20. miejsce Mszczonowa w rankingu samorządów

Mszczonów spadł z trzeciego na dwudzieste miejsce w rankingu samorządów Rzeczpospolitej. Do pierwszego w zestawieniu gmin miejsko-wiejskich Ulanowa gminie zabrakło prawie siedmiu punktów.

Ranking Rzeczpospolitej pozwala wyłonić te samorządy, które najlepiej dbają o zrównoważony rozwój ujęty w trzech strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej i trwałości społecznej. W tym roku podstawą do oceny działań lokalnych władz było około 30 wskaźników wyliczanych na podstawie danych GUS i ministerstwa finansów. Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier prof. Jerzy Buzek.

 

O ostatecznej pozycji w zestawieniu decydowała suma punktów uzyskanych w poszczególnych obszarach oceny. Przy wyliczeniach brane były pod uwagę m.in. umiejętność pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, efektywność zarządzania budżetem, nakłady na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu, na zieloną infrastrukturę, efektywności gospodarki wodno-kanalizacyjnej, czy poziom selektywnej zbiórki odpadów.

Pomimo ubytków w dochodach z podatku PIT, kryzysu inflacyjnego i pogarszającej się koniunktury gospodarczej, samorządom udało zrealizować w minionym roku rekordowo wysokie inwestycje, dzięki czemu mogły kontynuować swoje strategie zrównoważonego rozwoju – oceniają autorzy zestawienia.

 

W tym roku Mszczonów w kategorii gmin miejsko-wiejskich znalazł się na 20. miejscu w rankingu (na 898 samorządów w tej grupie) i uzyskał łącznie 55,75 pkt. Dla samorządu to spadek z 3. miejsca (72,32 pkt.) w ubiegłorocznym zestawieniu. Od 2016 roku Mszczonów plasuje się w pierwszej dwudziestce samorządów w kraju, które najlepiej dbają o zrównoważony rozwój. Wyjątkiem był jedynie 2020 rok, gdy zajął 29. lokatę z wynikiem 62,88 pkt.

W tegorocznym zestawieniu w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich wygrał Ulanów, który uzbierał łącznie 62,56 pkt. Drugie miejsce zajął Wojcieszów (62,04 pkt.), a trzecie Stoczek Łukowski (61,86 pkt.). Mszczonów w swojej grupie zdobył pierwszą lokatę wśród mazowieckich samorządów. Za nim znalazł się m.in. Grodzisk Mazowieckie (381. miejsce), Pruszków (77), czy Podkowa Leśna (60). Gmina Wiskitki, w tej samej kategorii uplasowała się na 452. miejscu (38,26 pkt.), a Żyrardów na 386. z wynikiem 39,26 pkt.

 

W kategorii gmin wiejskich zarówno Radziejowice, jak i Puszcza Mariańska znalazły się w ogonie zestawienia. Gmina Radziejowice została sklasyfikowana na 1149. pozycji (33,61 pkt.), a Puszcza Mariańska na 1372. miejscu (30,24), na 1513 ocenianych samorządów.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

W OSP Bobrowce działa dziecięca drużyna...

Bezpłatna mammografia w Mszczonowie

Odkurzacze pionowe Philips – który model...

Ochłoda w cieniu tropików

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej przy...

Będą szukać chętnych na mieszkania w...

Rower rządzi!

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Pozostał miesiąc na zebranie 15 mln złotych

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA