Powiat z własnej kasy nie dołoży do drogi nawet złotówki

Ponad 2,2 mln złotych z budżetu gminy trzeba będzie dołożyć do przebudowy powiatowej drogi Bartniki-Puszcza Mariańska. W połowie stycznia okaże się, jak firma zajmie się remontem prawie 2,5-kilometrowego odcinka w Budach Zaklasztornych. – Droga jest potrzebna, ale nie powinniśmy dokładać pieniędzy do nie swoich inwestycji – przekonuje radny Krzysztof Sobczyk, przewodniczący komisji rewizyjnej.

Gminni radni z Puszczy Mariańskiej jednogłośnie zgodzili się na to, by z budżetu samorządu przekazać do kasy powiatu 2 264 499 złotych dofinansowania na remont drogi powiatowej nr 4718W Bartniki-Puszcza Mariańska.

Z pieniędzy gminy przekażemy na ten cel 1,5 mln złotych, bo pozostałe 850 tysięcy to dofinansowanie, jakie udało nam się uzyskać z urzędu marszałkowskiego – precyzuje Michał Staniak, wójt gminy Puszcza Mariańska.

Jakby jednak nie liczyć, samorząd dołoży do inwestycji więcej niż… właściciel drogi, czyli powiat żyrardowski. Przebudowa odcinka w Budach Zaklasztornych, oszacowana na prawie 10,7 mln złotych, jest jedną z trzech inwestycji drogowych zaplanowanych w budżecie powiatu żyrardowskiego na 2024 rok. Do żadnego z wartych łącznie prawie 25 mln złotych zadań powiat nie planuje dołożyć nawet złotówki. Nieco ponad 21,5 mln złotych to dotacje i środki z Polskiego Ładu, a brakujące kwoty mają dorzucić gminy.

Choć ostatecznie radni gminy Puszcza Mariańska zgodzili się, by sfinansować cały wkład własny do remontu drogi przez Budy Zaklasztorne, nie obyło się bez dyskusji. Ta rozpoczęła się już na komisjach, co przyznali sami radni podczas sesji.

Debatowaliśmy nad tą sprawą bardzo długo – przyznaje Krzysztof Sobczyk, przewodniczący komisji rewizyjnej. – Tak się jakoś utarło na pewnym etapie, nie wiem z czego to wynika, że gminy muszą partycypować w kosztach nie swoich inwestycji. Zgodzę się, że droga jest potrzebna, jednak powinniśmy zdecydowanie mniej dokładać lub nie dokładać wcale. Prawda jest taka, że na terenie gminy mamy bardzo dużo swoich dróg, które moglibyśmy za te środki wyremontować lub przebudować.

Głos w sprawie dofinansowywania remontów powiatowych dróg zabrał też wiceprzewodniczący rady, który wyliczył, że od początku kadencji gmina dołożyła do tego typu inwestycji 5,2 mln złotych.

– Czyli można powiedzieć, że średnio dokładamy milion złotych rocznie na drogi powiatowe – mówi Wiesław Pietras. – Czy to dużo czy mało państwo sami sobie odpowiecie. Według mojej oceny są to znaczne środki. Zasada przyjęta przez zarząd powiatu żyrardowskiego starostę jest taka, że cały wkład własny, który jest procentowo określany musi ponieść gmina. Jeśli nie poniesie, dana inwestycja nie dojdzie do skutku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że gdybyśmy tych pieniędzy nie wygospodarowali remont by nie ruszył.

Zdaniem radnych wkład własny do inwestycji powinien być dzielony między samorządy, podobnie jak to się dzieje na przykład w powiecie skierniewickim.

– Postulowałem, by wkład własny był dzielony po połowie – mówi Wiesław Pietras. – Gdyby taka zasada była przyjęta, w ciągu tych pięciu lat zaoszczędzilibyśmy prawie 2,5 mln złotych, które można byłoby przeznaczyć na nasze drogi. Potrzebne są przecież chodniki, naprawa innych fragmentów dróg.

Powiatowi urzędnicy tuż przed nowym rokiem ogłosili przetarg na przebudowę odcinka drogi w Budach Zaklasztornych. Firmy mają czas do połowy stycznia na składanie ofert.

 

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Zgrany zespół to podstawa. "Bobrowianki" dają...

Rzadziej chorujemy

Noc Świętojańska w Kamionie- tam trzeba być!

Dzień Dziecka z otwarciem wystawy prac...

W powiecie żyrardowskim PiS przed PO

,,Bravissimo" Cyrku Safari w Skierniewicach !

Nocna prohibicja w Mszczonowie?

Edukacja z Wojskiem

Pyszny domowy chleb