Droższa woda i odprowadzanie ścieków

Już nie 2,89 zł a 3,72 zł (netto) płacą mieszkańcy gminy Mszczonów za metr sześcienny pobranej wody. Droższe jest też odprowadzanie ścieków. Wody Polskie zgodziły się na skrócenie obowiązywania dotychczasowych opłat za wodę i ścieki. Obecna taryfa zawiera stawki na najbliższe trzy lata.

W ubiegłym miesiącu Państwowe Przedsiębiorstwo Wodne Wody Polskie wydało decyzję dyrektora regionalnego gospodarki wodnej w Warszawie zatwierdzającą nową taryfę opłat za wodę i ścieki zaproponowaną przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Mszczonowie. Tym samym skrócono o przynajmniej pół roku obowiązywanie stawek zatwierdzonych w 2021 roku.

Dla mieszkańców, ale też i dla prowadzących działalność gospodarczą nowa taryfa oznacza nic innego jak podwyżki opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.

 

Nowe taryfy obowiązują od 22 listopada – informuje Grzegorz Ludwiak, dyrektor ZGKiM w Mszczonowie. – Złożyliśmy wniosek o zmianę taryf głównie ze względu na wzrost kosztów.

 

We wniosku do Wód Polskich ZGKiM wskazywał na wzrost kosztów eksploatacji i utrzymania, w szczególności dotyczących energii elektrycznej. W pierwszym półroczu 1 MWh kosztowała od 254 do 368 zł, a od roku jest „zamrożona” na poziomie 785 zł za MWh. Informował też, że nie jest w stanie zrekompensować podwyżek cen energii oszczędnościami jej zużycia. Zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków stanowią łącznie 40,8 proc. kosztów ponoszonych przez ZGKiM.

 

W rozliczeniach z odbiorcami usług w zależności od ich zaklasyfikowania do odpowiednich grup taryfowych obowiązują niejednolite ceny, do których trzeba doliczyć 8 procent VAT-u. Nowa cena za metr sześcienny wody dla gospodarstw domowych (pobierających wodę w celach socjalno-bytowych) to 3,72 zł (netto) w pierwszym roku obowiązywania nowej taryfy, 3,85 zł w drugim roku i 3,94 zł w trzecim roku. Dla porównania obecna stawka to 2,89 zł (bez VAT).

Pozostali odbiorcy, w tym prowadzący działalność gospodarczą zapłacą jeszcze drożej za wodę – 3,81 zł w okresie od 1 do 12 miesiąca obowiązywania nowej taryfy, 3,93 zł od 13 do 24 miesiąca, a 4,02 zł od 25 do 36 miesiąca.

Stawki za odprowadzanie ścieków też są wyższe. Nowe opłaty dla gospodarstw domowych to 6,10 zł w pierwszym roku obowiązywania taryfy, 6,31 zł w drugim roku i 6,48 zł w trzecim. Do tej pory stawka dla mieszkańców wynosiła 5,01 zł za metr sześcienny.

Według nowej taryfy pozostali odbiorcy (w zależności od grupy) od dwóch tygodni płacą za odprowadzanie ścieków od 10,53 do 17,61 zł za metr sześcienny.

Awarie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, uszkodzenia wodomierzy można zgłosić: telefonicznie 46 858 00 81 pod poniedziałku do piątku w godzinach 7-15, osobiście w ZGKiM (ul. Spółdzielcza 105), na adres e-mail: wodkan@zgkim.samorzad.pl. Dodatkowo w przypadku wystąpienia zakłóceń w dostawie wody i odprowadzaniu ścieków całodobowo przez siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 46 857 12 13.

 

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Najpopularniejsze słowa młodzieżowe 2023 r. w...

Wyśpiewali nagrody

Okantowani. Oddają majątki

Przyjechała na komisariat autem, choć nie miała...

Zajęcia dla dzieci w Kids Fitness Club

Michaił Chubai wywalczył puchar Kolibra

Strażacy z subregionu żyrardowskiego dostaną...

Sprawdzili swoją wiedzę pożarniczą

Docenili osiągnięcia młodych artystów i...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA