Jedyna taka rekonstrukcja drogi krzyżowej

(fot. Pixabay)

Wyjątkowego widowiska pasyjnego, organizowanego od 10 lat w parafii pw. Świętej Trójcy w Lutkówce, nie zabraknie także w tym roku. Odbędzie się ono 31 marca. Tradycja naszej wiary nakazuje, aby w okresie przygotowującym do Zmartwychwstania uczestniczyć w drodze krzyżowej.

W parafii Lutkówka tradycyjnie odprawione zostanie nabożeństwo drogi krzyżowej, ale jest ono wyjątkowe, bo biorą w nim udział rekonstruktorzy, Strzelcy, przedstawiciele koła gospodyń i gospodarzy. To wspólne dzieło wielu mszczonowskich instytucji, organizowane przy wsparciu Gminnego Centrum Informacji i Mszczonowskiego Ośrodka Kultury.

– Kościół w Lutkówce, który położony jest w środku lasu, stwarza odpowiedni klimat dla naszego wydarzenia – mówi Piotr Dymecki. – Tradycyjnie biczujemy i krzyżujemy Jezusa. Jest dwóch łotrów, panny płaczące i osoby odgrywające role – Matki Bożej, świętej Weroniki, grzesznicy Magdaleny. Oprócz tego są biczownicy Jezusa, żołnierze i lud Jerozolimy, który towarzyszy korowodowi poruszającemu się wokół kościoła.

 

Wszystko rozpoczyna się wieczorem, po godz. 18,

kiedy zapada zmrok, tak potrzebny dla podtrzymania nastroju. Na każdej stacji odczytane zostaną rozważania drogi krzyżowej, rozpisane przez ks. Pawła Pietrzaka.

– Zachęcamy do udziału w tych przedświątecznych uroczystościach drogi krzyżowej, które przygotowują nas na czas Zmartwychwstania – zachęca Piotr Dymecki. – Takie widowiska organizowane są w wielu miejscach w Polsce, coraz więcej parafii podobne preferuje, ale w Mszczonowie mamy coś, co nas wyróżnia – drogę krzyżową z udziałem rekonstruktorów.

Trwamy przy tym pomyśle, a uczestników wydarzenia z roku na rok przybywa. Ponadto coraz więcej osób przychodzi odpowiednio ubranych, dzięki czemu odgrywają lud Jerozolimy. Do wydarzenia każdy może dołączyć i aktywnie wziąć w nim udział, nawet, jeśli ktoś nie zdecyduje się na przebranie klimatyczne – mówi Piotr Dymecki.

 

Przemaszerują z krzyżem ulicami Mszczonowa

Tego samego dnia, 31 marca, mszczonowskie parafie – Świętego Jana Chrzciciela oraz Świętego Ojca Pio organizują drogę krzyżową ulicami miasta. Podczas tegorocznego przemarszu, rozważania poszczególnych stacji drogi krzyżowej będą dotyczyły Świętego Jana Pawła II.

Organizatorami tego wydarzenia są parafie we współpracy z innymi formacjami. Biorą w nim udział grupy modlitewne, żywy różaniec, różaniec rodziców za dzieci, nauczyciele, młodzież, samorządowcy, pracownicy urzędu miejskiego, strażacy, harcerze i wszyscy chętni mieszkańcy. Podczas przemarszu na zmianę niosą oni krzyż.

Droga krzyżowa ulicami Mszczonowa odbywa się od jednej parafii do drugiej. W tym roku uczestnicy ruszą z kościoła pw. Św. Ojca Pio do kościoła pw. Świętego Jana Chrzciciela. Proboszcz parafii Św. Ojca Pio, ks. Sławomir Tulim, przygotuje rozważania poszczególnych stacji drogi krzyżowej i je prowadzi. W tym roku będą one dotyczyły Świętego Jana Pawła II.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Adoptuj pszczołę !

Rowerem przez Mazowsze

Chłodnik litewski

Muffiny jajeczne

Są jeszcze wolne miejsca dla przedszkolaków

Curry z kurczakiem

Rajd rowerowy z Termami Mszczonów

Zupa serowa

Karkówka w sosie własnym

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA