Inwestycje ze wsparciem marszałka

(fot. Pixabay)

W tym roku samorząd województwa realizuje aż 20 autorskich programów wsparcia, w ramach których gminy i powiaty z Mazowsza mogą otrzymać dofinansowanie na realizację ważnych dla lokalnych społeczności inwestycji.

Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk, to wsparcie pozwala wielu samorządom podjąć decyzję o kolejnych inwestycjach. – Zdajemy sobie sprawę, że mazowieckie miasta i gminy liczą na nasze wsparcie. Dlatego dzisiaj podpisaliśmy umowy na udzielenie dofinansowania na prawie 7 mln zł. Dzięki tym środkom w subregionie żyrardowskim zostaną zrealizowane różne inwestycje – od zakupu autobusów szkolnych, przez przebudowę dróg, po budowę placów zabaw i oświetlenia.

Autobusy dla szkół

„Autobusy dla mazowieckich szkół” to nowy program wsparcia samorządu województwa, w ramach którego mazowieckie gminy mogły pozyskać środki na zakup autobusów dowożących dzieci do szkół. Wpłynęło 46 wniosków z całego województwa. Na zakup autobusów samorząd województwa przeznaczył ponad 13,3 mln zł. W subregionie żyrardowskim dofinansowanie otrzymała gmina Mszczonów. Na ten cel władze regionu przeznaczyły 300 tys. zł.

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Adam Orliński podkreśla, jak ważne dla lokalnych społeczności jest wsparcie ze strony województwa mazowieckiego. – Środki na zakup autobusów to realna pomoc dla budżetów gmin. Warto zaznaczyć, że wsparcie otrzymały wszystkie gminy, które złożyły wniosek o dofinansowanie.

Prawie 27 mln zł na równomierny rozwój

Remonty dróg, szkół i strażnic OSP, budowa sieci kanalizacyjnej czy przebudowa szpitala – to tylko część projektów, które decyzją radnych województwa mazowieckiego otrzymają wsparcie w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”.

Przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich radny Leszek Przybytniak, zaznacza, że Sejmik Województwa Mazowieckiego wspiera lokalne samorządy. – W tym roku zdecydowaliśmy, że wesprzemy 18 inwestycji z subregionu żyrardowskiego. Łączna kwota dofinansowania to prawie 27 mln zł. Środki zostaną wykorzystane na realizację najważniejszych inwestycji, na które czekają lokalne społeczności.

Budowa kanalizacji deszczowej w gminie Mszczonów

W ramach inwestycji powstanie sieć kanalizacji deszczowej na osiedlu Tarczyńska w ulicach: Grota Roweckiego, Maczka, Szarych Szeregów i Ługowej, a także budowa zbiornika retencyjnego o pojemność 620 m3. Budowa kanalizacji pozwoli odebrać i odprowadzić większość wody opadowej z powierzchni ulic i dróg oraz poboczy, a następnie trafi do zbiornika retencyjnego. Woda ze zbiornika może być wykorzystywana do podlewania zieleni miejskiej. Dzięki inwestycji zostanie ograniczony problem podtopień na osiedlu. Przyznana kwota dotacji to 2 258 800 zł.

Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Grabcach Józefpolskich w gm. Mszczonów

W ramach inwestycji powstaną nowe obiekty, takie jak m.in. pompownia lokalna ścieków, nowa komora rozprężna z regulatorem przepływu, pompownia osadów wstępnych, budynek podczyszczania mechanicznego ścieków. Ponadto zostaną zamontowane: zbiornik uśredniający ścieków zmieszanych z pompownią i biofiltrem, osadnik wtórny, komora pomiarowa ścieków oczyszczonych. Powstaną też budynek mechanicznego zagęszczania osadów nadmiernych i wiaty magazynowe. Przyznana kwota dotacji to 1 741 200 zł.

Budowa strażnicy OSP w Kuklówce Zarzecznej w gm. Radziejowice

Dotychczasowy budynek, z którego korzystają strażacy, nie spełnia żadnych norm – nie ma w nim ogrzewania i bieżącej wody. W ramach inwestycji powstaną: garaż na 4 wozy bojowe, zaplecze strażnicy, szatnie, magazyny czy sala spotkań. Zostanie też wybudowana droga wewnętrzna z parkingiem i placem manewrowym. Sala spotkań, z której będą korzystali druhowie, będzie doraźnie udostępniana innym stowarzyszeniom i grupom społecznym działającym na terenie gminy. Przyznana kwota dotacji to 500 000 zł.

Przebudowa ul. Lniarskiej w Żyrardowie

Zakres prac obejmie m.in. rozbiórkę budowli nadziemnych z infrastrukturą w pasie drogowym ul. Lniarskiej, wykonanie ciągów pieszych, pieszo-jezdnych i jezdnych. Powstaną fontanny (dysze posadowione w chodniku z oświetleniem), zostaną zamontowane stylizowane lampy, ławki, kosze na śmieci czy stojak na rowery. Będą też nowe nasadzenia. Przyznana kwota dotacji to 2 000 000 zł.

Przebudowa drogi powiatowej nr 4718W w gminie Puszcza Mariańska

Inwestycja będzie zrealizowana w Budach Zaklasztornych na odcinku o długości 2400 mb. Przebudowa obejmie: wycinkę drzew i karczowanie krzaków, prace rozbiórkowe, wzmocnienie i poszerzenie jezdni, chodników i zjazdów. Powstanie zatoka autobusowa, rurociąg o długości 35 m i studzienki wraz z przykanalikami. Jezdnia będzie poszerzona o ok, 0,50 m i wzmocniona. Ponadto do każdej posesji zostanie zbudowany wjazd z kostki betonowej, a po lewej stronie drogi powstanie chodnik. Zostanie też uporządkowany i zagospodarowany pas zieleni. Przyznana kwota dotacji to 850 000 zł.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Zgrany zespół to podstawa. "Bobrowianki" dają...

Rzadziej chorujemy

Noc Świętojańska w Kamionie- tam trzeba być!

Dzień Dziecka z otwarciem wystawy prac...

W powiecie żyrardowskim PiS przed PO

,,Bravissimo" Cyrku Safari w Skierniewicach !

Nocna prohibicja w Mszczonowie?

Edukacja z Wojskiem

Pyszny domowy chleb