Wystawa o Solidarności

(Fot. arch.)

Gminne Centrum Informacji zaprasza od poniedziałku, 7 listopada, do Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów w Mszczonowie do obejrzenia okolicznościowej wystawy „Solidarność w okresie stanu wojennego, czyli jak walczono o wolność i godność narodu”. Ekspozycja zawiera unikatowe pamiątki z tamtych lat. Wystawa będzie dostępna do 16 grudnia.

Jak wyglądał Mszczonów w okresie stanu wojennego w Polsce, a także jakie materiały dotyczące Solidarności były wydawane tuż przed jego ogłoszeniem oraz po jego zakończeniu – będzie można dowiedzieć się zwiedzając wystawę w Izbie Pamięci Maklakiewiczów w Mszczonowie.

 

– To bardzo ciekawy zbiór, który przygotowałem na 40-lecie stanu wojennego – zapowiada Piotr Dymecki, organizator wystawy i właściciel wielu pamiątek. – Zawiera ulotki wydawnictw, zdjęcia z tamtego okresu, oraz całą tzw. bibułę, która towarzyszyła Solidarności przed wybuchem stanu wojennego. Chcemy ten zbiór pokazać zarówno miejscowej młodzieży, jak też zorganizować spotkanie z kołem seniorskim, żeby państwo powspominali tamte trudne czasy. Lokalne strajki dotyczyły Żyrardowa, Mszczonów nie ma na koncie takich wydarzeń, ale uznaliśmy, że w kontekście Polski to bardzo ważne zagadnienia, stąd pomysł wystawy – podkreśla Piotr Dymecki.

 

Wystawa otwarta zostanie pod koniec listopada, a towarzyszyć jej będzie duże wydarzenie – wieczór wspomnień zaplanowany na 10 – 11 grudnia. Grupa rekonstrukcyjna z Mszczonowa zaprezentuje się wówczas w mundurach Ludowego Wojska Polskiego.

 

– Rekonstruktorzy pokażą się w mundurach Milicji Obywatelskiej z tamtego okresu, będzie można zobaczyć jak oprawcy z okresu stanu wojennego wyglądali – zapowiada Piotr Dymecki.

 

Historyk zachęca także do dzielenia się pamiątkami dotyczącymi Solidarności.

– Cały czas zbieramy materiały, dlatego jeśli ktoś dysponuje pamiątkami dotyczącymi Solidarności w Polsce i chce je udostępnić, zapraszam do kontaktu – zachęca Piotr Dymecki.

 

 

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono w Polsce Stan Wojenny. Władzę przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen.

Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

W OSP Bobrowce działa dziecięca drużyna...

Bezpłatna mammografia w Mszczonowie

Odkurzacze pionowe Philips – który model...

Ochłoda w cieniu tropików

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej przy...

Będą szukać chętnych na mieszkania w...

Rower rządzi!

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Pozostał miesiąc na zebranie 15 mln złotych

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA