projektu jest odnowienie istniejących i znaczne powiększenie możliwości pozyskiwania ciepła z zasobów wody geotermalnej leżących pod miastem.

Obecny system geotermalny w Mszczonowie opiera się na eksploatacji odwiertu geotermalnego przy ul. Tarczyńskiej. Odwiert ten został wykonany w 1976 roku i wymaga pilnej modernizacji – przyznał w rozmowie z „Głosem” burmistrz Józef Grzegorz Kurek.

Modernizacja geotermalnego systemu ciepłowniczego w Mszczonowie będzie polegała na wykonaniu prac mających na celu poprawę efektywności systemu. Jak wskazują ekspertyzy, bez podjęcia jakichkolwiek działań istniejący odwiert w najbliższym czasie stanie się bezużyteczny. Występuje również konieczność wymiany wyeksploatowanych urządzeń (szczególnie w zakresie pompy ciepła i automatyki) pracujących w zakładzie geotermalnym w Mszczonowie od ponad dwudziestu lat.

Inwestycja polegać będzie na wykonaniu nowego odwiertu u zbiegu ulic Maklakiewicza, 1000-lecia i Sienkiewicza. Prace spółka zapowiedziała rozpocząć na przełomie października i listopada.

Technologie wiercenia tego typu odwiertów głębokich (prawie 2 km) przewiduje pracę urządzenia w trybie ciągłym 24h/dobę. Całość prac wiertniczych będzie trwała od 6 do 8 tygodni – wyjaśnia prezes przedsiębiorstwa Marek Balcer.

W Polsce obecnie funkcjonuje 6 ciepłowni geotermalnych. Pierwsza instalacja w kraju została uruchomiona na początku lat 90. XX w. na Podhalu. W kraju oprócz Mszczonowa ciepło termalne wykorzystują samorządy w Uniejowie, Poddębicach, Pyrzycach i Stargardzie. Po tę energię, sięgając po fundusze z rządowych agencji chcą sięgnąć kolejne miasta.

W minionym roku na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył w sumie 230 mln złotych. Wybrano 15 lokalizacji, którym zapewniono wykonanie pierwszych otworów geotermalnych.

Na liście beneficjentów są m.in. Żyrardów i Łowicz.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Konferencja Frusto w Sadzie

Walczą o głosy mieszkańców i pieniądze z...

Wciąż są wolne miejsca w przedszkolach

Wakacje z biblioteką

Po paszport do Pruszkowa lub Skierniewic

Sprawdzą, jak mieszkańcy pozbywają się...

Młodzi, zdolni, kreatywni

Półkolonie z WOPR

Liczą na tańszy prąd dla gminy