Chcą kupić smogowóz, czyli laboratorium na kółkach

(fot. Pixabay)

Mszczonów w ciągu najbliższych czterech lat chce przeznaczyć ponad milion złotych na walkę ze smogiem w ramach wspólnego projektu z mazowieckim urzędem marszałkowskim. W planach jest m.in. zatrudnienie ekodoradców i utworzenie serwisu internetowego.

Podczas ostatniej sesji (23.10) mszczonowscy radni zgodzili się, by do Wieloletniej Prognozy Finansowej wprowadzić nowe zadanie „Mazowsze bez smogu”. Gmina będzie realizowała ten projekt w ramach partnerstwa z samorządem województwa mazowieckiego w ramach funduszu europejskich przeznaczonych na „zielony” rozwój Mazowsza.

Projekt został zaplanowany do realizacji w latach 2024-2028. W celu złożenia wniosku przez województwo, zostaliśmy jako partner zobligowani do zabezpieczenia wkładu własnego na realizację tego projektu i złożenie odpowiednich dokumentów – wyjaśniała radnym przed głosowaniem zmian w WPF Aneta Ciechańska-Gołyńska, skarbnik gminy. – Wkład własny gminy Mszczonów na wszystkie lata realizacji zadania to 247 319 złotych. Przewidywana kwota dotacji to 1 401 475 zł.

W ramach nowej perspektywy finansowej FEM 2021-2027 samorząd województwa planuje zrealizowanie projektu „Mazowsze bez smogu”. Zakłada on utworzenie serwisu internetowego wspierającego proces zarządzania jakością powietrza i edukację ekologiczną oraz zatrudnienie w mazowieckich gminach i starostwach ekodoradców, którzy pomogą mieszkańcom zdecydować o potrzebie przeprowadzenia termomodernizacji, jej zakresie i racjonalnych nakładach finansowych. Całkowita wartość projektu jest szacowana na ok. 56 mln euro.

Ekodoradca miałby też zostać zatrudniony w Mszczonowie. W ramach przewidzianej dotacji gmina zaplanowała także zakup samochodu, tzw. smogowozu. Pojazd to naszpikowane elektroniką laboratorium na kołach. Pozwala na wykrycie niebezpiecznych stężeń pyłów zawieszonych, spowodowanych spalaniem odpadów takich jak śmieci, plastik, stare meble, zużyte oleje silnikowe, czy opony.

Na Mazowszu obowiązuje uchwała antysmogowa

W 2017 r. sejmik województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę antysmogową, w której zostały wskazane rodzaje paliw i urządzeń grzewczych, których użytkowanie wpływa negatywnie na jakość powietrza, w związku z czym nie powinno się ich stosować. Wprowadziła zakaz spalania węgla od października 2023 r. w Warszawie, natomiast od 2028 r. na terenie powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego. Całkowity zakaz spalania węgla nie obejmuje obecnie pozostałej części województwa, w tym Mszczonowa. Jednak od 1 lipca 2018 r. na całym Mazowszu nie można używać paliw najgorszej jakości, tj. węgla brunatnego i jego pochodnych, mułów, flotokoncentratów węglowych i węgla kamiennego drobnej frakcji (0-3 mm).

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Samodzielnie wyliczysz przyszłą emeryturę

Subregion żyrardowski ze wsparciem sejmiku...

Podatek od nieruchomości w górę

Pożyczą brakujące 3 mln złotych

Zachęcają przedszkolaków do czytania książek

Zepsuty mikser zanieś do… szkoły

Mieszkańcy oceniają urzędników

Otwarcie lodowiska tuż tuż

Droższa woda i odprowadzanie ścieków

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA