Rewitalizacja rynku

Wcześniej niż planowano zostanie przebudowany plac Piłsudskiego i ulica Nowy Rynek w Mszczonowie. Inwestycja w zieleń, zmianę układu drogowego i małą architekturę szacowana na ponad 3,7 mln złotych uzyskała 2 mln złotych dofinansowania z programu Polski Ład dla terenów popegeerowskich.

Przebudowa placu Piłsudskiego i ulicy Nowy Rynek to kolejny element realizacji programu rewitalizacji Mszczonowa.

Obecnie plac to głównie komunikacja drogowa i parking. Brakuje tam zieleni, w tym wysokiej, która dawałaby zacienienie. Centralny plac Mszczonowa zdominowany jest przez samochody, zarówno te zaparkowane jak i te korzystające z dróg sąsiednich.

 

Niska atrakcyjność głównego placu negatywnie wpływa zarówno na odbiór przez mieszkańców tej przestrzeni publicznej, jak również stwarza niekorzystny wizerunek miasta – ocenili twórcy projektu programu rewitalizacji Mszczonowa na lata 2023-32. – Całość nie zachęca do przebywania w tym miejscu. Na co dzień plac jest opustoszały, przechodzi tędy niewiele osób, robiących zakupy w pobliskich sklepach, korzystających z instytucji publicznych lub parkujących tutaj samochód.

 

Na placu brakuje chodników, co w znacznym stopniu utrudnia przemieszczanie się. Mikroklimat też nie skłania do przebywania na tym terenie – przez to, że plac jest w większości wyasfaltowany latem nasłonecznienie wpływa na jego znaczne nagrzanie.

Właściwy charakter funkcjonalny i reprezentacyjny głównemu terenowi w mieście ma nadać przebudowa. Ta ostatnio była planowana na lata 2025-26. Inwestycja zostanie jednak zrealizowana wcześniej.

Wpisaliśmy rewitalizację rynku do realizacji za dwa lata, bo nie mieliśmy już jak sfinansować jej wcześniej – mówi Józef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa. – Teraz jednak, gdy otrzymamy dofinansowanie to zmienimy plany. Dokumentację już mamy opracowaną.

 

W ramach przebudowy placu planowane są działania, które pozwolą na zachowanie elementów historycznych, jak chociażby rekonstrukcja studni ze szklaną pokrywą i podświetleniem.

Po rewitalizacji na placu będzie więcej zieleni – drzew, krzewów, roślin cebulowych, trawników (wraz z nawodnieniem terenów zielonych). Oświetlenie będzie spełniało dodatkową funkcję – eksponowania zieleni i elementów małej architektury.

Co ciekawe zaprojektowano też odzyskiwanie wody opadowej z terenów utwardzonych i po podczyszczeniu wykorzystanie jej do nawadniania powstałych terenów zielonych.

Będzie też fontanna (pracująca w obiegu zamkniętym) w formie prostopadłościennej granitowej wąskiej bryły z wydrążonym środkiem, z której będzie wylewała się woda po ścianach bryły.

Projektanci nie zrezygnowali z parkingów, które są konieczne w pobliżu urzędu miasta. Fragment terenu zostanie zagospodarowany na miejsca parkingowe, także dla niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi.

Główne wejście do urzędu przez plac od przystanku autobusowego będzie miało charakter reprezentacyjny w zieleni z elementami małej architektury, takimi jak ławki, kosze, stojaki dla rowerów, trejaże na rośliny pnące – wyliczają urzędnicy ratusza.

W ramach przebudowy zostanie zmieniony układ drogowy na drogę jednokierunkową, przy której zlokalizowane będą miejsca postojowe, punktowa zieleń oraz przystanek autobusowy.

 

 

 

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Mszczonów

Zgrany zespół to podstawa. "Bobrowianki" dają...

W powiecie żyrardowskim PiS przed PO

Nocna prohibicja w Mszczonowie?

Edukacja z Wojskiem

Rowerzyści mogą „zbierać” kilometry dla...

Magazyny energii z dofinansowaniem dla...

Będą utrudnienia na placu Piłsudskiego

Są jeszcze wolne miejsca dla przedszkolaków

Rajd rowerowy z Termami Mszczonów