Najskuteczniejsi w pomaganiu

Oliwia Wojtasik, Patrycja Depciuch, Patrycja Olczak, Ola Nowakowska – z klasy III oraz Zuzanna Wasilewska, Gabrysia Dubielecka, maturzystki Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej projektem „30 uciśnięć i 2 wdechy” wygrały Brązowego Wilka w ogólnopolskiej olimpiadzie społecznej „Zwolnieni z teorii”.

Na 411 wszystkich zamkniętych i skończonych projektów w Polsce, ich projekt „30 uciśnięć i 2 wdechy” zajął 73 miejsce. Projekt licealistek polegał na uświadomieniu dzieciom i młodzieży, na czym polega pierwsza pomoc i w jaki sposób jej udzielić, będąc świadkiem wypadku.

Uczennice wiele miesięcy pracowały nad projektem. We współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Puszczy Mariańskiej oraz Zespołem Szkół w Międzyborowie, a także firmami medycznymi przeprowadziły szkolenia pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży, a także pozyskały sprzęt sprzęt do ratownictwa. Ponadto w szkołach, z ich pomocą, powstały punkty pierwszej pomocy, na wyposażeniu których znalazły się tablice informacyjne z instrukcją udzielania pierwszej pomocy.

Z inicjatywy licealistek przeszkolonych zostało z pierwszej pomocy około tysiąca osób – począwszy od przedszkolaków, po uczniów szkół ponadgimnazjalnych – mówi Małgorzata Drązikowska, koordynator projektu „Zwolnieni z teorii” w LO w Puszczy Mariańskiej, opiekun grupy. – Dziewczyny pracowały po obowiązkowych zajęciach szkolnych, włożyły bardzo dużo pracy, niewątpliwie zasłużyły na nagrodę – dodaje.

Jak podkreśla, ich projekt jest bardzo wartościowy społecznie, każdy bowiem może znaleźć się w sytuacji, gdy trzeba udzielić pomocy drugiemu człowiekowi, dlatego ważne, by nie bać się tego i potrafić to zrobić.

Ludzie zwykle boją się i niestety nie potrafią udzielić pomocy. Do tego nie znają przepisów, dlatego wolą siebie nie narażać i tego nie robić, a na przeprowadzonych warsztatach, oprócz praktycznych umiejętności, przekazywana była uczestnikom wiedza na temat przepisów. Ta wiedza nigdy się nie przedawni – zwraca uwagę Małgorzata Drązikowska.

Licealiści z Puszczy Mariańskiej na ogólnopolskim polu mieli bardzo dużą konkurencję, przed nimi uplasowały się tylko największe szkoły warszawskie.

Znaleźliśmy się na 31 miejscu na 78 szkół w województwie mazowieckim. Wyprzedziły nas tylko duże szkoły warszawskie – mówi koordynatorka projektu. – Mimo, że dziewczyny zakończyły już działania, dalej kontynuują prowadzenie warsztatów w przedszkolu, plan ich mają na cały przyszły rok – zapowiada.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Seniorze, otrzymuj świadczenia na konto i bądź...

Wnioski na ostatnią chwilę

Gmina dorzuci więcej do remontu powiatowych dróg

Porządki w aglomeracji

Ruszyły „Sportowe Granty CPK”. W konkursie...

Nowa jakość pomocy

Mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i ścieki

Eko- Piknik w Krainie Czarnego Bzu

Od czego zacząć naukę rysunku i malowania?

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA