Wójt Puszczy Mariańskiej Michał Staniak przyznaje, że ten rok w Gminie to wyższe wydatki i koszty związane między innymi z podwyżkami cen energii czy oleju opałowego.

Wójt Puszczy Mariańskiej Michał Staniak przyznaje, że ten rok w Gminie to wyższe wydatki i koszty związane między innymi z podwyżkami cen energii czy oleju opałowego.

Panie Wójcie ten rok jest trudny, widzimy to chociażby w naszych budżetach domowych, w samorządach chyba nie jest inaczej. Musicie zaciskać pasa?

- Michał Staniak Wójt Gminy Puszczy Mariańskiej: Na wstępie chciałbym złożyć Czytelnikom życzenia: wszystkiego dobrego w Nowym Roku, spokoju i zdrowia.

Odpowiadając na pytanie - tak, nie mamy złudzeń, że jest trudniej, także w samorządach. Wzrosła cena oleju opałowego, energii elektrycznej, wzrosły koszty związane z funkcjonowaniem infrastruktury gminy. Wzrosła także najniższa płaca. Dochody z PIT-u nam spadły, dlatego w budżecie jest mniej pieniędzy. Budżet mamy niedomknięty, będziemy dyskutować z Radnymi Gminy.

Jaki jest tegoroczny plan finansowy w porównaniu z zeszłym rokiem?

- Mamy wydatki bardziej kosztowne, luka jest w wysokości półtora miliona złotych. Są wyższe ceny, opłaty, to bardzo odczuwamy także w samorządzie gminnym.

Nie rezygnujecie z inwestycji, ubiegacie się o dotacje, o środki z zewnątrz. W trakcie remont i rozbudowa obiektu Urzędu Gminy, przed samorządem kolejna duża inwestycja, pieniądze na nią udało się pozyskać z „Polskiego Ładu”.

- Modernizacja i rozbudowa Urzędu Gminy jest w trakcie realizacji. Zgodnie z harmonogramem prace zakończą się w trzecim kwartale tego roku. Dzięki inwestycji będą nowe pomieszczenia, winda oraz klimatyzacja, bardzo potrzebna szczególnie w upalne dni. Inwestycja realizowana jest z otrzymanych środków z „Polskiego Ładu”. Z pozyskanych pieniędzy w ramach wspomnianego „Polskiego Ładu” będziemy realizować rozbudowę oczyszczalni ścieków w Bartnikach. Otrzymaliśmy na ten cel ponad 12,5 mln złotych. Niebawem ogłosimy przetarg, w tym roku chcemy tę inwestycję rozpocząć.

Panie Wójcie a jak wygląda procedura zakupu węgla przez mieszkańców?

- Wniosków o przyznanie dodatku węglowego w naszej gminie było około trzy tysiące. Każdy należało przeanalizować oraz rozpatrzyć, należało także udać się na wywiad środowiskowy. Było dużo pracy. W tej chwili można powiedzieć, że handlujemy węglem, za tonę węgla od nas należy zapłacić 1950 złotych. Dostawy są z przerwami, już wiemy, że to co było zamawiane w zeszłym roku nie zostanie zrealizowane.

Panie Wójcie, pieniędzy jest mniej, ekonomia daje się we znaki, z czego trzeba będzie zrezygnować?

- Staramy się realizować nasze zamierzenia, ale w związku z trudniejszą sytuacją ekonomiczną będziemy realizować inwestycje na jakie dostajemy dotacje, niezbędne remonty dróg. Na szczęście wodociągi mamy zrobione, stan dróg także nie jest najgorszy. Mamy niewielkie zadłużenie, około sześć procent w tej chwili. Stawiamy na inwestycje z dotacji.

Panie Wójcie, w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Puszczy Mariańskiej zaszły zmiany.

- Tak, Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puszczy Mariańskiej została Anna Dziekańska, dotychczasowa zastępca kierownika. Ogłosiliśmy konkurs na to stanowisko, były dwie kandydatury. Pani Anna Dziekańska od ponad dwudziestu lat pracuje w GOPS-ie, zna wszystkie szczeble tej pracy. Myślę, że współpraca będzie bardzo dobra.

Jak się układa współpraca z Radą Gminy?

- Zawsze miałem bardzo dobrą współpracę z Radnymi, zawsze dyskutujemy, w każdej sytuacji jesteśmy w stanie wypracować wspólne stanowisko.

Dziękuję za rozmowę,

- Dziękuję bardzo.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Puszcza Mariańska

Podatek od nieruchomości w górę

Pożyczą brakujące 3 mln złotych

Ogrzej zwierzęta ciepłem swojego serca.

Wyprzedają resztki węgla

Mistrzostwa Szkoły w Tenisie Stołowym

Ochotnicza Straż Pożarna w Walerianach...

Wymień piec na nowy z dofinansowaniem

Dofinansują budowę zbiorników na nawóz

Będą wyższe podatki od nieruchomości?

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA