– Tu jest droga gminna – pokazuje zarośnięty i zaśmiecony teren pan Jerzy. – Mamy jedną drogę wjazdową do Kamiona, krajową siedemdziesiątkę, a gdyby nagle musiała ona zostać zamknięta, samochody nie przejadą i nie będzie jak dostać się do centrum. Trzeba jechać na Trzciannę, potem na Suliszew i dopiero z Suliszewa do Kamiona. Albo na Wycześniak, stamtąd na Suliszew i dopiero tu, do Kamiona. A przecież tu można uporządkować i ta droga wiele by ułatwiła, nawet dla osób przyjeżdżających ze Skierniewic, po co okrężną drogą jechać, jak tędy można by było swobodnie dojechać do południowej części Kamiona. Ta droga mogłaby być awaryjną drogą. Uważam, że płacimy podatki i możemy wymagać tłumaczy.

– Tu jest droga gminna – pokazuje zarośnięty i zaśmiecony teren pan Jerzy. – Mamy jedną drogę wjazdową do Kamiona, krajową siedemdziesiątkę, a gdyby nagle musiała ona zostać zamknięta, samochody nie przejadą i nie będzie jak dostać się do centrum. Trzeba jechać na Trzciannę, potem na Suliszew i dopiero z Suliszewa do Kamiona. Albo na Wycześniak, stamtąd na Suliszew i dopiero tu, do Kamiona. A przecież tu można uporządkować i ta droga wiele by ułatwiła, nawet dla osób przyjeżdżających ze Skierniewic, po co okrężną drogą jechać, jak tędy można by było swobodnie dojechać do południowej części Kamiona. Ta droga mogłaby być awaryjną drogą. Uważam, że płacimy podatki i możemy wymagać tłumaczy. (fot. Joanna Młynarczyk)

W jednym z zaśmieconych miejsc zawiesił tabliczkę z napisem: „skansen urzędu gminy Puszcza Mariańska”. Wątpliwą reklamę lokalnej administracji ktoś szybko sprzątnął. Śmieci też uprzątnięto. Porządek nie trwał długo. Jerzy Kiełbasiński z Kamiona od lat walczy o czystość swojej miejscowości. Z bezsilności zaalarmował naszą redakcję.

Biorę czasem worek i sprzątam, ale ile jeszcze tak będzie, od lat nic się nie zmienia – mówi.

Wskazuje na jedno z miejsc znajdujące się między kapliczką a przystankiem autobusowym.

Proszę popatrzeć, tak nie powinno być. Jest sołtys, radna, wójt, a i tak brak gospodarza. Zgłaszałem już problem pani sołtys, byłem nawet na sesji rady gminy, ale śmieci ciągle wracają. Jest tyle tych służb… to można rozwiązać, jeśli się chce. Za mojej młodości, gdy chodziłem do szkoły, za prace społeczne były nagrody. Teraz ten sam sposób można wykorzystać. Sołtys czy radny może w torebce ukryć nagrodę, którą młodzi odkryją przy okazji zbierania śmieci – podaje gotową receptę na rozwiązanie problemu.

 

Michał Staniak, wójt gminy Puszcza Mariańska przekonuje, że gmina reaguje na wszelkie zgłoszenia.

Jak ktoś zgłasza, wysyłam chłopaków, jedziemy z przyczepką i sprzątamy – mówi wójt. – Jak nikt nie zgłasza, to znaczy, że nie ma potrzeby – dodaje.

 

Przyznaje, że miejsce schadzek między przystankiem a kapliczką jest mu znane.

Niestety nie można zdyscyplinować tych pijaczków, którzy po sąsiedzku w sklepie spożywczym kupują piwo, małpkę i idą w zaułek, gdzie notorycznie spożywają alkohol. Pijaczki upodobali sobie to miejsce, tam nikt im nie przeszkadza, nikt ich nie płoszy. Sytuacja się powtarza i raz na kwartał trzeba to miejsce sprzątać.

 

Inny ze sposobów, który podaje mieszkaniec Kamiona, to uporządkowanie terenu między kapliczką a przestankiem, który jak sprawdził jest drogą gminną.

Tu jest droga gminna, można by ją posprzątać, zrobić przejezdną i problem zniknie – pokazuje pan Jerzy.

 

Potwierdza to wójt Puszczy Mariańskiej.

To dojazd do terenu PGR, ale jeśli mieszkańcy nie wnoszą potrzeby stworzenia takiej drogi, to co na siłę ich uszczęśliwiać – mówi Michał Staniak. – Ta droga nie jest do obsługi mieszkańców Kamiona, bo wszyscy mają dojazd do ulic utwardzonych – dodaje.

 

Jerzy Kiełbasiński zwraca uwagę, że w Kamionie jest wiele miejsc, gdzie śmieci notorycznie wracają. Drugie ze wskazanych znajduje się przy ulicy Dolina Rawki, gdzie mieszka.

Tak ładnie się ulica nazywa, a jej oblicze to wielki śmietnik – pokazuje pan Jerzy. – Nieraz sam tu sprzątam do swojego pojemnika, ale nie mogę ciągle tego robić, bo mam jeden pojemnik i też potrzebuję gdzieś składować odpady, za co przecież płacę, no i dlaczego ja mam to robić?

Jest wiele zaśmiecanych miejsc nie tylko w Kamionie, ale i w Radziwiłłowie, Grabinie i innych miejscowościach w gminie, jeśli mieszkańcy je widzą, mogą je zgłaszać nam do urzędu, a niekoniecznie do redakcji – mówi wójt Puszczy Mariańskiej.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 34

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 6
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 21
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

22Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~sebastian 22 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Afera taka że Nawet Policja bedzie wlepiać mandaty pijaczką Plan priorytetowy dzielnicowego w Puszczy Mariańskiej Od 1 stycznia do 30 czerwca 2023r. planem priorytetowym dzielnicowy objął rejon sklepu spożywczo - monopolowego w miejscowości Kamion ul.Warszawska, gdzie dochodzi do zakłócania ładu i porządku publicznego oraz zaśmiecania terenu. Zagrożenie występuje głównie w porze popołudniowo-wieczornej oraz w weekendy. Zakładany cel do osiągnięcia to ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie zjawiska.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Sąsiad Janusz z Januszowa 21 6 miesięcy temuocena: 0% 

  Tak Bartniki też winne ... W tej kadencji Kamion dostał grubo ponad 600 tys na remont strażnicy przeliczając na 300 mieszkańców to ile jest? A i jeszcze ta radna wasz wyrzebrala kolejnr 30 tys na ogrzewanie, co nie powinniscie dostac! Kamionowi to zawsze było mało, sama elita... tacy ludzie właśnie! Poczekamy zobaczymy , zaraz możecie nie mieć Radnego wogóle bo jesteście najmniejszym samodzielnym sołectwem Wtedy będziecie dopiero narzekać powodzenia. Wziąść się do roboty i sprzątać wokół siebie a nie wiecznie narzekać i czepiać się innych!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~X de 20 6 miesięcy temuocena: 0% 

  XDDDDDDDDDDDD

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~mirek 19 6 miesięcy temuocena: 50% 

  W kwietniu 2024 roku bedą wybory do rady gminy i na wójta to kiełbasiński niech startuje rozliczymy radną dotąd nie załatwiła Żadnych inwestycji.. ani gminnych, dla kamiona a wójt to powinien dawno z 15 lat temu odejść ze swojego stanowiska zero pozyskiwania środków unijnych na iwestycjie dla kamiona tylko Bartniki i Radziwiłów i Puszcza Mariańska się liczą.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Dziadek 18 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Witam zróbcie lepiej porządek w lesie na górze w stronę Żyrardowa gdzie dziewczyny przyjmują klientów jeden wieki burdel.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Marina 17 6 miesięcy temuocena: 100% 

  To nie skansen, tylko gminny Neapol... Pod względem śmieci niestety jest podobnie. To nie jest jedyne wysypisko... Kamion to piękna wieś, ale władze gminne już dawno ją skreśliły... Żadnych inwestycji.. ani gminnych, ani unijnych... Tylko co nam chodnik zrobili... Ot, tak nas mają w poważaniu...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~współczucie 16 6 miesięcy temuocena: 78% 

  Dokąd Puszcza Mariańska b yła w powiecie skierniewickim nie było takich problemów. Jaki pan taki kram.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Muchomorek 15 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Proponuję zająć się przystankiem autobusowym w stronę Żyrardowa... Gdy pada deszcz lepiej moknąć, niż korzystać z przystanku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~żwirek 14 6 miesięcy temuocena: 83% 

  Pań Jerzy zrobił sobie zdjęcie w miejscu, gdzie rycerze spod sklepu, wybitni degustatorzy trunków załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Pierdzioch 13 6 miesięcy temuocena: 89% 

  Z tym puszczanie szamba do rowu to już o kiedy pamiętam jest problem tam nasze dzieci czekają na autobus szkolny i syf w robię od rowka do sklepu tragedia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Uwielbiam zapach szamba od M.L 12 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Kiełbasa się wkurzył bo sąsiadów takich ma że niewiedzą co to sprzątanie. na podwórku kupa nie wspomnę już o tym szambie co do rowu jest puszczane! Panie Kiełbasa jazda z sąsiadami! sam ich zgłoszę za to szambo i będę to robił do skutku. Brudasy pfuuu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Player123 11 6 miesięcy temuocena: 80% 

  Generalnie bardzo rzadko komentuję tego typu artykuły ale tym razem nie mogłem się powstrzymać. Szanowny autorze owego artykułu, proponuję Pani/Panu na przyszłość weryfikować stabilność psychiczną swoich rozmówców, może dzięki temu uniknie Pani/Pan pisania takich gniotów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jack 10 6 miesięcy temuocena: 93% 

  Na stowarzyszeniu familia Kamion jakoś jest poruszmy temat śmieci przy cmentarzu i straszenie foto budka może dlatego że blisko mieszkają panie z zarządu i im śmieci przeszkadzają gdyby tu mieszkała któraś z pan z zarządu czy stowarzyszenia też problem był by załatwiony a że ich nie dotyczy to nic z tym nie robią. Niech wójt więcej kasy daje na libacje S. F. K

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wyzwolona 9 6 miesięcy temuocena: 29% 

  Panie z zarządu mieszkają bliżej głównej ulicy niż cmentarza. Niestety na degustatorów tanich trunków i zaśmiecania przez nich terenu nie ma mocnych. Natomiast złapanie osobnika który systematycznie wywozi i zostawia wory śmieci jakiś sposób jest. Bo jak rozumiem to śmieci przy cmentarzu nikogo w oczy nie kolą? I tym nie trzeba się zajmować? Z resztą tematatem śmiecenia trzeba zająć się od każdego pojedynczego mieszkańca każdej społeczności, ponieważ niestety ludzie śmiecą na potęgę, a najlepiej zwalić to na sołtysa, radnych i gminę. Może lepiej niech każdy zacznie od siebie i otoczenia wokół. Świat może być piękny ale pod warunkiem że każdy będzie tego chciał, a nie zwalał winę z jednego na drugiego. Mniej jadu i hej tu, więcej zaangażowania i społecznej odpowiedzialności.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Były na szczęście Mieszkaniec 8 6 miesięcy temuocena: 38% 

  A co do śmieci i sprzątania ma stowarzyszenie? Powstało po to by sprzątać na wsi po brudasach i pijakach.? swoją drogą jak organizowali się w zeszłym roku że sprztaniem wsi to ilu was bylo z poza tego kółka? Kiwdys gdy tu mieszkalem ludzie bardziej dbali o otoczenie.Obce morsy więcej sprzątają we wsi niż mieszkańcy! Wstyd! A Pan Jurek pokazał się tam? czy tylko zdjęcia z ukrycia robił tak jak potrafi najlepiej? I na komende donosy! Pewnie ma galerie nie jednego mieszkania na ścianie w salonie. Więc trzeba uważać żeby z nim nie zadzierać A może mały seans przy świecach zorganizujemy Panie Jurku na uspokojenie emocji ? Wziąść w obroty to całe menelstwo spod sklepu co tam śmieci i do roboty!! Kto ma w tym kale i moczu tam sprzątać?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mrożon 7 6 miesięcy temuocena: 91% 

  Sezon grzewczy 2022 rok, nie zapomnę go nigdy, po ciężkim dniu pracy w hortexie wracałem do domu, kiedy wjechałem do Kamiona to nie wiedziałem, czy to Kamion czy Pompeje po wybuchu Wezuwiusza, jako iż dom Pana Jerzego usytuowany jest na wjeździe do wsi, to musiałem zwolnić do 10km/h aby bezpiecznie przejechać obok domu pana Jerzego. Przyznam szczerze, że ta sytuacja powtórzyła niejednokrotnie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec Kamiona 6 6 miesięcy temuocena: 25% 

  Radzę przyjrzeć się dokładnie z którego komina leci dym. Czy z tego wysoko p.Jurka czy z tych niższych ,z których kopci się na drogę. Ludzie,mieszkacie na wsi i nie odróżniacie dymu z drzewa. Każdy dym śmierdzi ,a szczególnie gdy rozpala się w piecu. Nagadujecie brednie na człowieka a syf w mostku i na poboczu od samego sklepu Was nie boli. Co za ludzie !! Odpływy wiecznie zapchane .Podczas deszczu jezioro stoi niemal pod pocztę.Nawet chodnikiem nie można przejść. 19 marca kolejna impreza nad rzeką ,a goście przyjadą i przy głównej ulicy śmieci oglądają. Brawo. A może wypada zebrać się wspólnie i zadbać o te pobocza.Korona z głowy nikomu nie spadnie. Pani sołtys ,radna ,chodzą do sklepu i śmieci im nie przeszkadzają ,ale pieniążki brać za stanowiska to się chce

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec Kamiona 5 6 miesięcy temuocena: 24% 

  Akurat doskonale wiem czym pali pan Jurek - drzewem i węglem. A narzekający na dym niech przyjrzą sie dokładnie z którego komina leci ten syf. Nie chcę tu wskazywać nazwiska winowajcy ,ale z pod bramy pana Jurka sami zobaczycie .Wystarczy dokoła się rozejrzeć .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~pimpek 4 6 miesięcy temuocena: 85% 

  Próbowałem się rozejrzeć, natomiast tyle dymu nakopciło z komina, że utrudniało mi to widoczność, ledwo widziałem chodnik.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec Kamiona 3 6 miesięcy temuocena: 93% 

  Zapraszam do Kamiona w sezonie grzewczym, wieczne konklawe, raz wybierają papieża a raz nie. Dym czasem ma kolor przypominający dym z reaktora atomowego. Za 10 lat dzięki Panu Jurkowi będziemy wszyscy świecić w nocy o ile pręty paliwowe w jego piecu wytrzymają moc reaktora. Pora się udać do Choroszczy. Pozdrawiam

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ja 2 6 miesięcy temuocena: 81% 

  Panie jak masz dużo czasu to siedź i pilnuj pijaczków, to co my podatnicy mamy płacić teraz za straż wiejską w Kamionie?? A notorycznie pojawiające się śmieci to plaga, a walka z nimi to jak walka z wiatrakami. A co to wójt, sołtys czy radni przywożą te śmieci?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mieszkaniec 1 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Chyba żart ten Pan jest niezrównoważony On dba o czystość? W pierwszej kolejności niech zaprzestanie zatruwać powietrze !!!! Czy ktoś się interesował czym on pali w piecu ? Przecież to jest dramat! Nie da się oddychać!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Seniorze, otrzymuj świadczenia na konto i bądź...

Wnioski na ostatnią chwilę

Gmina dorzuci więcej do remontu powiatowych dróg

Porządki w aglomeracji

Ruszyły „Sportowe Granty CPK”. W konkursie...

Nowa jakość pomocy

Mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i ścieki

Eko- Piknik w Krainie Czarnego Bzu

Od czego zacząć naukę rysunku i malowania?

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA