O opuszczonym młynie znajdującym się przy ul. Młynarskiej z pasją opowiada Barbara Gryglewska, lokalny historyk, członek Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego.
– To prawdopodobnie budynek z końca XIX wieku. Był to był młyn parowy, a potem elektryczny. Właścicielem, na podstawie znanych przekazów, był Jan Chyliński, miejscowy młynarz, fundator młyna znanego pod nazwą „Beduchy” w Mszczonowie, który zmarł w grudniu 1936 r.
Nazwa „Beduchy” pochodzi od trzech pierwszych imion jego współwłaścicieli: Bedziński, Dudziński, Chyliński, z których głównym był ten ostatni. Młyn działał aż do lat 90-tych, po czym został zamknięty. W planach GCI jest przywrócenie zabytku do dawnej świetności, by przybliżać dzieciom i młodzieży ginące zawody.

O opuszczonym młynie znajdującym się przy ul. Młynarskiej z pasją opowiada Barbara Gryglewska, lokalny historyk, członek Mszczonowskiego Stowarzyszenia Historycznego. – To prawdopodobnie budynek z końca XIX wieku. Był to był młyn parowy, a potem elektryczny. Właścicielem, na podstawie znanych przekazów, był Jan Chyliński, miejscowy młynarz, fundator młyna znanego pod nazwą „Beduchy” w Mszczonowie, który zmarł w grudniu 1936 r. Nazwa „Beduchy” pochodzi od trzech pierwszych imion jego współwłaścicieli: Bedziński, Dudziński, Chyliński, z których głównym był ten ostatni. Młyn działał aż do lat 90-tych, po czym został zamknięty. W planach GCI jest przywrócenie zabytku do dawnej świetności, by przybliżać dzieciom i młodzieży ginące zawody. (fot. Joanna Młynarczyk)

Młyn „Beduchy” znajdujący się przy ulicy Młyńskiej, póki co straszy, zostanie jednak odrestaurowany i udostępniony mieszkańcom. Znajdzie się on na powstającej ścieżce historycznej Mszczonowa.

Młyn „Beduchy” odkupiony został przez władze Mszczonowa od ostatniego jego właściciela. W planach jest jego odrestaurowanie i udostępnienie mieszkańcom.

 

Chcemy tam organizować wystawy, warsztaty, przybliżające mieszkańcom, a także dzieciom i młodzieży nasze rzemieślnicze miasto – zapowiada Beata Sznajder, dyrektor Gminnego Centrum Informacji. – Myślimy o tym, by pokazać dzieciom i młodzieży ginące zawody, m. in. zawód piekarza i proces produkcji chleba – podkreśla.

 

Zabytek znajduje się obecnie w stanie katastrofalnym, ale – jak zwraca uwagę dyrektor – w środku urządzenia młyńskie zachowały się w bardzo dobrym stanie i można je przywrócić do funkcjonowania.

 

Każdy, kto wejdzie do środka jest zachwycony. Osoby oceniające stan techniczny i projektanci, którzy zajmą się projektowaniem wnętrza mówią, że zabytek jest pięknie zachowany – mówi dyrektor Gminnego Centrum Informacji. – Dach, okna, tynki są do wymiany, wymagana też będzie gruntowna naprawa fundamentów, natomiast same urządzenia w środku są pięknie zachowane – zwraca uwagę.

 

Jak słyszymy, Gminne Centrum Informacji jest na etapie przygotowywania wniosku o dofinansowanie na odrestaurowanie zabytku. W planach jest także włączenie obiektu do tworzącej się edukacyjnej ścieżki historycznej.

 

Chcemy stworzyć ścieżkę historyczną po obiektach, które są prawdziwymi perełkami Mszczonowa – zapowiada Beata Sznajder.

 

Ścieżka zaczynałaby się Izbą Pamięci Rodziny Maklakiewiczów, która już pełni funkcje muzealnicze i wystawiennicze. Idąc dalej ulicą Kościuszki mijać będziemy przedwojenną willę doktora Zarachowicza – przygotowywana jest właśnie modernizacja budynku. Willa zostanie przystosowana do potrzeb placówki o charakterze muzealnym z zapleczem umożliwiającym organizowanie wystaw, lekcji historycznych, spotkań, prelekcji i projekcji filmów. Następnie, za zakrętem, przy ulicy Młyńskiej, zostanie udostępniony zwiedzającym, wspomniany młyn „Beduchy”.

 

Urządzenia w środku posłużą do przedstawienia funkcjonowania młyna. Obok mielenia mąki i wypiekania chleba, w części obiektu chcemy zrobić część wystawienniczą – mówi dyrektor Gminnego Centrum Informacji. – Chcemy postawić gabloty z zabytkowymi eksponatami, a także tablice multimedialne, projektory do wyświetlania filmów. Będziemy przybliżać dzieciom i młodzieży to, czego się już nie produkuje lokalnie, ponieważ przejął to duży przemysł. A multimediami nawiązać do teraźniejszości, by historia mogła zostać przedstawiona w ciekawy sposób – podkreśla.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Strażacy zbierają pieniądze na sprzęt

Mszczonowski finał WOŚP

Wielki powrót bohatera do Mszczonowa

Wspierają onkologiczne pacjentki skierniewickiego...

Marzy, by nieść pomoc… zawodowo

Samorząd przed wyzwaniami

Zapraszamy na mini wystawę

Wykład Macieja Kucharskiego w Galerii

„Witaj maluszku”