– Wszędzie, gdzie się pojawimy z naszym Dodgem, budzimy duże zainteresowanie, zarówno dzieci jak i dorosłych miłośników motoryzacji – podkreślają strażacy z OSP Wręcza.

– Wszędzie, gdzie się pojawimy z naszym Dodgem, budzimy duże zainteresowanie, zarówno dzieci jak i dorosłych miłośników motoryzacji – podkreślają strażacy z OSP Wręcza. (fot. Joanna Młynarczyk)

Druhowie w OSP Wręcza dysponują wyjątkowym samochodem marki Dodge, który pomimo swoich lat nadal służy w jednostce. – Amerykański Dodge WC 62 to jedyny taki egzemplarz na Mazowszu, nasza perełka – podkreśla Krzysztof Bodecki, prezes OSP Wręcza.

Wyjątkowe auto jest atrakcją zlotów, pikników w regionie, a teraz strażacy chcą go udostępnić zwiedzającym jeszcze częściej. Mają plan wybudowania przeszklonego garażu przy swojej strażnicy.

Dodge z roku 1943 uświetnia strażackie święta w regionie, uczestniczy w zlotach klasyków, jest atrakcją wielu pikników. Zdarza się, że towarzyszy strażakom w drodze do ślubu, a swego czasu wożono nim w ostatniej drodze trumny ze strażakami z kościoła na miejsce spoczynku.

Wszędzie, gdzie się pojawimy tym samochodem, budzimy dosyć duże zainteresowanie, zarówno dzieci jak i dorosłych miłośników motoryzacji – mówi Krzysztof Bodecki, prezes OSP Wręcza.

Swego czasu pojawił się nawet chętny, który chciał odkupić starego Dodga.

Właściciel muzeum motoryzacji chciał go od nas odkupić, był mocno zainteresowany, ale ten samochód nie jest do sprzedania i dopóki będzie działała straż we Wręczy, nigdy go nie wystawimy – zaznacza prezes OSP Wręcza.

Auto jest całkowicie sprawne. Opatrzone w żółte tablice, wpisane jest do rejestru zabytków.

Samochód ten wykorzystywany był w naszej jednostce do 1984 roku, jeździł do akcji i pożarów we Wręczy i regionie – mówi Krzysztof Bodecki. – Przy większych akcjach, pożarach w latach 70-tych i 80-tych to był samochód, który pomagał wyciągać z opresji samochody Państwowej Straży Pożarnej, które w tamtych czasach dysponowały samochodami marki Star 25, Star 26. Nasz samochód sprawdzał się w każdych warunkach. Ponadto tym samochodem były przywiezione wszystkie materiały na budowę strażnicy funkcjonującej do dziś we Wręczy. Był wykorzystywany naprawdę do wszystkiego – podkreśla.

Samochód został złożony z dwóch pojazdów. Pierwszym egzemplarzem był Dodge WC 52, samochód dwuosiowy, który po wojnie wykorzystywany był do pożarów. Do niego strażacy dołożyli podwozie z innego samochodu o większym napędzie, który przeznaczony był na złom. Tak powstał Dodge WC 62, amerykański lekki, wojskowy samochód ciężarowy z okresu II wojny światowej, który służy do dziś.

Dbamy o niego, wielu druhów mnóstwo wieczorów i nocy spędziło na jego renowacji, byśmy mogli dziś cieszyć się takim jego wyglądem – mówi Krzysztof Bodecki. – Często remontowali auto inwestując środki własne, zresztą do dziś często tak jest, że jak chcemy nim gdzieś pojechać, musimy zatankować z własnych pieniędzy – dodaje.

Aktualnie strażacy mają plan wybudowania przeszklonego garażu na działce OSP Wręcza dla zabytkowego auta.

Właśnie jesteśmy po rozmowach z marszałkiem województwa mazowieckiego, Adamem Struzikiem, który obiecał nam dofinansowanie przeszklonej wiaty, którą chcielibyśmy wybudować na działce od ulicy, by samochód był widoczny dla przejezdnych i by była możliwość obejrzenia go nie tylko na świętach strażackich i piknikach, ale na co dzień – mówi Krzysztof Bodecki.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Są jeszcze wolne miejsca dla przedszkolaków

Curry z kurczakiem

Rajd rowerowy z Termami Mszczonów

Zupa serowa

Karkówka w sosie własnym

Makaron z kurczakiem

Trwają zapisy do III Biegu Radości

Tiramisu

Zdał maturę z języka polskiego w 30 minut

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA