Ponad 25 mln złotych kosztowała modernizacja oczyszczalni ścieków w gm. Mszczonów (na zdj.). Zakończona w ubiegłym roku inwestycja w Grabcach Józefpolskich również miała na celu m.in. zwiększenie wydajności oczyszczalni.

Ponad 25 mln złotych kosztowała modernizacja oczyszczalni ścieków w gm. Mszczonów (na zdj.). Zakończona w ubiegłym roku inwestycja w Grabcach Józefpolskich również miała na celu m.in. zwiększenie wydajności oczyszczalni. (fot. Mariusz Jaworski)

Sześć firm jest zainteresowanych realizacją oszacowanej na ponad 13 mln złotych rozbudowy oczyszczalni ścieków w Bartnikach. Dodatkowy reaktor ma zwiększyć wydajność oczyszczalni, a w nowym budynku w przyszłości ma mieć swoją siedzibę gminny zakład komunalny.

Wiele wskazuje na to, że przetarg na najdroższą tegoroczną inwestycję w gminie uda się rozstrzygnąć za pierwszym podejściem. Według szacunków urzędników rozbudowa oczyszczalni miała kosztować nieco ponad 10,5 mln złotych, natomiast budowa garaży i budynku administracyjno-biurowego – prawie 2,7 mln złotych. Realizacją pierwszej części inwestycji jest zainteresowanych pięć firm. Najtańsza oferta opiewa na prawie 10,5 mln złotych, najdroższa – na prawie 11,4 mln złotych. Oferty do drugiej części przetargu złożyły natomiast cztery firmy, które wyceniły roboty na kwoty od prawie 2,8 mln złotych do prawie 4,3 mln złotych.

– Postępowanie nie zostało jeszcze zakończone, jesteśmy na etapie analizy ofert – mówi Michał Staniak, wójt gminy Puszcza Mariańska. – Wiem od fachowców, że obecnie jest nisza na tego typu roboty, dlatego są w granicach naszych zapisów budżetowych.

W ramach rozbudowy oczyszczalni zaplanowano m.in. budowę nowego (trzeciego reaktora), pompowni ścieków podczyszczonych, częściową modernizację istniejących reaktorów, przebudowę studni pomiarowej ścieków oczyszczonych. Napowietrzna stacja transformatorowa zostanie natomiast zastąpiona kontenerową.

Budowa trzeciego reaktora ma zapewnić większą wydajność oczyszczalni ścieków w Bartnikach.

Druga, zdecydowanie tańsza część inwestycji to budowa budynku administracyjno-biurowego i budynku garażowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

– W przyszłości chcemy, by były to pomieszczenia dla zakładu komunalnego – mówi wójt gminy. – Zakład zajmowałby się na przykład odśnieżaniem dróg, czy cząstkowymi naprawami dróg, do których nie jest potrzebny bardzo specjalistyczny sprzęt. Takie rozwiązanie byłoby tańsze.

Z budżetu gminy na realizację całej inwestycji trzeba będzie wydać jedynie pięć procent wartości robót. Ponad 12,5 mln złotych udało się pozyskać w programu Polski Ład.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w około 15 miesięcy od podpisania umowy z wybranym w przetargu wykonawcą.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

W OSP Bobrowce działa dziecięca drużyna...

Bezpłatna mammografia w Mszczonowie

Odkurzacze pionowe Philips – który model...

Ochłoda w cieniu tropików

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej przy...

Będą szukać chętnych na mieszkania w...

Rower rządzi!

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Pozostał miesiąc na zebranie 15 mln złotych

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA