50 tys. złotych z kasy miasta dla kościoła w Lutkówce

(fot. Leszek Stankiewicz)

W przyszłorocznym budżecie gminy Mszczonów znajdzie się 50 tys. złotych na dotację dla parafii w Lutkówce. Pieniądze zostaną przeznaczone na wykonanie dokumentacji projektowej remontu dachu zabytkowego kościoła pw. św. Trójcy i dachu dzwonnicy.

Remonty dachów kościoła i dzwonnicy znalazły się na liście projektów zakwalifikowanych do dofinansowania w pierwszej edycji „zabytkowego” Polskiego Ładu. Z programu odbudowy zabytków do parafii w Lutkówce ma trafić 980 tys. złotych dotacji. To jednak nie koniec wydatków. Parafia złożyła też wniosek do gminy o to, by samorząd dofinansował przygotowanie dokumentacji projektowej dla inwestycji. Dokumentacja będzie uzgodniona z Wojewódzkim Mazowieckim Konserwatorem Zabytków, a następnie będzie załącznikiem do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

Samorząd dorzuci do remontu 50 tys. złotych.

– Te pieniądze są naprawdę bardzo potrzebne parafii. Proboszczowi byłoby ciężko zebrać taką kwotę, żeby zrobić projekt i mieć wkład własny do inwestycji – mówił radny Andrzej Osiński, tuż po głosowaniu, podczas którego rada gminy zgodziła się na przekazanie dotacji.

 

Kościół p.w. św. Trójcy w Lutkówce oraz dzwonnica objęte są indywidualną ochroną konserwatorską od 1960 roku. Obecny kościół został wzniesiony prawdopodobnie w 1744 r. przez kasztelana ciechanowskiego Władysława Grzegorzewskiego. Taka data widnieje na kamiennej kropielnicy-chrzcielnicy, znajdującej się przed wejściem do kościoła. W XIX w. był kilkakrotnie remontowany. W latach 1905-1906 dobudowano do niego zakrystię.

Dziś modrzewiowy, oszalowany kościół, zwieńczony wieżyczką sygnaturki, stanowi perełkę architektury sakralnej Mazowsza. We wnętrzu kościoła znajdują się cztery ołtarze. W usytuowanym od wschodu prezbiterium stoi barokowy, kamienno-drewniany ołtarz główny, z rzeźbą Świętej Trójcy. Według najnowszych badań dr. Michała Wardzyńskiego z Uniwersytetu Warszawskiego pochodzi on z XVII w. i przypisywany jest autorstwu Abrahama van den Blocke. Ołtarz trafił do Lutkówki z kościoła jezuickiego (po kasacie zakonu w 1773 r.), stojącego na Starym Mieście w Warszawie przy ul. Świętojańskiej. Przypuszcza się, że ołtarz ten jest jedynym zachowanym z pierwotnego wystroju warszawskiego kościoła jezuitów z okresu, gdy był on kościołem dworskim pod protektoratem Wazów. Nad belką tęczową wisi krzyż z figurą Chrystusa. Na chórze zainstalowane są ponad 250-letnie organy.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Są jeszcze wolne miejsca dla przedszkolaków

Curry z kurczakiem

Rajd rowerowy z Termami Mszczonów

Zupa serowa

Karkówka w sosie własnym

Makaron z kurczakiem

Trwają zapisy do III Biegu Radości

Tiramisu

Zdał maturę z języka polskiego w 30 minut

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA