Zamknięcie projektu to zwykły fake news

•    26 firm z całego świata złożyło oferty w przetargu CPK na drugą umowę ramową dla projektowania tzw. obiektów wspierających, czyli m.in. hoteli, biur, terminali cargo i parkingów.

•    Wykonawcy zajmą się projektowaniem budynków na terenie lotniska i Airport City. Podobnie jak dla pierwszej grupy obiektów finalnie spółka podpisze umowę ramową z maksymalnie 15 podmiotami. Szacowana wartość obu umów to łącznie pięćset milionów złotych.

Wykonawcy wyłonieni w drugim przetargu na Projektowanie Obiektów Wspierających będą odpowiedzialni za projekty obiektów z obszaru nowego lotniska oraz jego najbliższego sąsiedztwa. Zaprojektują m.in. budynki dla centrum Airport City, związanego z funkcjonowaniem portu lotniczego. Powstaną w nim biura, hotele, parkingi wielopoziomowe, obiekty rozrywkowo-kulturalne, kompleksy handlowe, kongresowe i wystawiennicze, z przeznaczeniem do wykorzystania przez podmioty komercyjne i publiczne – informuje spółka.


Drugi przetarg, który zakończy się podpisaniem umowy z maksymalnie 15 podmiotami, obejmuje prace i usługi związane z przygotowywaniem projektów koncepcyjnych, technicznych, wykonawczych oraz budowlanych wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Zakres zamówienia zawiera również inne usługi związane z projektowaniem, np. doradztwo w toku postępowań o udzielenie zamówień na wykonanie robót budowlanych.


”Teza, że projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego miałby rzekomo zostać zamknięty, wstrzymany lub wygaszony to fake news sformułowany w oparciu o „anonimowe źródło” – zapewnia Konrad Majszyk, rzecznik spółki CPK.

Rzecznik CPK zaznaczył, że na tym etapie gotowy jest już master plan i wariant inwestorski lotniska. Spółka jest w trakcie wyboru i podpisywania umów z wykonawcami czterech wielkich pakietów projektowych, więc zamykanie projektu kilka dni później byłoby co najmniej nielogiczne – uważa Majszyk.

 

Rzecznik CPK zapewnił dodatkowo, że finansowanie projektu jest stabilne. – W pierwszym etapie głównym źródłem środków na inwestycje są skarbowe papiery wartościowe, co oznacza, że wydatki te nie obciążają aktualnego budżetu państwa. Inwestycje kolejowe będą, wręcz już są współfinansowane przez UE (np. fragment „igreka” Warszawa – Łódź –Sieradz – Poznań i tunel w Łodzi). W czasach kryzysu rozbudowane inwestycje są stymulatorem gospodarki – przekonuje.


Pierwszy przetarg w ramach SIE, który został ogłoszony w sierpniu, dotyczył projektowania m.in. wieży kontroli ruchu lotniczego, centrum operacyjnego lotniska, bazy utrzymaniowej dla samolotów (MRO), budynków służb ratowniczo-gaśniczych, służb lotniskowych itd. Zgłosiło się 15 firm i konsorcjów projektowych, także z Polski. W październiku CPK podpisała umowę z firmą Dar Al-Handasah Consultants na Generalnego Projektanta Inżynierii Lądowej. Wykonawca został wybrany w jednym z czterech kluczowych postępowań przetargowych w ramach Podprogramu Lotniskowego CPK.

 

Umowa z Dar Al-Handasah opiewa na 327 mln zł brutto, a w skład tej kwoty wchodzi zamówienie podstawowe i ewentualne opcjonalne – ujawnił Konrad Majszyk, rzecznik CPK.

 

Do strategicznych zadań spółki Dar Al-Handasah będzie należało wykonanie dla CPK wielobranżowej dokumentacji projektowej infrastruktury technicznej, w tym m.in. dróg startowych i kołowania, płyt postojowych, systemów lotniskowych oraz sieci i przyłączy wraz z obiektami inżynieryjnymi. Dar będzie odpowiadał też za pozyskanie w imieniu CPK niezbędnych zgód projektowych, pełnienie nadzoru autorskiego (w ramach prawa opcji) i usług doradczych na każdym etapie projektu.

 

Prace kolejową ruszą w przyszłym roku?

Centralny Port Komunikacyjny ogłosił właśnie pierwszy z przetargów budowlanych na realizację swojego najbardziej zaawansowanego projektu kolejowego. Tunel Kolei Dużych Prędkości w Łodzi o długości 4 kilometrów będzie częścią linii Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Wrocław. Prace ruszą w przyszłym roku na zachód od stacji Łódź Fabryczna. Oferty można składać do końca listopada.

Co ciekawe, spółka CPK planuje złożyć wiosek o dofinansowanie najnowszego przetargu ze środków unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę” w ramach trwającego aktualnie naboru. W ubiegłym roku z tego źródła spółka otrzymała dofinansowanie w wysokości 108 mln zł, m.in. na przygotowanie projektu budowlanego dla tunelu dalekobieżnego w Łodzi.

Tunel dalekobieżny CPK w Łodzi będzie miał największą średnicę, biorąc pod uwagę podziemne konstrukcje realizowane dotychczas metodą TBM w Polsce i będzie najdłuższym obiektem tunelowym budowanym jednym odcinkiem. Inwestycja CPK zaczyna się na stacji Łódź Fabryczna, czyli w tym samym miejscu co budowany tunel PKP PLK dla ruchu regionalnego i aglomeracyjnego. Oba obiekty są odrębnymi inwestycjami, mają inny przebieg i pełnią inne funkcje, a ich budowa jest ze sobą skoordynowana. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Majówka na Mazowszu

Studiuj bezpłatnie!

Krzysztof Boryna nowym wójtem gminy Puszcza...

W niedzielę wyborcza dogrywka w Puszczy...

Pieniędzy wystarczy na zabiegi dla...

Po raz drugi ścięła włosy w ramach akcji "Daj...

Młodzi aktorzy na scenie

Dzień Patrona- Czesława Tańskiego w Liceum...

Mszczonów chce dołączyć do Grodziskich...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA