Niewiele z tego wyszło

(fot. Pixabay)

Ponad 3,7 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa trafiło do budżetu gminy Mszczonów. Pieniądze zostały przekazane jako wkład samorządu do spółki SIM KZN Mazowsze Centrum. To udział gminy, który zostanie przeznaczony na budowę trzech bloków komunalnych w miejscowości Badowo-Dańki.

Mszczonowscy radni zgodzili się na to, by gmina Mszczonów objęła nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki SIM Mazowsze Centrum. Rządowe wsparcie na realizację inwestycji mieszkaniowej to 3 731 431,53 zł. Z budżetu miasto dołożyło do udziałów 18,47 zł.

Uzupełnienie o te 18,47 zł wynika z konieczności podziału kwoty na równe udziały. Jeden udział w spółce to 50 złotych. Uzupełniona kwota 3 731 450 zł dzieli się na 74 629 udziałów i tyle ich zostanie wniesionych przez gminę do SIM – wylicza Taida Sochańska, naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego w urzędzie miejskim w Mszczonowie.

Kwota (10 procent wartości całej inwestycji dla gminy Mszczonów) do kolejny wkład samorządu do spółki, która została powołana do budowy mieszkań czynszowych. Poprzednie 3 mln złotych również pochodziły z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

– Czy mając takie udziały mamy pakiet większościowy w spółce – dopytywał przed głosowaniem radny Dariusz Olesiński.

Pakiet większościowy w tej spółce zawsze będzie miał Skarb Państwa – wyjaśnia Józef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa. – Generalnie to rządowe pieniądze, które dostaliśmy, żeby realizować to przedsięwzięcie. Wszystkie gminy, które są w spółce będą dostawały podobne kwoty.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe to spółki, które mogą w porozumieniu z samorządem budować i wynajmować mieszkania z przystępnym czynszem, przeznaczone dla osób z niższym dochodem, dla których uzyskanie kredytu jest niemożliwe albo znacząco obciążałoby budżet domowy.

Cieszę się z tego, że nowy rząd zapowiada kontynuowanie budownictwa komunalnego – mówi burmistrz. – Mam nadzieję, że spółka nadal będzie wspierana finansowo i że to wszystko zostanie tak jak jest, bo tak naprawdę mieszkania komunalne mogą powstawać jedynie przy udziale samorządów gminnych. Poprzedni rząd wziął się za „mieszkanie plus” i niewiele z tego wyszło. Sami się poddali i zaczęli organizować budownictwo komunalne na wzór TBS-ów. I dobrze, bo wreszcie ludzie, którzy nie mają zdolności kredytowej będą mogli otrzymać mieszkanie.

Mieszkania na wynajem w gminie Mszczonów mają powstać na działce przy ulicach Mszczonowskiej i Dębowej w miejscowości Badowo-Dańki.

Teren mamy, przygotowywany jest projekt bloków. Prawdopodobnie w tym roku będziemy musieli zacząć przygotowywać dokumentację na doprowadzenie wody i kanalizacji sanitarnej do tego terenu, żeby można było zacząć budowę prawdopodobnie w 2025 roku – mówi Józef Grzegorz Kurek.

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Zgrany zespół to podstawa. "Bobrowianki" dają...

Rzadziej chorujemy

Noc Świętojańska w Kamionie- tam trzeba być!

Dzień Dziecka z otwarciem wystawy prac...

W powiecie żyrardowskim PiS przed PO

,,Bravissimo" Cyrku Safari w Skierniewicach !

Nocna prohibicja w Mszczonowie?

Edukacja z Wojskiem

Pyszny domowy chleb