Wójt Puszczy Mariańskiej Michał Staniak przyznaje, że ten rok w Gminie to wyższe wydatki i koszty związane między innymi z podwyżkami cen energii czy oleju opałowego.

Wójt Puszczy Mariańskiej Michał Staniak przyznaje, że ten rok w Gminie to wyższe wydatki i koszty związane między innymi z podwyżkami cen energii czy oleju opałowego.

Panie Wójcie ten rok jest trudny, widzimy to chociażby w naszych budżetach domowych, w samorządach chyba nie jest inaczej. Musicie zaciskać pasa?

- Michał Staniak Wójt Gminy Puszczy Mariańskiej: Na wstępie chciałbym złożyć Czytelnikom życzenia: wszystkiego dobrego w Nowym Roku, spokoju i zdrowia.

Odpowiadając na pytanie - tak, nie mamy złudzeń, że jest trudniej, także w samorządach. Wzrosła cena oleju opałowego, energii elektrycznej, wzrosły koszty związane z funkcjonowaniem infrastruktury gminy. Wzrosła także najniższa płaca. Dochody z PIT-u nam spadły, dlatego w budżecie jest mniej pieniędzy. Budżet mamy niedomknięty, będziemy dyskutować z Radnymi Gminy.

Jaki jest tegoroczny plan finansowy w porównaniu z zeszłym rokiem?

- Mamy wydatki bardziej kosztowne, luka jest w wysokości półtora miliona złotych. Są wyższe ceny, opłaty, to bardzo odczuwamy także w samorządzie gminnym.

Nie rezygnujecie z inwestycji, ubiegacie się o dotacje, o środki z zewnątrz. W trakcie remont i rozbudowa obiektu Urzędu Gminy, przed samorządem kolejna duża inwestycja, pieniądze na nią udało się pozyskać z „Polskiego Ładu”.

- Modernizacja i rozbudowa Urzędu Gminy jest w trakcie realizacji. Zgodnie z harmonogramem prace zakończą się w trzecim kwartale tego roku. Dzięki inwestycji będą nowe pomieszczenia, winda oraz klimatyzacja, bardzo potrzebna szczególnie w upalne dni. Inwestycja realizowana jest z otrzymanych środków z „Polskiego Ładu”. Z pozyskanych pieniędzy w ramach wspomnianego „Polskiego Ładu” będziemy realizować rozbudowę oczyszczalni ścieków w Bartnikach. Otrzymaliśmy na ten cel ponad 12,5 mln złotych. Niebawem ogłosimy przetarg, w tym roku chcemy tę inwestycję rozpocząć.

Panie Wójcie a jak wygląda procedura zakupu węgla przez mieszkańców?

- Wniosków o przyznanie dodatku węglowego w naszej gminie było około trzy tysiące. Każdy należało przeanalizować oraz rozpatrzyć, należało także udać się na wywiad środowiskowy. Było dużo pracy. W tej chwili można powiedzieć, że handlujemy węglem, za tonę węgla od nas należy zapłacić 1950 złotych. Dostawy są z przerwami, już wiemy, że to co było zamawiane w zeszłym roku nie zostanie zrealizowane.

Panie Wójcie, pieniędzy jest mniej, ekonomia daje się we znaki, z czego trzeba będzie zrezygnować?

- Staramy się realizować nasze zamierzenia, ale w związku z trudniejszą sytuacją ekonomiczną będziemy realizować inwestycje na jakie dostajemy dotacje, niezbędne remonty dróg. Na szczęście wodociągi mamy zrobione, stan dróg także nie jest najgorszy. Mamy niewielkie zadłużenie, około sześć procent w tej chwili. Stawiamy na inwestycje z dotacji.

Panie Wójcie, w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Puszczy Mariańskiej zaszły zmiany.

- Tak, Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puszczy Mariańskiej została Anna Dziekańska, dotychczasowa zastępca kierownika. Ogłosiliśmy konkurs na to stanowisko, były dwie kandydatury. Pani Anna Dziekańska od ponad dwudziestu lat pracuje w GOPS-ie, zna wszystkie szczeble tej pracy. Myślę, że współpraca będzie bardzo dobra.

Jak się układa współpraca z Radą Gminy?

- Zawsze miałem bardzo dobrą współpracę z Radnymi, zawsze dyskutujemy, w każdej sytuacji jesteśmy w stanie wypracować wspólne stanowisko.

Dziękuję za rozmowę,

- Dziękuję bardzo.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Puszcza Mariańska

Wiosenna akcja szczepienia lisów na Mazowszu

Szykują się do stulecia, chcą wrócić do...

Kacper musi stanąć na nogi!

Walczą o poprawę bezpieczeństwa. Liczą, że...

Przekaż 1,5 procenta swojego podatku. Pomóż!

Sołtysi na nową kadencję wybrani

Konkurs Recytatorski, eliminacje do...

Sejmik Mazowsza pomaga bezdomniakom!

Ruszył nabór do przedszkola

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA