Wielki powrót bohatera do Mszczonowa

(fot. Joanna Młynarczyk)

W śnieżycy, w warunkach pogodowych podobnych do tych, jakie panowały 160 lat temu odbył się symboliczny powrót do Mszczonowa bohatera ks. Władysława Polkowskiego. Urna z ziemią irkucką, w której spoczął, umieszczona została w pomniku Powstania Styczniowego jaki stanął przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie.

– Naczelnik Powstania Styczniowego ks. Władysław Polkowski czekał na powrót z zesłania aż 160 lat, dziś wraca do nas symbolicznie – mówił Łukasz Koperski, przewodniczący rady miejskiej w Mszczonowie.

Ten wielki powrót odbywa się we wspaniałej świątyni, w obecności wielu dumnych rodaków bohaterskiego zesłania naczelnika Powstania Styczniowego. W wolnej ojczyźnie witają go dziś sam premier, biskup i żołnierze wojska polskiego – podkreślił Łukasz Koperski, przewodniczący rady miejskiej. – O takiej najjaśniejszej Rzeczypospolitej marzył ks. Władysław Polkowski, o taką Polskę walczył i do takiej Polski tęsknił, odbywając zsyłkę – dodał.

 

O bohaterskiej postawie ks. Polkowskiego mówił w homilii ks. biskup Wojciech Osial.

– Ks. Władysław Polkowski, naczelnik powstania, proboszcz, kapłan, miał budować kościół, ale zostawił to dzieło, by wejść głęboko w powstanie

– przypomniał ks. biskup Wojciech Osial. – Modlił się z powstańcami, namaszczał umierających, niósł komunię świętą, by dawała siłę, podnosił na duchu powstańców. Aresztowany i osadzony w cytadeli, a następnie zesłany na Sybir, gdzie zmarł 151 lat temu – przypomniał duchowny.

Podkreślił: – Łączymy dziś treści religijne z historią, patriotyzmem i modlitwą za ojczyznę, składamy kwiaty przy pomniku powstańców styczniowych, modlimy się za ojczyznę wspominając powstańców. Dziękujemy tym, którzy oddali swoje życie, nie godząc się z niewolą, dziękujemy powstańcom styczniowym za to, że byli wierni ojczyźnie. Otrzymujemy wielkie dziedzictwo wolności, dlatego stawiamy pomnik powstańcom, a tutaj na ziemi mszczonowskiej wiele się wydarzyło, wymordowano wielu powstańców i piękna jest postawa mieszkańców, którzy nie godzili się z zaborcą.

Druga część obchodów miała miejsce na placu przykościelnym, przy odsłoniętym w grudniu 2022 r. pomniku poświęconym Bohaterom Powstania Styczniowego. Honorowy patronat nad uroczystością objął wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 

Powstanie Styczniowe to najbardziej powszechne i najdłużej trwający zryw niepodległościowy w historii naszego kraju – podkreślił minister Mariusz Błaszczak. – To zryw niepodległościowy Polaków, którzy nie godzili się na dominację rosyjską, zryw Polaków, którzy pragnęli wolności.

Powstanie Styczniowe jest jednym z elementów naszej narodowej tożsamości, wielkim szacunkiem obdarzeni byli weterani Powstania Styczniowego w przedwojennej Polsce, również marszałek Piłsudski bardzo często nawiązywał do tego zrywu niepodległościowego. Odwołujemy się do tego wszystkiego również dzisiaj, bo służba dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego ma takie same źródła wypływające z patriotyzmu i również z obowiązku zapewnienia wolności i bezpieczeństwa naszym rodakom.

 

Uroczystość zakończyła się apelem pamięci, hołdem złożonym powstańcom, którzy w styczniu 1863 roku ruszyli do heroicznego boju o wolność Polski, składając w ofierze swoje życie.

Wojskową asystę honorową przy pomniku zapewniła Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych, o oprawę muzyczną wydarzenia zadbała zaś Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy skosztowali żołnierskiej grochówki.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Karkówka w sosie własnym

Makaron z kurczakiem

Trwają zapisy do III Biegu Radości

Tiramisu

Zdał maturę z języka polskiego w 30 minut

Najwięcej chętnych do pracy w komisji budżetowej...

Międzyszkolna Olimpiada

Gulasz wołowy

Szukają właścicieli skradzionych rzeczy

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA