Seniorzy udzielania pomocy uczyli się na fantomie.

– Chodziło o przećwiczenie czynności krążeniowo-oddechowych, czyli wykonanie osobie nieprzytomnej masażu serca. Każdy z uczestników spotkania miał okazję do wykonania praktycznego ćwiczenia.

Seniorzy udzielania pomocy uczyli się na fantomie. – Chodziło o przećwiczenie czynności krążeniowo-oddechowych, czyli wykonanie osobie nieprzytomnej masażu serca. Każdy z uczestników spotkania miał okazję do wykonania praktycznego ćwiczenia. (Fot. arch.)

Najstarsi mszczonowianie są już po pierwszych spotkaniach z pierwszej pomocy. Edukację dotyczącą bezpieczeństwa, a skierowaną do seniorów rozpoczęli dzielnicowi z Komisariatu Policji w Mszczonowie – Sławomir Zieliński oraz sierżant Paweł Nietrzebka.

Za seniorami nauka udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów. Kurs odbył się w dwóch, 10-osobowych grupach. Grupa z klubu seniorów przy ulicy Jerzynowej uczestniczyła w nim w grudniu, w styczniu przeszkoleni zostali seniorzy z klubu przy ulicy Tarczyńskiej.
 

Jakiś czas temu padło na forum w klubie, że seniorzy chcieliby nauczyć się pierwszej pomocy, a ponieważ na naukę nigdy nie jest za późno, postanowiłam takie szkolenie zorganizować dla moich podopiecznych – mówi Monika Kubiak, kierownik mszczonowskich klubów seniora. – Już po pierwszym spotkaniu uświadomiłam sobie jak to ważne zagadnienie. Panie podchodziły do mnie i mówiły, że czują się pewniejsze, bardziej śmiałe. Przyznawały, że nie bałyby się, gdyby komuś trzeba było udzielić pomocy na ulicy – dodaje.

 

I jak podkreśla Sławomir Zieliński, dzielnicowy z komisariatu w Mszczonowie, o to właśnie chodzi.

 

Nauczyli się jak reagować w sytuacji, gdyby byli świadkiem wypadku. Mogą świadomie pomóc człowiekowi, a nawet uratować komuś życie. Inaczej należy pomagać dziecku, inaczej osobie dorosłej, uczymy tego – podkreśla Sławomir Zieliński.

 

Policjanci mają plan na prowadzenie zajęć cyklicznie. Chcieliby przynajmniej raz w miesiącu odwiedzać seniorów.

 

Projekt dla seniorów zawiera dwa moduły. Pierwszy to bezpieczny senior – i tu znajdą się wszystkie zagadnienia dotyczące metod oszustw na wnuczka, policjanta, prokuratora czy żołnierza. Uczulimy, jak postępować, gdy ktoś znajdzie się w takiej sytuacji. Kolejne punkty dotyczyć będą bezpiecznego korzystania z kart bankomatowych, otrzymywanych informacji SMS-owych, mailowych z linkami z prośbami o otwarcie załączników.

 

Drugi moduł spotkań, jak słyszymy, wypełniony będzie tematyką dotyczącą udzielania pierwszej pomocy – rozpoznanie stanu zagrożenia życia, skuteczne wezwanie pomocy, bezpieczeństwo własne i poszkodowanego podczas wypadku oraz resuscytacja krążeniowo-oddechowa z wykorzystaniem fantomu.


 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Strażacy zbierają pieniądze na sprzęt

Mszczonowski finał WOŚP

Wielki powrót bohatera do Mszczonowa

Wspierają onkologiczne pacjentki skierniewickiego...

Marzy, by nieść pomoc… zawodowo

Samorząd przed wyzwaniami

Zapraszamy na mini wystawę

Wykład Macieja Kucharskiego w Galerii

„Witaj maluszku”