Uczniów jeszcze mniej niż przed „reformą”

(fot. Pixabay)

Gdy przekształcano ośmioklasową szkołę w Michałowie w filię podstawówki w Puszczy Mariańskiej, uczyło się w niej 40 dzieci. Samorząd uznał, że to zbyt mało uczniów, by utrzymywać samodzielną placówkę. We wrześniu w oddziale przedszkolnym i klasach I-III w Michałowie rozpoczęło naukę… 14 dzieci.

Temat rekrutacji uczniów do klas I-III i do oddziału przedszkolnego w filii w Michałowie wywołał podczas ostatniej sesji radny Krzysztof Boryna.

Docierają do nas sprzeczne informacje. Słyszymy, że nie ma chętnych dzieci, żeby poszły do szkoły w Michałowie. Z kolei, gdy ktoś chce zapisać tam dziecko słyszy odpowiedź, że brakuje nauczycieli i że oddziały przedszkolne, które miały być tworzone dla 3-4-latków oraz 5-6-latków będą połączone w jedną grupę, jeśli jakakolwiek grupa powstanie. To usłyszałem od części rodziców. Część się zdecydowała, przeniosła dzieci do szkoły w Puszczy Mariańskiej.

O naborze do szkoły w Michałowie, w pierwszych dniach września mają debatować radni z komisji oświaty.

Już podczas sesji wójt gminy przekonywał: – Po rozmowie z panią dyrektor i telefonie od rodzica wyjaśniłem pewne rzeczy. Nauczyciele są już, dyrektor posiada zapewnioną kadrę niezbędną do prowadzenia oddziałów – deklarował

Michał Staniak, wójt gminy Puszcza Mariańska.

Gdy na początku roku urzędnicy przekonywali radnych do podjęcia decyzji o przekształceniu szkoły podstawowej w Michałowie w filię podstawówki w Puszczy Mariańskiej, argumentowali, m.in. że „to najlepsze rozwiązanie zwiększające frekwencję dzieci w placówce w Michałowie, oferującej opiekę i wychowanie już od 3. roku życia.” Nic takiego jednak się nie stało. Oddziału dla 3-4-latków w Michałowie w nowym roku szkolnym nie będzie. Na posłanie 3-latków do miejscowego przedszkola zdecydowało się dwoje rodziców. Gdy okazało się, że dzieci byłoby w grupie zaledwie dwoje ostatecznie wybrali dla nich przedszkole w Puszczy Mariańskiej.

W Michałowie od września nie ma też pierwszej klasy. Jedyne dziecko, które zostałoby w oddziale będzie się jednak uczyło w Puszczy Mariańskiej.

W filii w Michałowie ostatecznie udało się utworzyć oddział 5-6-latków liczący 6 dzieci, oraz klasę II i klasę III, w której uczy się po czworo dzieci. Drugo- i trzecioklasiści będą spotykać się na wspólnych zajęciach m.in. muzyki, plastyki czy techniki.

Już przed przekształceniem podstawówki w filię duża liczba dzieci zameldowanych w obwodzie szkoły nie uczęszcza do tej placówki. – Wybór innych szkół rodzice uzasadniali bliską odległością oraz możliwością odbioru dzieci przez najbliższą rodzinę, a także lepszymi warunkami nauki – argumentowali urzędnicy. Wygląda na to, że przeniesienie uczniów klas IV-VIII do szkoły w Puszczy Mariańskiej, jedynie pogłębiło problem z naborem młodszych uczniów do filii w Michałowie.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kurczak 5 smaków z miodem

Truskawkowe smoothie

Idealny prezent na Dzień Dziecka

Adoptuj pszczołę !

Rowerem przez Mazowsze

Chłodnik litewski

Muffiny jajeczne

Są jeszcze wolne miejsca dla przedszkolaków

Curry z kurczakiem

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA