Geotermalne ciepło ogrzeje kolejne osiedla

(fot. GCI)

· Do połowy przyszłego roku spółka zrealizuje projekt modernizacji systemu ciepłowniczego wart prawie 20 milionów złotych.

· Do końca roku potrwa budowa nowej sieci ciepłowniczej w centrum Mszczonowa, którą prowadzi Geotermia Mazowiecka. Utrudnienia wciąż czekają na kierowców w obrębie ulic Dworcowej i Grójeckiej.

Przedsięwzięcie realizowane od wiosny ubiegłego roku zakładało budowę odwiertu geotermalnego Mszczonów GT-1, rekonstrukcję otworu geotermalnego Mszczonów IG-1 i połączenie ich w dublet eksploatacyjno-chłonny. W planach była też przebudowa i unowocześnienie systemu grzewczego w mieście. Całkowita wartość projektu, który ma pozwolić na zwiększenie wykorzystania zasobów geotermalnych w gminie oraz zapewnić niezakłóconą, ciągłą pracę mszczonowskiej ciepłowni geotermalnej to 19,5 mln zł. Spółce udało się pozyskać na ten cel prawie 16 mln złotych dofinansowania (6,3 mln zł dotacji oraz 9,5 mln złotych pożyczki) z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Główna część projektu, czyli wykonanie nowego odwiertu i kapitalny remont istniejącego już została zakończona – mówi Marek Balcer, prezes spółki Geotermia Mazowiecka. – Udało nam się też przeprowadzić dużą część modernizacji zakładu. Projekt w całości ma być zrealizowany do czerwca przyszłego roku.

Według założeń projektu po zakończeniu wszystkich zaplanowanych robót efektywniejsze ciepło będzie wykorzystywane na potrzeby energetyczne odbiorców na terenie Mszczonowa oraz potrzeby własne Geotermii. Zeroemisyjna produkcja mocy w zakładzie będzie trwała cały rok – ilość wytwarzanej energii cieplnej ze źródeł odnawialnych sięgnie 16 508 GJ/rok. Realizacja inwestycji pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 914 ton/rok.

Mamy ambicje, aby nasza instalacja geotermalna stanowiła zbiór rozwiązań technicznych maksymalnie wykorzystujących potencjał energetyczny wydobytej wody. Rozwiązań, które będą przykładem dla innych zakładów geotermalnych i to nie tylko w naszym kraju – podkreślał prezes spółki w marcu ubiegłego roku podczas podpisywania umowy na dofinansowanie z NFOŚiGW.

W maju ciepłownię geotermalną w Mszczonowie, a także odwierty oglądali uczestnicy szkolenia przeprowadzonego przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN (IGSMiE PAN) oraz Krajową Agencję Energii Islandii (NEA). Obiekt zwiedzali m.in. beneficjenci rządowych programów wsparcia geotermii, przedstawiciele przedsiębiorstw ciepłowniczych, samorządowcy, a także studenci kierunków związanych z OZE.

Jednym z elementów projektu jest rozbudowa sieci zasilanej ciepłem z Geotermii Mazowieckiej. Do końca roku potrwają roboty związane z budową sieci ciepłowniczej w rejonie ulic Grójeckiej i Dworcowej.

W Mszczonowie powstają dwa duże osiedla i to do nich budujemy nową cieć. Do końca roku planujemy zakończyć roboty w centrum miasta, później wyjdziemy poza nie. Sieć zostanie też doprowadzona do dzielnicy przemysłowej – wylicza Marek Balcer.

Geotermia Mazowiecka powstała w 1994 r. Jej zakład w Mszczonowie, jako trzeci w Polsce, zaczął wydobywać wodę geotermalną w 2000 roku. Aktualnie funkcjonuje w oparciu o układ synchroniczny, wykorzystując energię termalną pozyskiwanych podziemnych wód, gazowe kotły grzewcze oraz system pomp ciepła, zasila miejski system grzewczy. Ciepło geotermalne zastąpiło trzy osiedlowe kotłownie węglowe.

 

 

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Samodzielnie wyliczysz przyszłą emeryturę

Subregion żyrardowski ze wsparciem sejmiku...

Podatek od nieruchomości w górę

Pożyczą brakujące 3 mln złotych

Zachęcają przedszkolaków do czytania książek

Zepsuty mikser zanieś do… szkoły

Mieszkańcy oceniają urzędników

Otwarcie lodowiska tuż tuż

Droższa woda i odprowadzanie ścieków

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA