Remont pancernego wozu

Mszczonowskie Stowarzyszenie Historyczne prowadzi prace usprawniające posiadanej repliki wozu pancernego wz. 34.

Pojazd po przeprowadzonym remoncie zostanie zaprezentowany mszczonowianom już we wrześniu, w trakcie uroczystości „Z pieśnią przez wojenny wrzesień”, zorganizowanej przez Gminne Centrum Informacji we współpracy z MSH – zapowiada Piotr Dymecki, wiceprezes stowarzyszenia.

Na remont zdecydowaliśmy się już teraz, gdyż zależało nam, by przystosować go do dynamicznych pokazów, odbywających się inscenizacjach historycznych, a także marszach i rajdach, jakie będą organizowane w dużej ilości w związku z 85. rocznicą wybuchu wojny obronnej 1939 roku, która obchodzona będzie w roku przyszłym – przypomina Piotr Dymecki.

Prace modernizacyjne finansowane są ze środków własnych Stowarzyszenia Historycznego.

Pozyskujemy fundusze m. in. za udział w inscenizacjach, które inwestujemy w sprzęt i mundury. Dzięki temu młodzież, która do nas wstępuje nie musi dysponować już na starcie własnym wyposażeniem, które jest naprawdę kosztowne. Taki mechanizm zwiększa szanse na pozyskiwanie nowych członków Stowarzyszenia i działającej przy nim Grupy Rekonstrukcji Historycznej „STRZELCY” im. 31 pSK

– tłumaczy.

Kolejnym krokiem, jaki planuje uczynić MSH jest odrestaurowanie samochodu Renault z1928 roku, jaki został zakupiony pod Opolem.

Pojazd, a właściwie jego części w stanie zardzewiałym, poddane zostaną renowacji. Te prace mają trwać nawet do dwóch lat. – mówi Piotr Dymecki. Ostatecznie powstanie z niego picup, do przewozu wojska i sprzętu. Wóz pancerny wz. 34 z pickupem będą w przyszłości współpracować podczas wydarzeń o charakterze rekonstrukcyjnym. Jednym z nich ma być nowa propozycja, szykowana przez MSH już na przyszły rok – „Rajd śladami Kresowej Brygady Kawalerii”. Ma on się odbywać w osuchowskich lasach. Będzie się odwoływał do stoczonej tam bitwy 11.09.1939 roku, która zakończona została szarżą ułańską w wykonaniu 1 szwadronu 20 pułku ułanów, którym dowodził rotmistrz Jan Burtowy. - To piękna karta wrześniowej historii, lecz niestety trochę zapomniana. Chcemy to wydarzenie przypomnieć mieszkańcom Ziemi Mszczonowskiej, a także wszystkim pasjonatom historii wojny obronnej – mówi Piotr Dymecki.

- Część Kresowej Brygady Kawalerii została pod Osuchowem okrążona przez dwa niemieckie pułki piechoty. Doszło do krwawej bitwy. Polski opór został złamany z powodu wyczerpania amunicji. Nie wszyscy polscy żołnierze chcieli kapitulować. Ułani pod dowództwem rotmistrza Burtowego zdecydowali się na z pozoru szaleńczy wręcz krok, jakim była próba przebicia się z okrążenia na koniu i z szablą w dłoni. W 1939 roku kawalerzyści używali koni, jako środka transportu. Walka na nich przy pomocy szabli nie była już praktykowana. Tak jazda walczyła w przeszłości. W Osuchowie z powodu braku amunicji polscy ułani dosiedli koni i tak jak to bywało w przeszłości zdecydowali się na przeprowadzenie szarży. Takich „gestów rozpaczy” podczas wojny obronnej było kilkanaście. Z reguły kończyły się one masakrą kawalerzystów. W Osuchowie dzięki całkowitemu zaskoczeniu Niemców szarża się powiodła i zakończyła sukcesem. - Około 60 ułanów ruszyło w bój ze swoim dzielnym dowódcą. To musiał być niesamowity widok.Kawalerzyści przebili się, rozrywając pierścień okrążenia. Przegalopowali po przerażonej niemieckiej piechocie – opowiada rekonstruktor.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Są jeszcze wolne miejsca dla przedszkolaków

Curry z kurczakiem

Rajd rowerowy z Termami Mszczonów

Zupa serowa

Karkówka w sosie własnym

Makaron z kurczakiem

Trwają zapisy do III Biegu Radości

Tiramisu

Zdał maturę z języka polskiego w 30 minut

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA