Konsultacje w sprawie budowy stołecznej obwodnicy zamrożone do wyborów?

Inwestycja wzbudziła liczne protesty samorządów i mieszkańców, którzy obawiają się, że nowa trasa podzieli gminy lub spowoduje wysiedlenie części właścicieli domów i gruntów. – Byliśmy przygotowani na konsultacje, zabezpieczyliśmy pomieszczenie i wtedy usłyszeliśmy, że zostało odwołane – na pytania radnych, co z projektem przebiegu Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej odpowiadał na ostatniej sesji wójt Michał Staniak.

Na początku marca, tuż przed spotkaniem z mieszkańcami gmin Puszcza Mariańska i Mszczonów Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że zawiesza spotkania informacyjne z mieszkańcami gmin, przez które ma przebiegać planowana trasa. Samorządowcy z Wiskitek mogą mieć gorzką satysfakcję – lista uwag, jaką przedstawili podczas spotkania wyraźnie miała wpływ na harmonogram spotkań.

Decyzja ma być podyktowana – „potrzebą przeprowadzenia dodatkowych, wieloaspektowych analiz”. A to oznacza, że proponowane warianty przebiegu obwodnicy napotykają na zdecydowany opór lokalnych społeczności, co pokazało spotkanie w Wiskitkach. GDDKiA nie podaje natomiast, kiedy konsultacje miałyby zostać wznowione. Na stronie dyrekcji można znaleźć projekty proponowanych trzech wariantów przyszłej OAW. Ich

początek założono na przecięciu z DK92, po południowo-zachodniej stronie Sochaczewa, w gminie Nowa Sucha. Następnie miałyby przebiegać po zachodniej stronie Żyrardowa i po północnej stronie Mszczonowa, a następnie kończyć się na przecięciu z istniejącą drogą ekspresową S7 między Tarczynem i Grójcem.

Od kilku tygodni pojawiają się także głosy, że po zbudowaniu węzła na styku istniejącej autostrady A2 i planowanej w ramach OAW autostrady A50 węzeł Wiskitki, zbudowany w 2012 r., będzie wyłączony z ruchu. To, co dla jednych jest zagrożeniem (zwłaszcza chodzi o przedsiębiorców), dla innych brzmi jak szansa (samorządowcy zabiegający o stworzenie dodatkowego zjazdu w okolicach Bolimowa).

GDDKiA, podkreśla, że żaden z wariant przebiegu OAW nie jest przesądzony, a w trakcie prac mogą pojawić się także korekty przedstawionych wersji przebiegu trasy. Podczas spotkania parlamentarnego zorganizowanego w Sejmie 23 marca szef GDDKiA poinformował, że studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe będzie gotowe za około 2,5 roku, a szczegóły dotyczące konkretnego przebiegu drogi, lokalizacji węzłów mogą być znane za 4,5 roku.

Na pytanie, kiedy GDDKiA powróci do konsultacji przebiegu obwodnicy z mieszkańcami, na razie nie ma odpowiedzi. Wydaje się jednak, że nie wcześniej, jak po wyborach parlamentarnych – komentują samorządowcy.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Konferencja Frusto w Sadzie

Walczą o głosy mieszkańców i pieniądze z...

Wciąż są wolne miejsca w przedszkolach

Wakacje z biblioteką

Po paszport do Pruszkowa lub Skierniewic

Sprawdzą, jak mieszkańcy pozbywają się...

Młodzi, zdolni, kreatywni

Półkolonie z WOPR

Liczą na tańszy prąd dla gminy