Pierwszy blok z SIM będzie za dwa lata?

(fot. Pixabay)

Na około 37 milionów złotych spółka SIM Mazowsze oszacowała koszty budowy nieco ponad 100 mieszkań w miejscowości Badowo-Dańki, w ramach budownictwa społecznego. Pierwszy z trzech planowanych bloków zdaniem burmistrza Mszczonowa może powstać w 2025 roku.

Mszczonowscy urzędnicy chcą, by ministerstwo rozwoju regionalnego ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa przekazało gminie nieco ponad 3,7 mln złotych. Kwota to kolejny wkład samorządu do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Mazowsze Centrum, która została powołana do budowy mieszkań czynszowych. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to spółki, które mogą w porozumieniu z samorządem budować i wynajmować mieszkania z przystępnym czynszem, przeznaczone dla osób z niższym dochodem, dla których uzyskanie kredytu jest niemożliwe albo znacząco obciążałoby budżet domowy. Ustawa dopuszcza wykup mieszkań, rozliczenie partycypacji w trakcie trwania umowy najmu oraz dojście do własności.

Decyzję o tym, by przystąpić do SIM we Mszczonowie podjęto jesienią 2021 roku. Po uzyskaniu środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego gmina wniosła już do mazowieckiej spółki wkład pieniężny w wysokości trzech milionów złotych. Obecnie do spółki należy dziesięć samorządów, oprócz Mszczonowa to: Grodzisk Mazowiecki, Kozienice, Grójec, Puszcza Mariańska, Żabia Wola, Serock, Wieliszew, Nasielsk i Maków Mazowiecki.

Mieszkania na wynajem w gminie Mszczonów mają powstać na pięciohektarowej działce przy ulicach Mszczonowskiej i Dębowej w miejscowości Badowo-Dańki, która to jeszcze w ubiegłym roku w planie zagospodarowania przestrzennego była przeznaczona na tereny rolne.

Plan zagospodarowania, który zmienia przeznaczenie tego terenu na mieszkalnictwo i usługi już jest przygotowany – mówi Józef Kurek, burmistrz Mszczonowa.

 

Na działce, w ramach Inwestycji Mszczonów ma zostać wybudowanych łącznie 108 mieszkań w trzech budynkach wielorodzinnych. Będę one przeznaczone dla mieszkańców gminy, którzy nie mają zdolności kredytowej, ale ich dochody powinny gwarantować terminowe wpłaty czynszu. To właśnie z tych wpłat ma być spłacany kredyt, jaki SIM zaciągnie w BGK na budowę lokali.

Samorząd Mszczonowa, na przygotowanie inwestycji, oprócz wkładu w postaci terenu, na którym zostaną wybudowane bloki, do tej pory nie wydał pieniędzy z budżetu gminy. Na razie urzędnicy wnioskują o 3,7 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa – to 10 procent wartości całej inwestycji, wyliczonej dla Mszczonowa łącznie na 37 milionów złotych.

Na kolejnych etapach realizacji inwestycji będziemy partycypowali w kosztach mediów i kosztach inwestycji – mówi burmistrz Mszczonowa. – O kwotach będziemy mogli jednak mówić dopiero po rozstrzygnięciu przetargu na budowę mieszkań. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszy budynek w miejscowości Badowo-Dańki może powstać w 2025 roku.

 

Krajowy Zasób Nieruchomości to instytucja powołana do prowadzenia przez władze publiczne polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Do najważniejszych zadań KZN należy m.in. gospodarowanie nieruchomościami wchodzącymi w skład zasobu, tworzenie warunków do zwiększenia dostępności mieszkań, podejmowanie działań mających na celu realizację inwestycji mieszkaniowych, tworzenie warunków ułatwiających powstawanie mieszkań gminnych i innych.

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Samodzielnie wyliczysz przyszłą emeryturę

Subregion żyrardowski ze wsparciem sejmiku...

Podatek od nieruchomości w górę

Pożyczą brakujące 3 mln złotych

Zachęcają przedszkolaków do czytania książek

Zepsuty mikser zanieś do… szkoły

Mieszkańcy oceniają urzędników

Otwarcie lodowiska tuż tuż

Droższa woda i odprowadzanie ścieków

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA